Dni Nauki MEDICALIA, UMK, Collegium Medicum 22-25 maja 2024r.(zakończone)
na Jubileuszowe Medicalia 2024 20 lat Collegium Medicum i 40 lat medycyny w Bydgoszczy to doskonała okazja do podzielenia się z mieszkańcami regionu praktyczną medycyną
Zapraszamy na warsztaty przygotowane przez pracowników naukowych Collegium Medicum UMK organizowane w pracowniach i laboratoriach, do których dostęp na co dzień mają tylko wybrani ;) Festiwal nauki „Medicalia” to coroczna impreza popularyzująca nauki medyczne, organizowana przez Collegium Medicum UMK nieustannie od 2000r. „Medicalia” ewoluowały rozwijając się do formy wielowarsztatowego eventu, dostępnego dla mieszkańców województwa.
W ciągu festiwalowego tygodnia odbywają się pokazy, warsztaty i wykłady,
udostępniane są sale operacyjne,laboratoria i inne miejsca zazwyczaj niedostępne dla osób postronnych. Imprezy mają charakter edukacyjny i nieodpłatny.
Serdecznie zapraszamy!
Kalendarz szczepień dorosłych – aktualne zalecenia.
Prowadzący: dr hab. n. med. Krzysztof Buczkowski, prof. UMK, lek. Sandra Janiak
Miejsce: Budynek dydaktyczny patomorfologii, ul. M. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz, aula 019.
Data: 22.05.2024
Godzina: 11:00- 13:00
Ilość miejsc: 50 i więcej
Szczepienia stanowią najważniejszą metodę zapobiegania chorobom zakaźnym. W ostatnich latach mocno zwiększyły się możliwości szczepień dzieci jak i osób dorosłych. W trakcie prezentacji przedstawione zostaną korzyści i potencjalne działania uboczne szczepień. Omówione zostaną możliwości szczepień ze szczególnym uwzględnieniem osób dorosłych oraz pojawiające się wątpliwości dotyczące szczepień ochronnych. Sugerowana grupa wiekowa 16+.
Każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu sam zbadać swoje jądra. Czy już to zrobiłeś?
Prowadzący: dr n. med. Adam Ostrowski, Jan Kiersztyn
Miejsce: Biblioteka Collegium Medicum UMK ul. M. Skłodowskiej-Curie 9 sala nr 8
Data: 22.05.2024
Godzina: 16:00- 17:00
Ilość miejsc: 25
W tej interaktywnej lekcji zdrowia położymy nacisk na to, żeby każdy młody człowiek zdawał sobie sprawę z niepokojących objawów i czynników ryzyka raka jądra, co umożliwi mu szybkie wykrycie i wczesną interwencję w chorobę. Uczestnicy dowiedzą się, które sygnały wymagają wizyty u lekarza i jak samemu dbać o swoje zdrowie. Seminarium ma na celu przełamanie tabu i niepewności wokół tematu, zachęcenie do otwartości i odpowiedzialności za zdrowie.
Biofeedback, czyli podglądanie emocji.
Prowadzący: dr Inga Dziembowska, dr Joanna Ligmanowska
Miejsce: Sala dydaktyczna Katedry Patofizjologii, ul. Curie-Skłodowskiej 9, | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 23.05.2024
Godzina: 9.45-10.30
Ilość miejsc: 6
Biofeedback to narzędzie edukacyjne, które pomaga nam obserwować fizjologiczne reakcje organizmu i świadomie na nie wpływać. Jest to metoda stosowana w między innymi w terapii zaburzeń uwagi, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń zachowania, przewlekłych bólów głowy, zaburzeń snu, padaczek czy poudarowych uszkodzeń mózgu, jak również w celu poprawy samokontroli u osób dorosłych, w szczególności w sporcie. Dzięki przyjaznemu dla pacjenta interfejsowi w postaci gry komputerowej, uczy się on sterowania takimi parametrami fizjologicznymi jak zmienność rytmu serca (HRV), opór skóry (GSR) oraz aktywność fal mózgowych (EEG),
Zajęcia warsztatowe będą polegały na wykonaniu ćwiczeń w oparciu o różne rodzaje biofeedbacku (EEG, HRV i GSR) oraz wcieleniu się w rolę terapeuty biofedback.