Historia mieszkańców dwóch bloków przy ul. Kwiatowej w Czernikowie. Bloki mają kolejnego właściciela, tym razem z Rzeszowa. Jednak o stan techniczny budynków nikt nie dba. o tym w reportażu Żanety Walentyn, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
Toruński Urząd Miasta musi zwrócić prawie 2,5 miliona złotych do Funduszu Norweskiego. Użył bowiem cieńszego styropianu do ocieplenia szkół, niż początkowo zakładał. Urzędnicy zapewniali, że efekt został osiągnięty - to nie przekonało jednak Funduszu. Jeden z urzędników zaangażowanych w projekt zwolnił się, dwaj kolejni dostali pisemne upomnienie i nie dostali nagrody. Czy brak nagrody może być karą? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Podpis radnego PiS Wojciecha Klabuna widnieje na liście obecności obradującej kilka dni temu Komisji Gospodarki Komunalnej. Tymczasem radny ani na chwilę nie pojawił się na obradach. Jak to możliwe? O tym w materiale Adriany Andrzejewskiej i Michała Zaręby, a audycji z cyklu "Bliżej życia".
W audycji Żanety Walentyn - o blokadzie składowiska odpadów w Witowążu koło Czernikowa.
Czy mieszkańcy Łęgnowa boją się zatrutych wód podziemnych? Skażenia są spowodowane działalnością byłego "Zachemu". Czy na poziom skażenia miało też wpływ zamknięcie przez syndyka masy upadłościowej ujścia barierowego? Czy ktoś poniesie odpowiedzialność za skutki skażenia wód? O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Mieszkanie pana Marka zostało zlicytowane przez komornika. Nie byłoby w tym nic dziwnego, bowiem nasz słuchacz winien był swemu pasierbowi wartość 1/4 mieszkania, którą to kwotą powinien był spłacić pasierba po śmierci jego matki. Jednak po sprzedaży mieszkania przez komornika spłacono tylko pasierba pana Marka. On sam zaś, jak twierdzi, nie otrzymał pozostałej kwoty, czyli 3/4 wartości mieszkania. Czy to możliwe? Gdzie podziały się pieniądze naszego słuchacza? On sam nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliże życia".
18 lutego byli pracownicy sieci sklepów Polo-Market protestowali w Bydgoszczy. Przed trzema sklepami: przy Fordońskiej, Twardzickiego i Zagłoby, mówili o niewłaściwym traktowaniu pracowników i nieuczciwości wobec klientów - np. o sprzedawaniu przeterminowanych produktów, o zmuszaniu pracowników do przechowywania i przewożenia na własną rękę mięsa, które potem miało być sprzedawane w sklepie, a także o zmuszaniu pracowników do pracy poza wyznaczonymi godzinami. 18 lutego pikietowało w Bydgoszczy kilkanaście osób, jednak na początku marca ma się odbyć większy protest, w którym udział zapowiadają pracownicy sieci sklepów Polo-Market z całej Polski. O tym w materiale Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
W Wilczu w Kujawsko-Pomorskiem trwa wojna o chlewnię na 1000 świń. Mieszkańcy miejscowości sprzeciwiają się temu pomysłowi. Nie chodzi tylko o smród. Ekolodzy wskazują na ryzyko znacznego skażenia środowiska. Z drugiej rozwój produkcji żywca, to sprawa ważna dla gospodarki rolnej. Konkurencja zagraniczna na rynku polskim jest agresywna i wypiera polskich producentów. Czy jest jakiś sposób, aby pogodzić zwaśnione strony? O tym w materiale Żanety Walentyn i Andrzeja Krystka, w audycji z cyklu "Bliżej życia".
Przy budowie bloków na toruńskich Glinkach odnaleziono szczątki niemieckich jeńców. Do tej pory udało się już ekshumować szczątki ponad 1800 osób. Miasto - mimo apeli społeczników - nie zamierza wstrzymać inwestycji w tym miejscu. Chce dokładnie przebadać teren i upamiętnić masowe groby, ale nie wycofuje się z planów budowy bloków mieszkalnych. Pojawia się pytanie - dlaczego przed rozpoczęciem prac nikt tego terenu nie przebadał?! O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej, z cyklu "Bliżej życia".
Po ponad 60 latach udało się unieważnić wyroki dla osób, które uczestniczyły w tzw. Bydgoskim Listopadzie 1956 r. Dziś część z osób wówczas skazanych nie żyje, a ci nieliczni, którzy pozostali zastanawiają się, dlaczego w wolnej Polsce musieli czekać blisko 30 lat na sprawiedliwość. O tym w audycji Żanety Walentyn, z cyklu "Bliżej życia".
Zobacz także