Co dalej z Portem Lotniczym w Bydgoszczy? Spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa w sprawie ewentualnej zmiany nazwy na "Port Lotniczy Bydgoszcz-Toruń" nie przyniosło żadnego przełomu. Tymczasem marszałek województwa ogłosił, że lotnisko ma pieniądze tylko do 8 grudnia, potem grozi mu upadłość. Ratunkiem miało być, zdaniem marszałka, 5 milionów złotych od Torunia. Warunkiem jest jednak zmiana nazwy. Na to nie chce się zgodzić Bydgoszcz. Czy jednorazowa wpłata 5 mln zł pozwoliłaby uratować lotnisko, któremu rocznie brakuje 12 milionów? Jaką propozycję ma teraz marszałek województwa? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Audycja Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Toruński klub Czas Mieszkańców chce, by radni, którzy nie biorą udziału w więcej niż połowie głosowań mieli obniżone diety. Zdarza się, że zaraz po podpisaniu listy radni znikają z sesji lub obrad komisji. Nowy zapis miałby ich zdyscyplinować. Co o tym pomyśle sądzą toruńscy radni? Czy podobne zapisy mogą pojawić się też w innych miastach? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
60 miliardów złotych unijnego dofinansowania będzie do wykorzystania w najbliższych latach na inwestycje kolejowe. Nasz region zamierza wykorzystać 1,5 miliarda złotych. Zdaniem radnego Romana Jasiakiewicza to mało w porównaniu chociażby z województwem pomorskim. Tam na kolej zostanie przeznaczone 5,7 miliardów złotych. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Kilka lat temu w Toruniu pojawiły się znaki "zakaz wjazdu pojazdów powyżej 18 ton". Miało to ograniczyć ruch ciężarówek, które wybierają przejazd przez Toruń, nie chcąc płacić za obwodnicę autostradową. Zakaz trudno jednak wyegzekwować, bo kierowca może zostać ukarany tylko bezpośrednio po przekroczeniu znaku. Zakaz dotyczy bowiem wjazdu, a nie ruchu w mieście... O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Czy mieszkańcy
Mlewa mogą liczyć na pomoc samorządu i organów ochrony środowiska w sprawie popiołów gromadzonych w ich wsi? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Temat pojawił się również w audycji
"Wieczór z reportażem".
Wracamy do sprawy Wiceprzewodniczącego RM Szubina, który przyłączył i zagospodarował gminną działkę na własny użytek. Teraz twierdzi, że ów grunt należy mu się przez "zasiedzenie". Jak na sprawę patrzą inni mieszkańcy gminy, zwłaszcza ci, którzy za dzierżawę gruntów gminnych płacą czynsz? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Nie znaki drogowe, a inne sposoby ograniczania prędkości. Mieszkańcy ulicy Dożynkowej w Toruniu apelują o podjęcie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa. Proponują na przykład postawienie kwietników. To nie jedyna w ostatnim czasie nietypowa propozycja poprawy bezpieczeństwa. Jeden z radnych apelował o wymalowanie trójwymiarowych przejść dla pieszych. O tym w audycji "Adriany Andrzejewskiej" z cyklu "Bliżej życia".
Podziemna chmura zanieczyszczeń, spowodowanych przez byłe Zakłady Chemiczne "Zachem" w Bydgoszczy, przesunęła się o półtora kilometra. Dolina Wisły jest zagrożona, a ujście barierowe, które filtrowało zanieczyszczenia i odprowadzało je do oczyszczalni, od ponad dwóch lat jest nieczynne. Czy czeka nas katastrofa ekologiczna? Czy ktoś poniesie za tę sytuację odpowiedzialność? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Poseł Kukiz' 15 Paweł Szramka proponuje, by samorządy upubliczniły w internecie zawierane przez siebie umowy. Miałyby znaleźć się w Biuletynie Informacji Publicznej po to, by każdy podatnik wiedział, na co są wydawane jego pieniądze. Co na to samorządy? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Zobacz także