Czy XIX-wieczny młyn Krügera w Bydgoszczy rozebrano zgodnie z prawem? Od kilku miesięcy trwa prokuratorskie śledztwo w tej sprawie. Ostatnio wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes uchyliła decyzję urzędników, którzy zapewniają, że wszystko było w porządku. Sprawa jest zawiła. Paradoks polega na tym, że nawet jeśli potwierdzi się bezprawne działanie urzędników budynku to już nie uratuje. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Audycja "Bliżej życia" Żanety Walentyn, z dnia 29.06.2015
Audycja "Bliżej życia" Żanety Walentyn, z dnia 26.06.2015
Trwa koszmar mieszkańców kamienicy usytuowanej tuż obok, a właściwie na placu budowy wielkiej galerii handlowej przy rondzie Kujawskim w Bydgoszczy. Mieszkańcy domagają się normalnego dojazdu do posesji. Obecny stan uwięził w budynku ponad 90-letnią kobietę. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Mieszkańcy wsi Sitno koło Sośna od dwóch lat walczą o możliwość podłączenia wody na cmentarz. Sprawa jest banalna, można by ją załatwić w ciągu miesiąca. Mieszkańcy twierdzą jednak, że zaufali nieodpowiedniemu człowiekowi. Kto jest winny? O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
Czy uczniowie z ZSP nr3 w nie mogą rozmawiać z niektórymi nauczycielami, bo zabrania im tego dyrekcja szkoły. Czy w szkole stosuje się zasadę "Dziel i rządź!", zgodnie z którą tylko wierni i lojalni wobec dyrekcji nauczyciele mogą liczyć na dodatkowe godziny lekcyjne, a co za tym idzie wyższą płacę? Część grona pedagogicznego z tzw. inowrocławskiego "mechanika" twierdzi, że ich szkoła mogłaby być kanwą dla niejednego dramatu Sławomira Mrożka. Tymczasem dyrekcja szkoły milczy. W rozmowie z dziennikarzem pan dyrektor najpierw stwierdził, że nie ma czasu..., potem poprosił o pytania na piśmie, na które jednak mimo upływu trzech tygodni nie odpowiedział. Sprawa zaś wydaje się być o tyle niepokojąca, iż obie zwaśnione strony - jak przyznaje część nauczycieli - włączają uczniów w swoje problemy. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
W audycji wracamy do ogólnopolskiego protestu pracowników sądów - asystentów, protokolantów, sekretarzy domagających się podwyżek płac. Nie mogli wyjść na ulice i głośno krzyczeć, przyszli więc do pracy ubrani na czarno. Domagali się podwyższenia płac, które nie zmieniają się od 2008 roku i są niemalże równe najniższej "krajowej". O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Wracamy do sprawy firmy Bioetanol AEG z Chełmży, której celnicy naliczyli akcyzę, z czym nie zgadza się spółka. Dyrektor Izby Celnej cofnął niekorzystną dla spółki decyzję naczelnika i zezwolił na prowadzenie składu podatkowego, a tym samym na wznowienie produkcji na bazie skażonego alkoholu. Sprawy dotyczące akcyzy trafiły do naczelnika do ponownego rozpatrzenia. Pracownicy znów protestowali przed Izbą Celną, ale usłyszawszy od dyrektora instytucji zapewnień, że do 26 czerwca będzie znana opinia biegłego, rozeszli się do domów. Początkowo protest miał trwać dwa dni. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Rok i sześć miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzy lata – na taką karę skazał świecki sąd trzech opiekunów grupy gimnazjalistów, którzy weszli do jaskini Studnisko. W czasie wyprawy zginęła 16-letnia uczennica ze Świekatowa. Skazani, to współpracownicy wynajętej firmy, która w czasie wycieczki odpowiadała za wejścia do jaskiń. W ocenie rodziców zmarłej dziewczyny, nie tylko oni odpowiadają za tę tragedię. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
W 1945 r. w Kruszwicy - Łagiewnikach powstał obóz dla cywilnej ludności niemieckiej. Kiedy w latach 80. rozpoczęto tam budowę boiska sportowego natrafiono na liczne szczątki ludzkie. Sprawę w owym czasie "zamieciono pod dywan". Boisko powstało. Prace archeologiczne, przeprowadzone na tym terenie kilkanaście lat później, dowiodły istnienia wielkiego cmentarzyska. Wydobyto szczątki blisko 900 osób, prawdopodobnie przebywających w obozie Niemców. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
Zobacz także