Kuba Badach
2025-01-10
Głos zespołu Poluzjanci przywędrował do studia Polskiego Radia PiK z najnowszym albumem swojej formacji, ale nie tylko o płycie będziemy rozmawiać.
„...Gdy już przyznałem, że udało mi się gdzieś tam pokonać jakieś te swoje demony związane z pracą w studiu, to one się pojawiły znowu i zacząłem, mówiąc kolokwialnie grzęznąć, gdzieś w tej ciemności się pogrążać i stwierdziłem: „dobra, robię solowe rzeczy” i na wiele lat odstąpiłem od tego pomysłu Poluzjantowego. Musiało sporo czasu upłynąć, sporo wody w rzekach, aż w 2022 wróciliśmy na scenę (...) po tych koncertach pierwszych, które się odbyły w 2022 roku dokończyłem wokale na tę płytę i to jest bardzo taka solidna klamra tej historii. Czwarta płyta Poluzjantów wreszcie wyszła. Piosenki, które się nie zestarzały przez te prawie 10 lat i muzyka, z której jestem bardzo dumny...”
Piątek, 10 stycznia 2025 o godz. 20:05
Mateusz i Franciszek Pospieszalscy
2025-01-03
Na początek „Zwierzeń przy muzyce” w roku 2025, Mateusz i Franciszek Pospieszalscy opowiadają o rodzinnym koncertowaniu i nowej płycie pt. „Dom”.
„...nasze grono pomimo swoich wielu osobowości stanowi niebywale zintegrowaną społeczność. Chciałem to zaznaczyć. I tak jak w rodzinie, wiadomo, że ktoś tam jeden na drugiego coś nada, trzaśnie drzwiami, albo krzesło wyrzuci przez okno, ale drugi weźmie później to krzesło i poskleja. W związku z tym jest naprawdę bardzo, bardzo fajnie. Mówię o tym, że jesteśmy rodziną generalnie żyjącą w zgodzie i pomimo różnic zdań, że niektórzy są bardzo radykalni, nawet w wygłaszaniu swoich zdań publicznie, a niektórzy nie, zasiadamy do jednego stołu, się kochamy, lubimy, nocujemy u siebie w wakacje...”
Piątek, 3 stycznia 2025 o godz. 20:05
Ostatni piątek 2024 roku...
2024-12-27
W „Zwierzeniach przy muzyce” subiektywne podsumowanie roku 2024 w piątkowych spotkaniach z gośćmi Magdy Jasińskiej. Pojawią się: Irena Santor, Olga Bończyk, Lidia i Marcin Pospieszalscy, Darek Kozakiewicz oraz Krzysztof Herdzin.
Piątek, 27 grudnia 2024 o godz. 20:05
Irena Santor i Maria Szabłowska
2024-12-20
Z panią Ireną Santor spotkałam się tuż przed jej 90. urodzinami, w towarzystwie Marii Szabłowskiej – dziennikarki Polskiego Radia.
„...widzę, że wielokrotnie teraz młodzi mają zupełnie inny stosunek do tekstu, inne podejście do muzyki i to jest dla mnie frapujące, interesujące i zawsze myślę sobie - „kurczę, że też ja na to nie wpadłam”. Zawsze mi trochę żal. A poza tym, ja umrę, ale jeżeli po mnie zostaną piosenki, które będą młodzi śpiewać, to coś ze mnie zostanie jeszcze na trochę. (...) my trochę tak pomnikowo ciebie traktujemy, bo w końcu jesteś na tej scenie wiele lat, nie będziemy nic wyliczać. Nigdy ci się nie zdarzyło przez całą karierę zrobić czegoś głupiego...”
Piątek, 20 grudnia 2024 o godz. 20:05
Robert Janowski
2024-12-12
Wokalista, aktor, prezenter telewizyjny, juror „The Voice Senior” zagościł w Polskim Radiu PiK.
„...Czuję się człowiekiem, który ma dużo zainteresowań i człowiekiem, który ma dużo odwagi, by wchodzić w różne projekty, miejsca, sytuacje, by z nich korzystać. W związku z tym trochę telewizji, trochę filmu, dlatego że życie przynosiło takie możliwości, a ja przed nimi nie uciekałem (...) Byłem chłopcem, kilkunastoletnim. Jeździłem do babci na wieś. Tutaj w okolicy Osia koło Świecia, czy w okolicach Polskiego Konopatu niedaleko Laskowic Pomorskich. Tam mieszkało dużo mojej rodziny, a ja zazdrosnym okiem patrzyłem na wskakujące na traktor dzieciaki. Ja taki trochę miastowy, to było marzenie mojego życia, żeby przejechać się traktorem...”
Piątek, 13 grudnia 2024 o godz. 20:05
Tadeusz Mieczkowski i Adam Domagała
2024-12-05
Płyta „Debiut. Jazz Jamboree ‘67/’68” z premierą 6 grudnia br. będzie pierwszą publikacją nagrań powstałych podczas obu koncertów. Będzie też pierwszą z serii albumów prezentującej wcześniej niepublikowane - koncertowe i studyjne - nagrania Mieczysława Kosza jako solisty, lidera własnego zespołu i sidemana. Nad rekonstrukcją dźwięku i współczesnym masteringiem pracował Tadeusz Mieczkowski. Założeniem mistrza konsolety było, aby monofoniczne nagrania zyskały „filharmoniczną” przestrzeń, z zachowaniem, o ile to możliwe, dźwiękowej aury obu sal Filharmonii Narodowej. O niezwykłej pracy nad płytą opowiadają Tadeusz Mieczkowski – mistrz realizacji dźwięku, Adam Domagała – dziennikarz Polskiego Radia, redaktor płyty.
„...jeśli chodzi o muzykę jazzową, zdecydowanie więcej wartości ma muzyka grana na żywo, niż muzyka spreparowana w studiu, gdzie są sterylne warunki. Często jest tak, że oni tam troszkę źle się czują (...) to jest najpiękniejsze, że mnóstwo muzyków, nawet takich, którzy mają światowy dorobek, oni bardzo szanują po pierwsze świeżość, tą świeżość myślenia muzycznego, wykonawczą i nawet jeżeli się zdarzy, że to jest troszkę na koncercie powiedzmy niedoskonałe, niedoczyszczone, że tam paluszek się omsknął - nie ma to znaczenia. Największą wartością jest muzyka, która z tego płynie...”
Piątek, 6 grudnia 2024 o godz. 20:05
Piotr Zubek
2024-11-28
„...rzeczy, które robię, są bardzo różne, jest ich dużo na raz. Nie boję się łapać tych srok za ogon, tyle ile zdołam złapać. Ale właśnie jak już je złapie, to nie muszę się spieszyć i nie muszę jakoś łapczywie bardzo tych srok ciągać (...) lubię się nie spieszyć, bo w tym świecie zabieganym, to jest jedyna szansa, żeby nie zwariować, nie spieszyć się i próbować właśnie na przekór tym wszystkim, którzy pędzą robić swoje..”
Niedziela, 1 grudnia 2024 o godz. 17:05
Olga Bończyk
2024-11-21
Aktorka, wokalistka, która w miniony piątek 15 listopada br. wystąpiła wraz z orkiestrą symfoniczną w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.
„...chciałabym jeszcze coś zrobić, takiego, co by mnie samą zaskoczyło, żebym sama siebie zaskoczyła czymś, czego nie brałam pod uwagę, czy nie planowałam. Czy jeszcze coś mi takiego przyjdzie do głowy, żeby coś zrobić takiego ekstra? Zobaczymy. Ja nie mówię o tym, żeby w ogóle jakby zawiesić karierę, tylko chodzi o to, że na pewno powinnam bardziej rozsądnie planować swoje zadania, żeby się nie zajeżdżać. (...) My artyści jesteśmy kompletnie nierozsądni, ale oczywiście ta konstatacja przychodzi późno, kiedy już te dziesiątki tych spektakli, koncertów na wstrzykniętych sterydach, jakiś blokadach już były zaśpiewane, więc ja mówię bardziej o tym, żeby rozsądniej, z głową to wszystko planować i cieszyć się życiem...”
Piątek, 22 listopada 2024 o godz. 20:05
Marika, Piotr Kostrzewa i Łukasz Drapała
2024-11-14
Krzysztof Krawczyk: idol, symbol, wzór. Trzy lata po odejściu artysty w siedmiu polskich miastach najlepsze polskie wokalistki i wokaliści solo i w duetach śpiewają jego największe przeboje. Rozmawiamy z Mariką, Łukaszem Drapałą i Piotrem Kostrzewą - szefem Chopin University Big Band. Marika wraz ze Skubasem nagrali duet „Bezsenni” a Łukasz Drapała kultową piosenkę „Parostatek”. Wszystkim gwiazdom towarzyszy Chopin University Big Band.
„...zdecydowanie to jest postać, która łączyła nie tylko pokolenia i łączy nadal, ale też bardzo różne środowiska, bo jego repertuar był bardzo zróżnicowany, od takich bardziej klasycznych balladowych, nobliwych piosenek, po bardzo ludyczne (...) myślę, że skupiał zainteresowanie bardzo różnych środowisk i pokoleń. Cała Polska będzie go śpiewała tak długo, jak będziemy się spotykać na imprezach rodzinnych (...) generalnie mamy różne kolory w głosach, różne kolory w stylistyce, a nas wszystkich łączy to, że potem wchodzimy na scenę po kolei i śpiewamy nieprawdopodobnie dobrze dobrane utwory, emocjonalnie, we wspaniałych aranżacjach...”
Piątek, 15 listopada 2024 o godz. 20:05
Jerzy Jan Połoński
2024-11-06
„...ja potrzebuję ciągłej zmiany, ciągle stymulacji. Na przykład dlatego nie potrafiłem być aktorem, bo dla mnie gra codziennie tego samego, to była katorga. To była kara, a jak jestem reżyserem, to jestem gdzieś i po trzech miesiącach, czy po dwóch wyjeżdżam i zaczynam nową rzecz. Czyli cały czas od nowa coś się dzieje. No ale jak to napisałem, nie do samego szczęścia jesteśmy stworzeni...”
Piątek, 8 listopada 2024 o godz. 20:05
„Zwierzenia przy muzyce”
zaprasza Magda Jasińska