Bojerowe MŚ - Polacy zdobyli wszystkie medale
Wszystkie medale 41. bojerowych mistrzostw świata w estońskim Haapsalu zdobyli Polacy: złoty - po raz ósmy w karierze Karol Jabłoński (Baza Mrągowo), srebrny - Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), a brązowy - broniący tytułu Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki).
To szósty przypadek od początku regat (pierwsze odbyły się w 1973 roku w USA), by całe podium zajęli reprezentanci jednego kraju. Dwukrotnie stawali na nim: Amerykanie (1975 i 1991), Rosjanie (1980 i 1984) oraz Polacy. W 2010 roku w Austrii zwyciężył Michał Burczyński, drugi był Adam Baranowski z Olsztyna, a trzeci Łukasz Zakrzewski, brat Tomasza.
"Organizatorem tegorocznych zawodów była Flota Polska DN, korzystająca ze wsparcia marszałka województwa warmińsko-mazurskiego oraz burmistrza Giżycka, bowiem pierwotnie mistrzostwa miały się odbyć na Mazurach. Musieliśmy jednak zmienić lokalizację z powodu złych warunków lodowych, co wcale nie wpłynęło na zmniejszenie frekwencji. W trzech grupach rywalizowało 160 zawodników z 17 krajów, w tym 33 naszych żeglarzy" - poinformował PAP Artur Wissuwa ze Stowarzyszenia Flota Polska DN.
Na tafli Zatoki Haapsalu (Morze Bałtyckie) rozegrano w sumie siedem wyścigów grupy "złotej" (elita) - trzy we wtorek i cztery w środę. Jabłoński kończył je na pozycjach: 2-1-7-1-1-5. Mając znaczącą przewagę nad rywalami po sześciu rundach, w ostatniej już nie wystartował. Pogoda była słoneczna, lekkie zachmurzenie ze zmiennym wiatrem o sile od 3 do 7 m/s.
Mieszkający w Olsztynie Jabłoński, który 25 sierpnia skończy 52 lata, jest najstarszym zawodnikiem w historii mistrzostw świata w żeglarstwie lodowym klasy DN (bojery), który zdobył złoty medal. Ostatni raz triumfował 11 lat temu (2003), a wcześniej stawał na najwyższym stopniu podium w 1992, 1995, 1996, 1997, 2000, 2001 roku.
"Czy można o mnie mówić, że jestem jak wino - im starsze, tym lepsze?" - zastanawiał się Jabłoński. "Na pewno jest to powód do szczególnej radości, kiedy patrząc na dzisiejsze trofeum, widzę gdzieś za mgłą to pierwsze, złote, wywalczone 22 lata temu. O tyle byłem młodszy... Nie ukrywam, bo to oczywiste, że z wiekiem jest coraz trudniej rywalizować z młodszymi zawodnikami" - powiedział PAP.
Jabłoński, ceniona w żeglarskim światku osobowość, uznawany za jednego z najlepszych sterników, uczestnik słynnych regat o Puchar Ameryki ocenił, że były to bardzo ciężkie i wyczerpujące zawody, chociaż nie jest to oczywiste, gdy patrzy się tylko na tabelę wyników.
"Ścigaliśmy się w zmiennych i nierównych warunkach. Udało mi się najlepiej +czytać+ wiatr i w każdym z wyścigów przyjechać w czołówce. Chciałbym podziękować wszystkim moim kolegom i sparingpartnerom za pomoc, wsparcie i wspólne działania, także tutaj na lodzie. Bez ich pomocy nie osiągnąłbym takiego sukcesu, jeszcze raz dziękuję" - podkreślił.
Za "Karolem Wielkim" - jak się zwracają do mistrza rywale - uplasował się... najmłodszy w historii medalista mistrzostw świata, dziś 33-letni Michał Burczyński. Syn wielce utytułowanego bojerowca Piotra, złoty medal wywalczył mając 25 lat. W 2010 roku absolwent Uniwersytetu Gdańskiego ponownie wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego.
W połowie lutego Burczyński zdobył na jeziorze Kisajno tytuł mistrza Polski. Wyprzedził Jabłońskiego i Tomasza Zakrzewskiego, który na podium mistrzostw świata stanął po raz trzeci z rzędu.
Na miejscu siódmym uplasował się Maciej Żarnowski (GKŻ Gdańsk), na 13. Robert Graczyk, na 15. Łukasz Zakrzewski (obaj MKŻ Mikołajki), a na 22. Dariusz Kardaś (AZS UWM Olsztyn).
W historii Polska sześciokrotnie była organizatorem mistrzostw świata w żeglarstwie lodowym: dwukrotnie w Zegrzu (1974, 1994) i Krynicy Morskiej (1978, 1984), natomiast w 2008 roku w ... czeskiej miejscowości Lipno nad Wełtawą i teraz w Haapsalu.
W czwartek na tym samym akwenie rozpoczną się mistrzostwa Europy. Rok temu złoty medal wywalczył Jabłoński, srebrny Tomasz Zakrzewski, a brązowy Węgier Peter Hamrak.
Wyniki 41. mistrzostw świata w żeglarstwie lodowym klasy DN (bojer) - po siedmiu wyścigach:
1. Karol Jabłoński (Polska) 17 pkt
2. Michał Burczyński (Polska) 34
3. Tomasz Zakrzewski (Polska) 42
4. Vaiko Vooremaa (Estonia) 44
5. Martin-Bjoern Schneider (Niemcy) 48
6. Madars Alvikis (Łotwa) 55
7. Maciej Żarnowski (Polska) 56
8. Karl-Hannes Tagu (Estonia) 71
...
13. Robert Graczyk (Polska) 95
15. Łukasz Zakrzewski (Polska) 99
22. Dariusz Kardaś (Polska) 114
(PAP)