MŚ piłkarzy ręcznych - odmłodzona reprezentacja Polski w mocnej grupie (zapowiedź)

2017-01-10, 19:11  Polska Agencja Prasowa

Francuzi, gospodarze turnieju, a zarazem obrońcy tytułu, są zdecydowanymi faworytami mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które rozpoczną się w środę. "Trójkolorowi" będą rywalami Polaków w grupie A, w której wystąpią także: Rosja, Brazylia, Japonia i Norwegia.

Poprzedni mundial w 2015 roku w Katarze był dla biało-czerwonych bardzo udany, bowiem prowadzona wówczas przez niemieckiego szkoleniowca Michaela Bieglera ekipa wywalczyła brązowy medal, po niezwykle emocjonującym spotkaniu z Hiszpanami, wygranym po dogrywce 29:28.

Polacy po raz czwarty stanęli na podium MŚ. W 2007 roku wywalczyli srebro, a po brąz sięgnęli także w 1982 i 2009 roku.

Tytułu bronić będą Francuzi, którzy przed dwoma laty w katarskim Lusajl w finale pokonali gospodarzy 25:22.

Wszystkie mecze polskiej grupy odbędą się w Nantes w mogącej pomieścić 10,8 tys. widzów hali XXL. Po cztery najlepsze zespoły awansują do 1/8 finału. Od tego etapu rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym, czyli przegrywający odpada.

Potencjalnymi rywalami Polaków w tej fazie turnieju będą ekipy z grającej w Metz grupy B, w której rywalizować będą: Hiszpania, Słowenia, Macedonia, Islandia, Tunezja, Angola. Układ par powstanie "na krzyż", czyli zwycięzca z grupy A z czwartym zespołem B, drugi z A z trzecim z B, itd. Podobnie z grupami C i D.

Budowana niemal od podstaw reprezentacja Polski, prowadzona przez Tałanta Dujszebajewa, który zastąpił Bieglera po nieudanych ME 2016, dodatkowo przetrzebiona kontuzjami, trafiła do wymagającej grupy.

Francuzi mają w dorobku pięć tytułów mistrzów globu, które wywalczyli w 1995, 2001, 2009, 2011 i 2015 roku. Poza tym jeszcze czterokrotnie stanęli na podium - 24 lata temu wywalczyli srebrny medal, a brąz w 1997, 2003 i 2005 roku. To także dwukrotni mistrzowie olimpijscy - z Pekinu i Londynu oraz wicemistrzowie z Rio de Janeiro. Mają też w dorobku trzy tytuły mistrzów Europy (2006, 2010, 2014).

Biało-czerwoni zmierzyli się z "Trójkolorowymi" w pierwszej fazie ME 2016, które odbywały się w Polsce. Wygrali wówczas po znakomitym meczu 31:25. W drugim etapie grupowym tamtego turnieju rywalizowali z kolei z Norwegią, z którą przegrali 28:30.

Skandynawowie znaleźli się na mundialu dzięki przyznanej przez organizatorów "dzikiej karcie". W Krakowie w meczu o brązowy medal kontynentalnego czempionatu przegrali z Chorwatami. Najlepszym wynikiem tej drużyny w MŚ jest szóste miejsce w... 1958 roku. Ostatnio startowali w nich sześć lat temu i uplasowali się na dziewiątej pozycji. W dwóch ostatnich edycjach nie brali udziału.

Rosjanie to trzykrotni mistrzowie świata - z 1982 (jako ZSRR), 1993 i 1997 roku. Czterokrotnie sięgnęli po złoto olimpijskie – w 1976, 1988, 1992 (jako Wspólnota Niepodległych Państw) i w 2000 roku. Przed dwoma laty w MŚ zajęli dopiero 19. miejsce. Na najwyższym stopniu podium ME stanęli w 1996, a na drugim w 1994 i 2000. Ich ostatni większy sukces to brąz igrzysk w 2004 roku.

Najlepszym wynikiem Japończyków w turnieju tej rangi jest 10. lokata z 1970 roku, a Brazylijczyków - mistrzów Ameryki - 13. pozycja z 2013 roku, ale w turnieju olimpijskim u siebie okazali się lepsi od Polaków (34:32) i dotarli do ćwierćfinału, podczas gdy biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce.

Biało-czerwoni zapewnili sobie udział w turnieju finałowym we Francji po zwycięstwie w dwumeczu barażowym z Holendrami. Najpierw pokonali ich w Katowicach 27:21, a w rewanżu w Sittard ulegli 24:25.

W Nantes pierwszy mecz Polacy rozegrają w czwartek (g. 20.45), a ich rywalami będą Norwegowie.

Dujszebajew obejmując drużynę narodową otrzymał zadanie zbudowania zupełnie nowej drużyny, która powinna liczyć się w rywalizacji o medale przede wszystkim podczas igrzysk w Tokio w 2020 roku. Z gry w reprezentacji zrezygnowali zawodnicy, którzy do tej pory stanowili jej trzon: Bartosz Jurecki, Sławomir Szmal, Karol Bielecki (król strzelców turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro), Krzysztof Lijewski czy Adam Wiśniewski.

Pozostałych najbardziej doświadczonych graczy z występu w mundialu wyeliminowały kontuzje. Z powodu urazów nie zagrają m.in. rozgrywający Michał Jurecki, który stanowił siłę napędową tej drużyny, bramkarz Piotr Wyszomirski, a w ostatnich dniach dołączyli do nich obrotowy Barcelony Kamil Syprzak i wreszcie nowy kapitan Mariusz Jurkiewicz, który kontuzji nabawił się w niedzielę w trakcie ostatniego meczu kontrolnego przed MŚ z Argentyną w hiszpańskim Irun. We Francji opaska trafi na ramię Mateusza Jachlewskiego.

Doszło do tego, że z konieczności selekcjoner kadry do gry w mundialu desygnował aż trzech bramkarzy: Adama Malchera, Adama Morawskiego i Mateusza Korneckiego. Pierwotnie jeden z nich miał wrócić do kraju.

"Na kontuzje nie mamy wpływu. Nie możemy przecież płakać, musimy walczyć. Jesteśmy reprezentacją Polski, a nie klubem. Jeśli nie możemy mieć do dyspozycji jednych zawodników, skorzystamy z innych. Dla mnie najważniejsze jest to, aby gracze, którzy po raz pierwszy wystąpią w takiej imprezie, mogli zdobyć niezbędne doświadczenie. To będzie procentować w przyszłości" – powiedział PAP trener kadry.

Mimo tych kłopotów Dujszebajew nie zmienia celu, który postawił przed młodą drużyną – awans do fazy pucharowej.

"Nie zmieniamy planu. Musimy myśleć o każdym kolejnym spotkaniu. Musimy podjąć walkę z każdym przeciwnikiem" – dodał.

Liczne trudności nie osłabiają jednak optymizmu skrzydłowego Michała Daszka.

"Przed nami ciężki turniej, ale nie można nas skreślać. Możemy być czarnym koniem. Nie mówię o medalu, ale o pojedynczych spotkaniach. Wielu zawodników, mimo młodego wieku, trochę tych spotkań już w kadrze rozegrało. Wszyscy wiedzieli, że te zmiany w reprezentacji muszą kiedyś nadejść. Dlatego dobrze, że to stało się teraz, przed mistrzostwami świata, w których mamy pewny udział" – podkreślił prawoskrzydłowy Orlenu Wisły Płock.

Pozytywnie nastawiony jest również debiutant na imprezie tej rangi rozgrywający Krzysztof Łyżwa.

"We Francji chcemy przede wszystkim wyjść z grupy. Jeśli nabierzemy wiatru w żagle, to później może zdarzyć się wszystko, nawet wejście do najlepszej czwórki. Jesteśmy młodym zespołem i możemy sporo namieszać" - przyznał i podał przykład Niemców, którzy do Polski na Euro 2016 przyjechali w podobnie zreformowanym składzie, a wywieźli złoto.

"Kiedyś taki moment musiał nadejść, to normalna kolej rzeczy. Można to zauważyć na przykładzie Niemiec. Tam też była rewolucja w składzie. Przyszedł trener Dagur Sigurdsson i zmienił całkowicie kadrę. Wiadomo, że nie od początku wszystko funkcjonowało bardzo dobrze, ale później przyszły wyniki i mistrzostwo Europy, które zdobyli w Polsce" – dodał zawodnik Azotów Puławy.

Ze sporymi nadziejami do Francji udaje się jeden z najstarszych w kadrze, 28-letni rozgrywający TuS N-Luebbecke Łukasz Gierak.

"Na pewno będzie nam brakować doświadczenia. Tego nie można zdobyć w miesiąc czy dwa. Ale młodość bywa szalona. Jeśli wszyscy zagrają na 100 procent i każdy trafi z formą, to na tych mistrzostwach naprawdę może być różnie. Umiejętności czasami może zabraknąć, ale nie zabraknie nam woli walki" – podsumował z wiarą w głosie.

skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata 2017 we Francji:

bramkarze: Mateusz Kornecki (Górnik Zabrze), Adam Malcher (Gwardia Opole), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock)

rozgrywający: Piotr Chrapkowski (Vive Tauron Kielce), Tomasz Gębala (Orlen Wisła Płock), Krzysztof Łyżwa (Azoty Puławy), Paweł Niewrzawa (Wybrzeże Gdańsk), Rafał Przybylski (Azoty Puławy), Łukasz Gierak (TuS N-Luebbecke, Niemcy)

skrzydłowi: Michał Daszek (Orlen Wisła Płock), Mateusz Jachlewski (Vive Tauron Kielce), Przemysław Krajewski (Azoty Puławy), Arkadiusz Moryto (Zagłębie Lubin)

obrotowy: Marek Daćko (Górnik Zabrze), Maciej Gębala (Orlen Wisła Płock), Patryk Walczak (Vive Tauron Kielce).

rezerwowy: Paweł Paczkowski - rozgrywający (Vive Tauron Kielce).

podział na grupy:

grupa A: Francja, Polska, Rosja, Brazylia, Japonia, Norwegia
grupa B: Hiszpania, Słowenia, Macedonia, Islandia, Tunezja, Angola
grupa C: Niemcy, Chorwacja, Białoruś, Węgry, Chile, Arabia Saudyjska
grupa D: Katar, Dania, Szwecja, Egipt, Bahrajn, Argentyna

Cezary Osmycki (PAP)

Sport

Udany mecz w 4 Nations Cup. Polacy wygrali po emocjonującym meczu z Japonią

Udany mecz w 4 Nations Cup. Polacy wygrali po emocjonującym meczu z Japonią

2025-01-10, 00:09
Visła przegrywa swoje spotkanie. Wysoka porażka w Bielsku-Białej po słabym pierwszym secie

Visła przegrywa swoje spotkanie. Wysoka porażka w Bielsku-Białej po słabym pierwszym secie

2025-01-09, 23:12
Aż sześciu Polaków zakwalifikowało się do Australian Open. Start Wielkiego Szlema lada dzień

Aż sześciu Polaków zakwalifikowało się do Australian Open. Start Wielkiego Szlema lada dzień

2025-01-09, 21:17
Sportowcy roku 2024 z naszego województwa znani Nie było wątpliwości, kto był najlepszy

Sportowcy roku 2024 z naszego województwa znani! Nie było wątpliwości, kto był najlepszy

2025-01-08, 22:44
Anwil pokonuje drużynę z Fryburga w ważnym meczu. Nadal są szanse na awans w europejskich pucharach

Anwil pokonuje drużynę z Fryburga w ważnym meczu. Nadal są szanse na awans w europejskich pucharach

2025-01-08, 20:10
Nagrodzono sportowców, mecenasów i organizatorów. Za nami Gala Bydgoskiego Sportu [zdjęcia]

Nagrodzono sportowców, mecenasów i organizatorów. Za nami Gala Bydgoskiego Sportu [zdjęcia]

2025-01-07, 22:21
Toruń tylko z roczną przerwą od Grand Prix. W tym roku SoN, potem IMŚ na kolejne cztery lata

Toruń tylko z roczną przerwą od Grand Prix. W tym roku SoN, potem IMŚ na kolejne cztery lata

2025-01-07, 16:30
Nadchodzi nieunikniona zmiana w MKOl-u. Kto przejmie schedę po Bachu

Nadchodzi nieunikniona zmiana w MKOl-u. Kto przejmie schedę po Bachu?

2025-01-06, 22:22
Koniec 73. TCS. Wygrał Tschofenig, Wąsek ósmy w Bischofshofen i klasyfikacji końcowej

Koniec 73. TCS. Wygrał Tschofenig, Wąsek ósmy w Bischofshofen i klasyfikacji końcowej

2025-01-06, 19:25
Dobra gra Katarzynek nie wystarczyła. Porażka na wyjeździe w Lublinie

Dobra gra „Katarzynek” nie wystarczyła. Porażka na wyjeździe w Lublinie

2025-01-05, 20:35
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę