WYSTAWY I WYDARZENIA DŁUGOTERMINOWE

Energia Integracji - czwarta edycja - od maja do grudnia 2024r. Organizatorem projektu jest Fundacja Archipelag Inicjatyw

2024-08-12
mat. organizatora

mat. organizatora

Energia Integracji to nowatorski projekt, którego ideą jest przenikanie się w relacjach wychowanków Centrum Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych „Młody Las” z seniorami skupionymi wokół toruńskiej Kamienicy Inicjatyw. Spotykamy się raz w tygodniu by wspólnie tworzyć, bawić się, rozmawiać, a czasem po prostu być. To już trzecia edycja projektu, którego głównym mecenasem jest Energa z Grupy Orlen!

Przez najbliższe miesiące będziemy razem poznawać tajniki różnych form warsztatowych, dowiemy się więcej o zdrowym jedzeniu, dobrym wykorzystywaniu wytworów natury, zobaczymy, co w trawie piszczy, a także zagłębimy się w zakamarki historii i kultury naszego miasta, regionu i Ojczyzny.

Dwie jakże różne grupy: dzieci i seniorzy razem podążają ścieżką odkrywania swoich możliwości, talentów, ale i trudności oraz ich wspólnego pokonywania. Integracja ta wydobywa ze wszystkich uczestników pozytywną energię do działania!

Pomysł wyrósł na bazie potrzeby przeplatania się ludzi skupionych w różnych grupach społecznych i środowiskach oraz wzajemnego wzrastania w różnorodności. Nasza fundacja od początku swojego istnienia promuje i realizuje ideę międzypokoleniowości, a integracja dzieci z Młodego Lasu z seniorami jest jej kolejnym krokiem.

Zapraszamy na Facebook: www.facebook.com/EnergiaIntegracji/

Organizatorem projektu jest Fundacja Archipelag Inicjatyw.
Mecenasem głównym projektu jest Energa z Grupy Orlen – www.energa.pl

Projekt jest wspierany w ramach realizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Grupy ENERGA.
Projekt ENERGIA INTEGRACJI 2024 (czwarta edycja) rozpoczyna się w drugiej połowie maja 2024r. i trwa do grudnia 2023 roku.
Spotkania odbywać się będą w Kamienicy Inicjatywprzy ul . Kopernika 22 w Toruniu (kilka spotkań winnych miejscach) raz w tygodniu w czwartki o godz.16:30.
Patronat medialny - Radio PiK

Jubileusz 250-lecia Kanału Bydgoskiego - Planty nad Kanałem Bydgoskim - 5.09. - 5.10.2024r.

2024-08-29
mat. organizatora

mat. organizatora

W tym roku obchodzimy szczególny dla naszego miasta i regionu  Jubileusz 250-lecia Kanału Bydgoskiego. Z tej okazji zapraszamy mieszkańców i odwiedzających Bydgoszcz turystów do udziału w cyklu wydarzeń, przygotowanych przez Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz Fundację Kanał Cooltura. Od 5 września do 5 października we wszystkie weekendy, czeka na Państwa wiele wydarzeń plenerowych w pięknych okolicznościach przyrody w parku nad Starym Kanałem Bydgoskim; w zależności od upodobań będzie można uczestniczyć w koncertach, pokazie świetlnym, kinie plenerowym lub wziąć udział w spływie kajakowym, rajdzie rowerowym,czy meczu, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, by atrakcyjnie spędzić czas. Wszystkie wydarzenia objęte są Patronatami:Wojewody Kujawsko-Pomowskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Zapraszamy! 

Projekt edukacyjny pt. "Fordon (nie)zwykły" realizowany w ramach programu "Kooperacje-Fordon 2024" w dniach 7.09.-15.11.2024r. - miejsce: Bydgoszcz, ul. F. Krysiewiczowej 8; Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu

2024-09-02
mat. organizatora

mat. organizatora

Projekt pt. „Fordon (nie)zwykły” ma na celu zaprezentowanie uczestnikom bogactwa kulturowego dzielnicy Fordon. Przeprowadzone w ramach zajęć spacery tematyczne oraz wykłady, mające charakter wydarzeń otwartych, pozwolą zdiagnozować oraz opisać najważniejsze wyróżniki kulturowe dawnego miasta. Pozyskana w trakcie zajęć wiedza pozwoli stworzyć uczestnikom z sekcji multimedialnej MDK nr 5 w Bydgoszczy, aplikację mobilną, która będzie mogła pełnić funkcję ogólnodostępnego przewodnika elektronicznego, przybliżającego mieszkańcom i turystom z Fordonu, jego historię oraz specyfikę. Treści te, ubogacone fotografiami i grafikami charakterystycznych dla dawnego i współczesnego Fordonu miejsc, prezentować będzie wystawa prezentująca wyróżniki kulturowe tej dzielnicy, jak również promująca powstałą aplikacje mobilną.

Górskie Opowieści - Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu - wrzesień 2024r.

2024-08-30
mat. organizatora

mat. organizatora

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na wydarzenia w ramach projektu „Górskie opowieści”.
12.09. „Góry bliskie i dalekie” - spotkanie z Łukaszem Superganem - miłośnikiem i specjalistą od długodystansowych wypraw, wspinaczem, autorem książek, przewodnikiem, fotografem i szkoleniowcem. Na swoim koncie ma pierwsze w historii samotne przejście Łukiem Karpat oraz liczne wyprawy w trudno dostępne tereny górskie Europy i Azji.
16.09 „Góry na małym ekranie” - spotkanie z filmem poprowadzi Łukasz Oliwkowski -
doktor nauk humanistycznych, eseista, publicysta, autor książek, wielbiciel kina i muzyki. Po projekcji obrazu o tematyce górskiej przewidziana jest dyskusja.
18.00 „Melodia z gór” - koncert zespołu „Dom o zielonych progach" wykonującego utwory z nurtu piosenki poetyckiej. Kapela od samego początku swojej działalności uczestniczy w projekcie „W górach jest wszystko co kocham”. To będzie prawdziwie folkowy wieczór!
24.09 „Mierz wysoko” – zajęcia na ściance wspinaczkowej dla dzieci i młodzieży przeprowadzone przez instruktorów ze Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw activeXtreme.
26.09 „Bądź bezpieczny w górach” – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, wernisaż prac i wystawa sprzętu wspinaczkowego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny nad projektem sprawuje Radio PIK.
Szczegóły wkrótce!

Do trzech razy sztuka 16 września, godz. 16:00, „Tajemniczy Ogród”, ul. Jana Kilińskiego 16 Inowrocław(zakończone)

2024-09-07
mat. organizatora

mat. organizatora

Do trzech razy sztuka – warsztaty z Dominiką Czerniak-Chojnacką

Czy można nie zauważyć słonia, który żyje w mieście? Jak taki słoń wygląda? Jeśli chcecie się przekonać przyjdźcie na warsztaty z ilustratorką i plakacistką – Dominiką Czerniak-Chojnacką. Będzie się działo i trąbiło!

Warsztaty dla dzieci od 6 lat.
Obowiązują zapisy: (52) 352 72 37
16 września, godz. 16:00, „Tajemniczy Ogród”, ul. Jana Kilińskiego 16.

Wystawa książki autorskiej niewydanej „Regał” - Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” - od 16 września do 18 października 2024 r.

2024-09-10
mat. organizatora

mat. organizatora

Wystawa książki autorskiej niewydanej „Regał”
Oddział dla Dzieci „Tajemniczy Ogród” zaprasza na wyjątkowe spotkania z książką autorską
niewydaną. To rodzaj wystawy, prezentującej niepublikowane dotąd książki, które w ten sposób znajdują drogę do czytelnika. Są to dzieła stworzone przez artystów o dużej wrażliwości, ukazujące różne tematy i przede wszystkim nietuzinkowo ilustrowane i wykonane. Co ważne – powstały tylko w jednym egzemplarzu! To niepowtarzalna dawka inspiracji, także dla twórczości własnej!
Przedsięwzięcie związane z promowaniem książki autorskiej, czytelnictwa i ilustracji powstało z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Słupcy i Pracowni Ilustracji Wydawniczej Uniwersytetu
Artystycznego w Poznaniu.
„Regał” znajdziecie w „Tajemniczym Ogrodzie” przy ul. Jana Kilińskiego 16. Wystawa potrwa od 16 września do 18 października 2024 r.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Biblioteka Sztuka i Ty”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio Pik.

Górskie opowieści „Ćwiczenia na wysokościach” 24 września 2024 r. Hala Sportowo-Widowiskowa w Inowrocławiu przy al. Niepodległości 4

2024-09-10
mat. organizatora

mat. organizatora

Mierz Wysoko!
Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza dzieci i młodzież od lat 10 na zajęcia sportowe, które zostaną przeprowadzone na ściance wspinaczkowej przez instruktorów ze Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatyw activeXtreme. „Ćwiczenia na wysokościach” nie tylko wpłyną na poprawienie kondycji, ale pozwolą przełamać strach i być może pomogą odkryć nową pasję. Na zajęcia wspinaczkowe zapraszamy 24 września 2024 r. o godz. 16.00 do Hali Sportowo-Widowiskowej w Inowrocławiu przy al. Niepodległości 4.
Uwaga!
Obowiązuje wygodny, zapewniający swobodę ruchów strój oraz obuwie sportowe.
Liczba miejsc ograniczona! Zapisy pod nr tel. +52 35 74 638 lub mailowo: czytelnia@bmino.pl.
Wydarzenie w ramach projektu Górskie opowieści. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PIK.

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza ogłasza konkurs pn. „Bądź bezpieczny w górach” - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na 26. września 2024 r. (czwartek), o godz. 16.00

2024-09-10
mat. organizatora

mat. organizatora

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza ogłasza konkurs pn. „Bądź bezpieczny w górach” skierowany do uczniów klas V-VIII. Zadanie polega na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej płaskiej, maksymalny format A3 (wysokość 420 mm = 42,0 cm, 297 mm = 29,7 cm) nawiązującej do tematu konkursu, czyli bezpiecznego spędzania czasu w górach. Liczymy na wiedzę w temacie, kreatywność i uruchomienie wyobraźni przez uczestników konkursu.
Termin nadsyłania prac upływa 23. września 2024 r., a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zaplanowano na 26. września 2024 r. (czwartek), o godz. 16.00.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa sprzętu wspinaczkowego udostępniona przez Stowarzyszenie Rozwoju i Inicjatyw activeXtreme.
Regulamin konkursu „Bądź bezpieczny w górach” znajduje się na stronie Organizatora.
Wydarzenie w ramach projektu „Górskie opowieści”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PIK.

Grażyna Hase: Rewolucjonistka mody, CSW Toruń 27.09.2024–1.12.2024

2024-09-20
mat. organizatora

mat. organizatora

Grażyna Hase: Rewolucjonistka mody 27.09.2024–1.12.2024
Wystawa objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-
Pomorskiego Piotra Całbeckiego
Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Wystawa realizowana w ramach projektu Sztuka Świata – edycja V. Feminativa. Sztuka Kobiet
Otwarcie wystawy: 27.09.2024 (piątek), godz. 18.00 / wstęp wolny
Kuratorki: Grażyna Hase, Anna Kompanowska
Koordynacja: Natalia Cieślak
Aranżacja: Adam Orlewicz, Agata Rościszewska
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski
Identyfikacja graficzna: Katarzyna Ostrowska
Wystawa pt. Rewolucjonistka jest próbą prezentacji działalności Grażyny Hase – artystki,
projektantki, autorki kostiumów dla filmu, teatru i estrady, współautorki programów
telewizyjnych, mecenaski sztuki, przyjaciółki i promotorki artystów, animatorki kultury,
galerzystki i marszandki. Kobiety, która przez kilka dekad wpływała na gusty Polek i
wprowadziła na wybiegi nowatorskie elementy, tworzące wyjątkowy klimat jej pokazów.
Już prezentacja jej pierwszej kolekcji Kozak Look, odbywająca się w studenckim klubie
Dziekanka, odznaczała się nowatorską formą, zdradzającą poczucie humoru, ale i odwagę
Grażyny Hase w podejściu do tematu. Pokaz, okrzyknięty jednym z najważniejszych wydarzeń
kulturalnych 1967 roku, dał początek wielkiej karierze projektantki, która wprowadziła wiele
rewolucyjnych zmian w polskiej modzie. Jako pierwsza zaczęła nadawać tytuły swoim
kolekcjom i budować je wokół motywu przewodniego, łączącego się z inspiracją określonym
tematem czy tkaniną. Scenariusze organizowanych przez nią pokazów zawsze zadziwiały –
pojawiały się w nich zwierzęta, motocykle czy postaci rycerzy bądź ułanów. Wszystko to
sprawiło, że Grażyna Hase na przestrzeni lat z bezimiennej modelki przeobraziła się w ikonę
mody, a jej nazwisko stało się popularną marką.
Koncepcja wystawy odbywającej się w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej zakłada
prezentację dorobku artystki w kontekście jej różnych aktywności w obszarze sztuki: zarówno jako projektantki, jak i animatorki życia kulturalnego stolicy. Grażyna Hase. Rewolucjonistka to jednak nie tylko obszerny pokaz blisko pięciu dekad działalności głównej bohaterki ekspozycji, ale także ilustracja jej twórczego podejścia do koncepcji synergii sztuk. Na wystawie odkryjemy bowiem, w jaki sposób moda, malarstwo, teatr, film i fotografia mogą przenikać się w zaskakujący sposób.
W przestrzeniach CSW pokazanych zostanie ponad siedemdziesiąt kreacji projektantki, w tym
sukienki z kolekcji jedwabnej, inspirowanej malarstwem Wojciecha Fangora i Joana Miró,
lniane ubiory z lat 90. czy tzw. „gnioty”, czyli stroje wykonane z kreszowanej tkaniny,
zabarwionej w nieregularne plamy. Prezentację uzupełniać będą m.in. nigdy wcześniej
niepokazywane materiały archiwalne, fotografie, plakaty z wystaw organizowanych w
warszawskiej Galerii Grażyny Hase, a także fragmenty filmów i spektakli z kostiumami
przygotowanymi przez projektantkę.

Góry uduchowione. „Jegomość Tischner i Jego filozofia po góralsku” 2 października 2024 r. o godz. 17.00 do Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu

2024-09-18
mat. organizatora

mat. organizatora

Góry uduchowione. „Jegomość Tischner i Jego filozofia po góralsku”
Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza i Instytut Prymasa Józefa Glempa zapraszają na spotkanie z Kazimierzem Tischerem, kontynuatorem i propagatorem spuścizny swojego brata ks. profesora Józefa Tischnera. Nasz gość, Prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, jest orędownikiem idei szeroko pojętego dialogu społecznego, łączącego ludzi bez względu na wiek, środowisko czy wyznanie. Młodemu pokoleniu pomaga odkrywać sens wspólnoty, tradycji, tolerancji, nauki i kreatywnego działania. Według „Jegomościa” Tischnera „żadna filozofia nie jest prawdziwa, jeśli nie da jej się przełożyć na język góralski”. Wystąpienie uzupełni prezentacja multimedialna. Na spotkanie zapraszamy 2 października 2024 r. o godz. 17.00 do Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu, przy placu Klasztornym 2.
Wydarzenie w ramach projektu Górskie opowieści. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PIK.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę