2016-03-10
Audycja z 30 października 2015
2015-10-30
29 października europosłowie opowiedzieli się w debacie na forum Parlamentu Europejskiego, za zniesieniem zmiany czasu. Argumentowali, że zyski z przestawiania zegarków są niewielkie, a tracą na tym zdrowotnie obywatele. KE nie zamierza jednak odpowiadać na ten apel. Michał Zaręba i Andrzej Krystek sprawdzili, jak ze zmianą czasu radzą sobie mieszkańcy regionu i jak przestawienie zegarków wpływa na nasz organizm. Spytali, jak radzi sobie z tym kolej, a także czy takie rozwiązanie ma ekonomiczne przesłanki. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 29 października 2015 - "Cienka granica"
2015-10-29
Granica między reklamą a wprowadzaniem w błąd bywa bardzo płynna. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie firmy Vectra. UOKiK bada czy reklama firmy nie wprowadzała użytkowników w błąd. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 28 października 2015 - "Fałszywy rezonans"
2015-10-28
W Lnianie pojawiły się ulotki, reklamujące badania rezonansowe w gminie. Problem tkwi w tym, że rezonans miał przyjechać do mieszkańców, a badania miały być wykonywane w miejscowej świetlicy. Czy to możliwe? Pytali jedni, inni postanowili skorzystać z okazji i się przebadać. A jak cała sprawa się zakończyła? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 27 października - "Inna"
2015-10-26
Reportaż, którego bohaterką jest kobieta od kilku miesięcy sypiająca na schodach jednego z budynków na bydgoskim osiedlu Szwederowo. Czy można jej pomóc? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 26 października - "Pierwszy zgrzyt"
2015-10-26
Po wygranych wyborach Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do przejęcia władzy. W naszym regionie już zarysował się pierwszy spór - o to skąd powinien pochodzić wojewoda. Poseł Tomasz Latos nie ma wątpliwości, że z Bydgoszczy. Działacze PiS-u z okręgu toruńsko-włocławskiego już takie wątpliwości mają. O tym w audycji Michała Słobodziana, z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 23 października - "Inteligentne zwierzę"
2015-10-25
Czy na chełmżyńskich osiedlach występuje plaga szczurów? Słuchacze Polskiego Radia PiK alarmują i proszą o pomoc. Tymczasem miejscowa spółdzielnia mieszkaniowa dopiero od reportera dowiedziała się o problemie. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 22 października - "Niechciani lokatorzy"
2015-10-22
Sprawa z Jastrzębia w gminie Drzycim niedaleko Świecia, gdzie 4 lata temu spłonął dom socjalny. Dach nad głową straciło wtedy kilka rodzin. Obecnie gmina chce odbudować budynek, ale - jak się okazuje - nie chcą tego okoliczni mieszkańcy. 160 osób złożyło protest w gminie, żądając zaprzestania budowy. O tym w reportażu Marcina Dolińskiego, w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 21 października - "Szaszłyk wyborczy"
2015-10-19
Plakaty wyborcze - można je znaleźć właściwie na wszystkich słupach, latarniach i innych miejscach w miastach regionu. Kandydaci z Torunia wzajemnie zarzucają sobie, że plakaty pojawiają się w niedozwolonych miejscach. Efekt jest taki, że latarnie i słupy przy drogach wyglądają jak szaszłyki, a wszystko z estetycznego punktu widzenia pozostawia wiele do życzenia. Czy Toruń pójdzie śladami Gdyni i wprowadzi obostrzenia w wieszaniu plakatów? O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 20 października - "Cyrk bez zwierząt"
2015-10-20
Czy w Toruniu wkrótce nie zobaczymy cyrku ze zwierzętami? Chcą tego aktywiści z Komitetu Obrony Zwierząt i Edukacji Ekologicznej, którzy zwracają uwagę na cierpienie zwierząt tam występujących. Przedstawiciele środowisk cyrkowych przekonują jednak, że zwierzęta są partnerami i nie dzieje się im krzywda. Czy Toruń pójdzie w ślady Słupska i zakaże wjazdu do miasta cyrku, w którym występują zwierzęta? O tym w reportażu Moniki Kaczyńskiej, w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Audycja z 19 października - "Czy uda się zachować dziedzictwo?"
2015-10-19
Przy okazji akcji "Zapal znicz pamięci", wracamy do sprawy toruńskich fortów - miejsc wyjątkowe, ale częściowo zapomniane i zaniedbane. W Forcie VII w latach 1939-1940 siedzibę miało Gestapo. Stamtąd właśnie ok. 1500 Polaków zostało wywiezionych i rozstrzelanych w lasach w okolicy Barbarki i Przysieka. W fortach Niemcy zorganizowali też obóz jeniecki, przez który przewinęło się 56 tysięcy osób – aliantów i czerwonoarmistów, z czego ok. 11 tysięcy nie wróciło nigdy do domów. W Forcie XI alianci pozostawili po sobie niesamowite dziedzictwo – rysunki i napisy wyryte na ścianach. Niestety – w lipcu br. zostały one zdewastowane. Sprawdziliśmy, czy udało się ukarać winnych i czy dzieje się coś, co pozwoli uchronić forty przed kolejnymi zniszczeniami. O tym w reportażu Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
Zobacz także
BLIŻEJ ŻYCIA
Od poniedziałku do piątku o godz.16:30do wysłuchania audycji
zapraszają: Czytaj dalej »
Po zakończeniu każdej audycji telefoniczny dyżur reportera - nr tel. (52) 345-50-90
Bądź z nami w kontakcie
Nasz adres: "Bliżej życia" - Polskie Radio PiK, ul.Gdańska 48, 85-006 Bydgoszcze-mail: bz@radiopik.pl