Sprawa zanieczyszczeń "pozachemowskich" i sprzedanej - najbardziej niebezpiecznej działki Zielona, ciągnie się jak meksykańska telenowela. Ujście barierowe jest nieczynne od ok. dwóch lat, składowisko odpadów zostało sprzedane wraz z działką na której się znajduje firmie, z którą od dawna nie ma kontaktu, a prokuratura wciąż bada sprawę. Najpierw Prokuratura Rejonowa, a teraz Okręgowa. Z naszych ustaleń wynika, że zlecono policji odszukanie właściciela zanieczyszczonej działki. Czy policja go odnalazła? Czy sprawa będzie ciągnęła się przez następne lata, a zanieczyszczenia w tym czasie coraz bardziej oddziaływały na środowisko? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Trwają ferie, sporo osób wybiera wypoczynek w górach, gdzie szusuje na nartach lub wędruje po szlakach. Sprawdzamy więc, co dalej z pomysłami, które miały poprawić bezpieczeństwo turystów w górach. Dyskusja wróciła po serii śmiertelnych wypadków w Tatrach na przełomie roku. Pojawiały się pomysły, by wzorem Słowacji zamykać szlaki na zimę lub wprowadzić odpłatność za akcje ratunkowe, co miałoby skłonić turystów do kupowania ubezpieczenia i większej ostrożności w górach. Co na to wypoczywający w górach? Jakie pomysły na poprawienie sytuacji mają posłowie z regionu i ministerstwo? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
W Śliwicach doszło do wypadku samochodowego. Sprawca zbiegł, jednak pojawił się na policji po kilku dniach.Ukarano go odebraniem prawa jazdy. Czy polskie prawo drogowe nie jest zbyt liberalne? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Czy na pętli przy ulicy Dziewulskiego na toruńskim Rubinkowie powstanie wielopoziomowy parking? Mógłby mieć nawet 600 miejsc postojowych i wpisywać się w formułę "park and ride" - kierowcy spoza Torunia zostawialiby na nim samochód i dalej jechali komunikacją miejską. Ten pomysł nie podoba się jednak części mieszkańców osiedla. Obawiają się, że wielopoziomowy parking zepsuje im widok z okien, będzie płatny, więc nikt nie będzie chciał z niego korzystać, zwłaszcza że z pętli odjeżdżają tylko 3 autobusy. O tym w materiale Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
Rolnicy z Kujawsko-Pomorskiego od lat dosłownie biją się o ziemię. W naszym regionie ceny za metr kwadratowy dochodzą do horrendalnych wysokości. Ostatnie spotkanie rolników z Gostycyna z przedstawicielami Agencją Nieruchomości Rolnych skończyło się spisaniem wielu pytań i wątpliwości. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
W Kołaczkowie działa schronisko dla bezdomnych "Judym", które niedawno się częściowo spaliło. Prowadzące schronisko stowarzyszenie, udzielające pomocy bezdomnym i niepełnosprawnym, teraz samo potrzebuje pomocy. Czy może liczyć także na pomoc instytucjonalną? O tym w reportażu Andrzeja Krystka, w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
O mieszkańcach toruńskiego osiedla Koniuchy, którzy protestują przeciwko powstaniu w ich sąsiedztwie - pośród domków jednorodzinnych - bloków mieszkalnych. Ich zdaniem 200 nowych mieszkań, a co za tym idzie nowi mieszkańcy i nowe samochody, sparaliżują ruch na wąskich ulicach ich osiedla. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Czy mieszkańcy naszego regionu zechcą przyjąć Polaków z Mariupola? Apeluje o to Wojewoda Kujawsko-Pomorski i zwraca się do włodarzy gmin. Przyjęcie uchodźców, niezależnie od ich narodowości, łączy się z określonymi obowiązkami: praca, mieszkanie, pomoc socjalna itd. Czy znajda się w naszym regionie gminy, które zechcą pomóc? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Co dalej z gimnazjami w Polsce? Politycy startujący do sejmu z listy PiS, mówili w kampanii wyborczej o powrocie do 8-letniej podstawówki i 4-letnich liceów. Minister Edukacji Narodowej zapowiedziała w listopadzie powstanie zespołu, który będzie pracować nad harmonogramem wygaszania gimnazjów. Nauczyciele z Torunia przeciwni zmianom zorganizowali akcję pod hasłem "Ratujmy gimnazja". Zebrali ponad 220 tysięcy podpisów z całej Polski. Akcję "Razem dla Gimnazjów" zorganizował także Związek Nauczycielstwa Polskiego. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Zabytkowy osiemnastowieczny Zespół Pałacowo-Parkowy w Lubostroniu wraca do spadkobierców właścicieli - rodu Skórzewskich. Decyzją Sądu Administracyjnego jest ostateczna, jedynym sposobem na pozostawienie status quo jest prośba o kasację. Obecny właściciel pałacu wraz z parkiem, tj. Agencja Nieruchomości Rolnych, zamierza walczyć do końca. Zwłaszcza, że w Pałacu i wokół niego dokonano wielu remontów za olbrzymie kwoty. Modernizację Zespołu Pałacowo-Parkowego finansowało Ministerstwo Kultury oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czy sąd wziął to pod uwagę? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Zobacz także