Mityng Pedro's Cup - prezes PZLA: trzeba zachęcać kibiców nowościami
Prezes PZLA Jerzy Skucha jest zwolennikiem wprowadzania nowości służących uatrakcyjnianiu zawodów. Pochwala pomysł organizatorów piątkowego mityngu Pedro's Cup w Bydgoszczy, którzy po raz pierwszy w historii ujęli w programie konkurs rzutu młotem w hali.
"Trzeba wzbudzać czymś nowym zainteresowanie kibiców, by chętniej przychodzili na zawody lekkoatletyczne. Taki rzut ciężarkiem to coś całkowicie innego. Odległości są na poziomie pchnięcia kulą, więc można spokojnie to zorganizować pod dachem. Jestem zwolennikiem takiego urozmaicania zawodów, bo to na pewno jest atrakcją dla publiczności" - powiedział PAP Skucha.
Mityng Pedro's Cup odbędzie się w hali Łuczniczka. W konkursie rzutu młotem, a właściwie ciężarkiem, bo taka jest oficjalna nazwa konkurencji, wystąpią m.in. medaliści mistrzostw świata Anita Włodarczyk, Paweł Fajdek i Szymon Ziółkowski. Jak zaznaczył prezes, związek nadal będzie szukać sposobów, by urozmaicić zawody.
"Chcemy wyjść z nową inicjatywą. Skoro mało ludzi przychodzi na stadiony, to wyjdziemy do nich. Właśnie dzięki nowym konkurencjom, czy chociażby rywalizacjom na rynkach dużych miast, możemy zachęcić widzów do przyjścia i kibicowania. Widzieliśmy już takie konkursy pchnięcia kulą, skoku o tyczce w centrach miast. Trzeba iść w tym kierunku" - ocenił Skucha.
Dobry przykład dają organizatorzy mityngu Diamentowej Ligi w Zurychu. W ubiegłym roku kulomioci po raz czwarty rywalizowali w połowie sierpnia w... hali głównej dworca kolejowego.
Prezes PZLA zaznaczył, że czasami wynik sportowy schodzi na drugi plan: "Rzut ciężarkiem też można rozgrywać niemal wszędzie, bo odległości nie są duże. Takie konkursy są po to, by wzbudzać zainteresowanie, a nie po to, by zobaczyć, kto jest lepszy".
W marcu (7-9) odbędzie się największa w historii impreza lekkoatletyczna w Polsce. W Sopocie w Ergo Arenie zawodnicy będą walczyć o medale halowych mistrzostw świata.
"Dla związku taka impreza nie jest obciążeniem, ponieważ środki finansowe pochodzą z miasta, ministerstwa sportu i od sponsorów. Dokładne informacje ma prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Skala wielkości to jest ok. 20 mln złotych, ale konkretnych danych nie mam. IAAF praktycznie się nie dokłada. Pokrywa koszt jedynie kilku zawodników - ich przylotu i zakwaterowania. Są też duże restrykcje reklamowe. Np. jeśli lokalny komitet organizacyjny pozyskuje sponsorów, to musi dzielić się przychodem z IAAF" - powiedział Skucha.
W Sopocie mają wystąpić wszyscy najlepsi polscy zawodnicy. "Na razie w ekipie jest silne poruszenie. Wszyscy są zdrowi i mam nadzieję, że tak zostanie. Nawet Anna Rogowska stanęła na nogi. Nie ma żadnych sygnałów, nawet myśli, żeby ktoś chciał ominąć sezon halowy" - podkreślił.
Co do prognoz sportowych wspomniał: "zazwyczaj mieliśmy w halowych mistrzostwach świata zero, jeden lub dwa medale. Każdy zatem wynik powyżej dwóch miejsc na podium będzie olbrzymim sukcesem". Przypomniał też, że szans medalowych jest mniej niż w sezonie letnim.
"My nie mamy wcale wielu kandydatów do trofeów. Konkurencje, w których dominujemy, to rzuty długie, a tych pod dachem nie ma. Jest jednak pchający kulą Tomasz Majewski, grupa tyczki - skromniejsza, ale mam nadzieję, że jakościowo lepsza, mamy dwóch 800-metrowców - Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego, są też skoczkinie wzwyż - Justyna Kasprzycka i Kamila Lićwinko. I chyba realnych szans więcej nie ma. Czekamy jeszcze na decyzję w sprawie wieloboistki Karoliny Tymińskiej, czy dostanie dziką kartę" - wymienił prezes PZLA.
Wielu lekkoatletów odpuszcza sezon halowy, argumentując to możliwością lepszego przygotowania się do rywalizacji latem. Skucha, który przez wiele lat był szefem szkolenia, nie uważa, by starty w hali przeszkadzały.
"Mam zdaniem, przygotowania do sezonu halowego w niczym nie przeszkadzają. To tylko przyspieszenie w treningu zimowym. Jeżeli już się wejdzie na jakiś poziom objętości w zimie i przetrze się w hali, to później startuje się z większego pułapu" - ocenił Skucha. (PAP)