„Kobiecy Punkt Wi/sie/dzenia”, wystawa fotograficzna. CSW Toruń, 20 kwietnia 2024r.(zakończona)
Podczas wernisażu o godz. 16.00 w Kinie Centrum (CSW) odbędzie się wykład Ewy Meissner - ambasadorki Fujifilm, współzałożycielki i fotografki dokumentalnej agencji Napo Images, członkini Press Clubu Polska, kuratorki, organizatorki wystaw, wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, edytorki zdjęć i fotoksiążek – pt.: „Siła kobiet w Fotografii”.
Oto zapowiedź wykładu, na który zapraszamy przedstawicieli obu płci:
“Siła kobiet w dziedzinie fotografii jest ogromna i stale rośnie, w miarę jak coraz więcej kobiet wchodzi na rynek i wnosi znaczący wkład w ten zawód. Historycznie rzecz biorąc, kobiety odegrały kluczową rolę w kształtowaniu gatunku, często wnosząc do swojej twórczości wyjątkowe perspektywy i spostrzeżenia. Polegało to i nadal polega na ich zdolności do wzmacniania różnorodnych głosów, kwestionowania dominujących narracji oraz kultywowania empatii i zrozumienia poprzez wizualne opowiadanie historii. Koncentrując perspektywy i doświadczenia kobiety przyczyniają się do bardziej włączającej i sprawiedliwej reprezentacji świata, gdyż poprzez swoją pracę kwestionują stereotypy i błędne przekonania na temat ról płciowych, zarówno za i przed aparatem.
Fotografki często traktują budowanie społeczności i współpracę jako priorytet, tworząc sieci wsparcia i solidarności w branży. Poprzez inicjatywy takie jak programy mentorskie, kolektywy i wystawy wzmacniają poczucie przynależności i wzmocnienia wśród fotografek."
Na uczestników wernisażu czekać będzie stoisko firmy Fujifilm, z możliwością przetestowania sprzętu fotograficznego. Wydarzenie uświetni degustacja wina firmy Freixenet.
O wystawie: Dwadzieścia fotografek i ich indywidualne projekty fotograficzne w kolektywnej wystawie łączącej kobiecy punkt widzenia. "Kobiecy Punkt Wi/sie/dzenia" to z jednej strony zbiorowy głos, z drugiej artystyczna wypowiedź każdej autorki z osobna na temat doświadczeń życiowych, przemyśleń osobistych, spojrzenia na świat bliski i daleki, to opowieść o życiu i sobie. Ukazuje ona złożoność świata zewnętrznego i wewnętrznego fotografek, to wizje zebrane w formie projektów, które odbiorca może doświadczyć osobiście. Przy każdym projekcie umieszczone zostanie krzesło lub fotel; jak każda autorka i każdy projekt siedzisko będzie inne, jedno mniej, drugie bardziej wygodne, jak kwestie, które są poruszane. Spojrzenie każdej z nich ma pozytywny wydźwięk, niemniej oglądający nie znajdą tu przysłowiowego lukru, który kapie z obrazów w mediach społecznościowych. Autorki zapraszają odbiorców do swojego świata, zachęcają, by usiąść przed oglądanym projektem i spojrzeć na prezentowane obrazy sięgając do swoich emocji i wnętrza, by odbyć intymną podróż w głąb siebie. Całość ukazuje siłę kobiet, ich wrażliwość i twórcze zaangażowanie.