Rio 2016 - dwa medale w planie olimpijskim żeglarzy
Dwa medale, tak samo jak w 2012 roku w Londynie - to plan minimum, jaki mają żeglarze na igrzyska olimpijskie w 2016 roku w Rio de Janeiro - zadeklarował wiceprezes PZŻ d/s. sportu Tomasz Chamera.
Podczas uroczystości, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie Chamera początkowo mówił o jednym medalu. Gdy jednak w swoim wystąpieniu podsekretarz stanu w MSiT Dorota Idzi wspomniała o dwóch krążkach, wiceprezes zgodził się z byłą mistrzynią świata w pięcioboju nowoczesnym.
W środę w Centrum Olimpijskim spotkali się żeglarze kilku pokoleń. Byli zawodnicy, którzy zdobywali tytuły ponad 30 lat temu, byli także ci, którzy teraz pod biało-czerwoną banderą triumfują w mistrzostwach świata i Europy. Pamiątkowe plakietki odebrali m.in. brązowi medaliści igrzysk w Londynie w 2012 roku w klasie RS:X Zofia Noceti-Klepacka i Przemysław Miarczyński.
Polski Związek Żeglarski w ramach obchodów 90-lecia uhonorował wszystkich byłych olimpijczyków okolicznościowymi medalami.
Wręczono nominacje do kadry narodowej. Otrzymało je w sumie 224 zawodników - 58 seniorów, 146 juniorów oraz 20 zawodników niepełnosprawnych. Najlepsi otrzymali wyróżnienia za wybitne osiągnięcia sportowe.
Rok 2014 był bardzo udany dla polskich żeglarzy. Zdobyli 34 medale w głównych imprezach sezonu: 3 medale – juniorzy młodsi, 12 medale – juniorzy, 4 medale – młodzieżowcy, 11 medali– konkurencje nieolimpijskie oraz 4 medale – seniorzy. Ponownie najlepiej wypadli deskarze z RS:X, w mistrzostwach świata w hiszpańskim Santander Miarczyński zdobył srebrny medal, a ekipa wróciła z trzema kwalifikacjami olimpijskimi.
"Jednym z wyzwań, jaki stawia przed sobą Polski Związek Żeglarski jest utrzymanie żeglarstwa w gronie dyscyplin priorytetowych w Polsce oraz podnoszenie naszej pozycji w rankingu światowym" - przyznał Chamera.
W 2015 roku najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie ekipy do igrzysk w Rio. Środki finansowe PZŻ otrzyma dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polacy wezmą udział w sierpniu w regatach przedolimpijskich w Brazylii, gdzie już powstała baza.
"Dzięki środkom finansowym z MSiT zapewnimy zawodnikom zakwalifikowanym do kadry programy szkoleniowe, opiekę zespołu trenerskiego, wsparcia oraz najwyższej klasy sprzęt. Zamierzamy podtrzymać dobre funkcjonowanie systemu szkolenia sportowego, który daje rezultaty i umożliwia osiąganie najlepszych wyników przez polskich żeglarzy w konkurencjach priorytetowych podczas mistrzostw świata, Europy oraz igrzysk olimpijskich" - dodał Chamera.
Rozwijany jest program edukacji żeglarskiej, już po raz trzeci będzie realizowany cykl Energa Sailing. Do grona ubiegłorocznych miast, gospodarzy szkoleń (Warszawa, Gdynia, Kraków, Szczecin, Poznań, Olsztyn) w tym roku dołączą Wrocław i Sopot.
"Związek zamierza poszerzać współpracę z Akademią Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Instytutem Sportu. Celem jest dalszy rozwój naszego potencjału sportowego, który powinien przełożyć się na jeszcze lepsze wyniki" - zakończył wiceprezes PZŻ.
Wśród olimpijczyków wyróżnionych medalem 90-lecia związku był Miarczyński.
"Dla mnie zimowa przerwa nie trwa długo. Już w najbliższych dniach wznawiam treningi, ten rok będzie szczególnie ważny ze względu na Rio. Na igrzyska nikt nie pojedzie +za zasługi+, tylko za wyniki. Konkurencja jest coraz silniejsza a mnie się marzy jeszcze jeden medal" - powiedział wicemistrz świata. (PAP)