Na wsparcie czekają już ćwierć wieku. Mimo obietnic składanych przez polityków kilka miesięcy temu wciąż nie ma ustawy, która pomagałby finansowo dawnym opozycjonistom. Wielu z nich przez to, że byli represjonowani przez komunistyczne władze żyje w bardzo trudnych warunkach. Prace nad projektem zakończyła sejmowa komisja polityki społecznej. Czy i kiedy ustawa zostanie przyjęta? O tym w naszej audycji. O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
"Nie chodzę do zoo" - Akcję pod takim hasłem organizuje w całej Polsce szczecińska Inicjatywa na Rzecz Zwierząt "BASTA". Aktywiści uważają m.in., że zwierzęta w toruńskim Ogrodzie Zoobotanicznym narażane są na hałas i spaliny. Zamiast żyć w naturalnym środowisku przetrzymywane są w ciasnych klatkach i przez to cierpią. Dlatego inicjatywa namawia, aby nie chodzić do zoo. O tym w jakich warunkach przebywają zwierzęta w toruńskim zoo i kto to kontroluje, w reportażu Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
W grudziądzkim szpitalu im. Władysława Biegańskiego dyżur pełnił pijany chirurg. Policja wezwana przez jednego z członków rodziny pacjentki przebadała lekarza alkomatem, który wykazał obecność we krwi chirurga prawie półtora promila alkoholu. W tym czasie na oddziale umarła starsza kobieta. Czy oba te fakty są ze sobą związane? O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
Minister edukacji apeluje do samorządowców, by dobrze przemyśleli ewentualną likwidację szkół na swoim terenie. W ocenie Joanny Kluzik-Rostkowskiej, likwidacja szczególnie małych wiejskich szkół często przynosi tylko pozorne oszczędności. Czy apel szefowej resortu edukacji zrobił wrażenie na władzach Szubina, które forsują pomysł likwidacji szkoły w Chomętowie? O tym w audycji Michała Słobodziana z cyklu "Bliżej życia".
"Ida" otrzymała najważniejszą nagrodę filmową - Oscara. Nie wszystkich jednak cieszy sukces polskich filmowców. Powodem jest pojawiający się w filmie wątek dotyczący zabójstwa rodziców bohaterki. Ludzie skupieni wokół Reduty Dobrego Imienia domagają się opatrzenia filmu stosowną informacją historyczną po to, by nie stwarzać wrażenia, jakoby Polacy byli sprawcami holocaustu. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
Słuchaczka Polskiego Radia PiK chciała zarejestrować dziecko na wizytę u lekarza. Dzwoniąc do rejestracji usłyszała, że może to zrobić tylko osobiście w przychodni. Dla mamy chorego dziecka był to problem, ponieważ w tym czasie była z drugą córką w szpitalu poza Toruniem. O pomoc w zarejestrowaniu musiała poprosić rodzinę. Rzecznik praw pacjenta uważa, że uniemożliwianie rejestracji przez telefon jest niezgodne z prawem. O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej z cyklu "Bliżej życia".
Poseł PiS Anna Sobecka apeluje do samorządowców z Kujaw i Pomorza, by wprowadzili "karty seniora". Miałyby one działać podobnie jak "karta dużej rodziny". Seniorom miałyby przysługiwać zniżki i ulgi na wejście do instytucji kultury, na baseny czy zabiegi w przychodniach. Co na to samorządowcy? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Debalcewe padło. Mińskie porozumienia nie są przestrzegane. Czy Ukraińcy wciąż wierzą w pomoc Europy? O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
O miejscach parkingowych w okolicach Starego Rynku w Bydgoszczy. Odkąd na ulicy Pod blankami pojawił się prywatny wielopoziomowy parking, miasto znacznie ograniczyło strefę płatnego parkowania. Kto na tym traci, a kto korzysta ? A może wszyscy korzystają, bo w straty wszystkich uwierzyć raczej trudno? O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
Kto nadaje nazwy nowym ulicom lub parkom, jakie są kryteria wyboru nazwy? Bodźcem do zajęcia się tym tematem były głosy oburzenia słuchaczy, dotyczące ronda im. Ofiar Katynia na bydgoskim Błoniu. "Tak małe rondo, w dodatku na uboczu, nie może upamiętniać narodowej katastrofy" - twierdzą mieszkańcy Bydgoszczy. O tym w audycji Żanety Walentyn z cyklu "Bliżej życia".
Zobacz także