Koncepcja wystawy powstała w Katedrze Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w Poznaniu, a jej kuratorem jest Maciej Kurak. Na wystawie zaprezentowany zostanie spójny zespół prac artystów – pedagogów Katedry Grafiki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ukazujących zjawisko oddziaływania historycznej grupy artystycznej Bunt na współczesnych grafików.
„Nowy Bunt” – to w pełni adekwatne określenie współcześnie tworzących artystów,
nieformalnej grupy twórców poznańskich z kręgu Katedry Grafiki, świadomie nawiązujących do programu historycznej, ekspresjonistycznej grupy Bunt, zwłaszcza na płaszczyźnie przekazu. Często prace tych artystów inspirowane są programem, twórczością, a nawet działalnością poznańskiego Buntu, stanowiąc swoisty dialog między przeszłością
a teraźniejszością.
Aktualna ekspozycja stanowi część większego projektu graficznego Katedry Grafiki, realizowanego od 2014 roku w formie wystaw i działań artystycznych. Jednym z rozbudowanych przedsięwzięć, w którym uczestniczyli artyści „Nowego Buntu” była ekspozycja Bunt – Ekspresjonizm – Transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. St. Karola Kubickiego, której towarzyszyły wystawy Refleks i Ulotka. Ekspozycja była prezentowana kolejno w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie i Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu (2015). Niewtajemniczeni mogliby zadać pytanie – co łączy Bydgoszcz z ekspresjonizmem? Pozostając w kręgu wydarzeń historycznych odpowiemy, że Stefan Szmaj, który w naszym mieście mieszkał i tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym.
Trzy sekwencje ekspozycji, zatytułowane: System, „+,-„ Homage á Bunt et Jung Idysz, Stan zero odnoszą się do zasadniczych problemów. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace 17 twórców, są to: Krzysztof Balcerowiak, Andrzej Bobrowski, Stefan Ficner, Sławomir Iwański, Jarosław Janas, Dorota Jonkajtis, Kajetan Karczewski, Maciej Kurak, Agnieszka Maćkowiak, Maryna Mazur, Witold Modrzejewski, Grzegorz Nowicki, Max Skorwider, Piotr Szurek, Michał Tatarkiewicz, Radosław Włodarski i Zbigniew Zieliński.
Prace zostały wykonane w różnych technikach graficznych, w formacie A5, nawiązującym do niewielkich wymiarów rycin stosowanych przez artystów Buntu i Jung Idisz. Każdy z twórców zaprezentował tylko jedną grafikę, a minimalizmowi zespołu dzieł odpowiadała minimalistyczna aranżacja – w „przenośnej galerii” o sześciobocznej formie.