Dawniej znany jako wokalista popowy zespołu PIN, od trzech lat śpiewak operowy związany z Operą Krakowską i współpracujący m.in. z bydgoską Operą Nova.
"Niekiedy pojawiają się głosy, że jestem niedookreślonym muzykiem, że jestem pomiędzy... i co z tego będzie? Musiałem koleżankom i kolegom udowodnić co ja potrafię. Muzyka jest bardzo ważną częścią mego życia, lecz nie najważniejszą. Zawód muzyka jest bardzo trudny, szczególnie kiedy ma się rodzinę i połączenie tych dwóch światów, to jest mozolna praca, cała logistyka i przedsięwzięcie na całe życie..."
W środę, 25 maja 2016 – o godz.18.10
Jak rozmawialiśmy przed dwoma laty to mówiłeś, że zawieszasz swoje rozrywkowe śpiewanie.
- I zawiesiłem. Właśnie mija trzeci rok pracy w Operze Krakowskiej, współpracuję także z Operą Nova i innymi ośrodkami. To bardzo rozwojowy czas, pełen wrażeń i niestety nieobecności domowych, ale myślę, że bardzo owocny.
Ten Alfredo z "Traviaty" chodzi za Tobą.
- Chodzi, to pierwsza partia jaką w życiu zaśpiewałem i w Bydgoszczy to już szósta realizacja. Pierwsza w Bytomiu, potem była w Montpellier, bardzo dużo się tam nauczyłem, następnie był Lublin, Kraków, Szczecin i Bydgoszcz.
Jakiś czas temu rozmawialiśmy i snuliśmy rozważania "co by było gdyby". Ta propozycja z Bydgoszczy się pojawiła. Sama inscenizacja tutejszej "Traviaty" ma już 18 lat. Jak się wchodzi w takie osiemnastoletnie buty?
- Dobrze, inscenizacja jest naprawdę piękna – do tej pory z klasycznym ujęciem tej opery spotkałem się jeszcze w Bytomiu. Dobrze się w tym czuje, ja generalnie jestem zwolennikiem klasycznych rozwiązań. Kostiumy są z epoki i wszystko jest "po bożemu".
Jak śpiewasz w sześciu realizacjach tej samej opery to nie mylą Ci się te różne ustawienia?
- Na pewno wchodząc w spektakl gdzie jest się gościem trzeba się dostosować do panujących zasad. Jest asystent reżysera, który w partyturze ma zapisany każdy ruch. Oczywiście jest pewna doza dowolności dla wykonawcy, można troszeczkę poimprowizować aktorsko. Ja się osobiście bardzo dobrze w tym czuję. Wcześniej dostałem na video spektakl – mogłem nad nim popracować.
Twoje córeczki przyjeżdżają na spektakle?
- Były już w operze. W grudniu debiutowałem w "Czarodziejskim flecie" Mozarta w Baden i tam one były. Dziewczynki jak najbardziej się na to łapią, nawet mam wyrzuty sumienia, że tak dużo muszą słuchać muzyki operowej i moich prób. Nie chciałbym im narzucać, ale siłą rzeczy mieszkamy pod jednym dachem.
Czy zaspokoiłeś swój głód śpiewania w operze?
- Czuję się już zaakceptowany w tym środowisku.
Co wcale nie było łatwe, bo przez środowisko operowe byłeś traktowany jako piosenkarz, a przez środowisko rozrywkowe jako śpiewak.
- Niekiedy pojawiają się głosy, że jestem niedookreślonym muzykiem, że jestem pomiędzy... i co z tego będzie? Dziś mogę się cieszyć z tego, że dane mi było pracować na estradzie, w jakimś sensie spełnić swoje pragnienia twórcze tu mam na myśli zespół PIN i rozwinąć tę gałąź, o której bym nie marzył. Sądziłem, że nawet nie mam takiego głosu, aby śpiewać w operze, że będzie to wymagało wieloletniej pracy. Sytuacja się diametralnie zmieniła, czuję się zaakceptowany w tym środowisku, co nie było łatwe szczególnie na początku kiedy przyszedłem do Krakowa. Musiałem koleżankom i kolegom udowodnić co ja potrafię. Czułem taką presję – wydaje mi się, że byłem na świeczniku, a teraz po trzech latach czuję się fantastycznie w tym operowym świecie. Poznałem znakomitych ludzi. Jednak gdybym musiał dziś to skończyć, to na pewno bez problemu bym to skończył. Muzyka jest bardzo ważną częścią mego życia, lecz nie najważniejszą. Moje myślenie zmieniła rodzina i cieszę się, że to odkryłem. Bycie ojcem mimo, że początkowo bałem się tego wyzwania, jest to najpiękniejszą przygodą mojego życia. Mogę dzisiaj być w Bydgoszczy w tym studiu wiedząc o tym, że moja żona zajmuje się naszymi dziećmi i robi to fantastycznie. Rodzina daje mi siłę do działania, oczywiście tęsknimy do siebie niemiłosiernie i gdybym z jakiegoś powodu musiał powiedzieć, że kończę ze śpiewaniem to dla rodziny zrobiłbym to bez wahania. Zawód muzyka to jest bardzo trudny, szczególnie kiedy ma się rodzinę i połączenie tych dwóch światów to jest mozolna praca, cała logistyka i przedsięwzięcie na całe życie. Nasza córka w kolejnym roku rozpoczyna edukację i zastanawiamy się jak to wszystko ułożyć. Ten zawód wymaga od człowieka ciągłej podróży, ciągłej nieobecności. Ja wszedłem w zawód mając już rodzinę i wszyscy razem uczymy się codzienności życia w tych realiach. Myślę, że wychodzi nam to coraz lepiej, ale trzeba mieć swoje priorytety i gdybym musiał wybrać wybrałbym na pewno rodzinę.
Zobacz także
Wokalista, aktor, prezenter telewizyjny, juror „The Voice Senior” zagościł w Polskim Radiu PiK. „...Czuję się człowiekiem, który ma dużo zainteresowań… Czytaj dalej »
Płyta „Debiut. Jazz Jamboree ‘67/’68” z premierą 6 grudnia br. będzie pierwszą publikacją nagrań powstałych podczas obu koncertów. Będzie też… Czytaj dalej »
Piotr Zubek, wokalista, laureat niezliczonej liczby konkursów wokalnych, właśnie wydał „epkę” pt. „Nareszcie na swoim”. „...rzeczy, które robię… Czytaj dalej »
Aktorka, wokalistka, która w miniony piątek 15 listopada br. wystąpiła wraz z orkiestrą symfoniczną w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego… Czytaj dalej »
Krzysztof Krawczyk: idol, symbol, wzór. Trzy lata po odejściu artysty w siedmiu polskich miastach najlepsze polskie wokalistki i wokaliści solo i w duetach… Czytaj dalej »
Reżyser, aktor, muzyk, artysta kabaretowy i pedagog. Ostatnio wyreżyserował w Operze Nova sztukę pt. „Służąca Panią”. „...ja potrzebuję ciągłej… Czytaj dalej »
To wyjątkowe Zwierzenia, w których zabrzmiały fragmenty audycji zawierających rozmowy z artystami, których już z nami nie ma albo wspomnienia nieżyjących… Czytaj dalej »
Wiolonczelista, kompozytor, człowiek - instytucja, aranżer, wydał kolejną płytę „Cellotapes”. „...cellotapes to taśma klejąca po angielsku i to… Czytaj dalej »
Muzyk jazzowy, perkusista, właściciel klubu jazzowego, pomysłodawca i szef Eljazz Big-bandu i dyrektor Bydgoszcz Jazz Festival.. „...moim marzeniem jest… Czytaj dalej »
Wokalistka, która chwali się kolejnym singlem. Tym razem piosenka pt. „Listek” do poezji Adama Asnyka. „...zdecydowałam się w życiu na to, żeby… Czytaj dalej »