Co słychać nie tylko u nas?

Jesteśmy w Wami codziennie, dzielimy z Wami śmiech i łzy. Towarzyszymy w sukcesach i porażkach. Opowiadamy o świecie, czasami zagadkowym, bywa że ponurym, ale zawsze frapującym. A w każdy poniedziałek prezentujemy reportaże z różnych zakątków Polski. Jesteśmy z Wami i dla Was, dlatego zawsze po audycji czekamy na Wasze maile i telefony. Jeśli zaprosicie nas do siebie, stawimy się na 100%.

„Popołudnie z Reportażem”, od poniedziałku do piątku o godz. 16.30.
Zapraszają Żaneta Walentyn, Michał Słobodzian i Michał Zaręba.


17 stycznia 2025

2025-01-17
Feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisujący akt kapitulacji Wehrmachtu, 8/9 maja 1945. Fot. pl.wikipedia.org

Feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisujący akt kapitulacji Wehrmachtu, 8/9 maja 1945. Fot. pl.wikipedia.org

17 stycznia 1945 roku oddziały 1 Armii Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej wkroczyły do zrujnowanej Warszawy. Przed nami 80. rocznica zakończenia II Wojny Światowej. Dla Polski zwycięstwo okazało się gorzkie. Jednak gdy w styczniu i lutym 1945 roku żołnierze wypierali Niemców z miast i wsi naszego regionu, byli witani entuzjastycznie. Wiele osób nie miało świadomości tego, co może nastąpić później. Michał Słobodzian zaprasza do wysłuchania reportażu pt. „Zawiedzione nadzieje”, w którym autor wykorzystał fragment swojego archiwalnego reportażu pt. „Radość i łzy” z 2 lutego 2020 roku, fragment archiwalnej audycji Jerzego Sulimy - Kamińskiego z roku 1980, a także fragmenty z Polskiej Kroniki Filmowej ze stycznia roku 1945.
Polskie Radio PiK – 16 stycznia 2025, reportaż pt. „Radość i łzy”

16 stycznia 2025

2025-01-15
Dwór Venedów w Gródku. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

Dwór Venedów w Gródku. Fot. Żaneta Walentyn/PR PiK

To magiczne miejsce. Nic tu nie ginie, nikt się nie denerwuje - przeciwnie! Wkraczając do dawnych włości państwa Sozańskich poza podziwem, który wzbudzają przepiękny osiemnastowieczny dwór i romantyczne ruiny zamku przy fosie, przechodzień, a może bardziej spacerowicz czuje, jakby nagle wszedł do świata baśni. To wyjątkowe miejsce od 9 lat należy do Jana Powierskiego, pasjonata dawnych dziejów i historyka z wykształcenia. To właśnie jemu zawdzięczamy, że ostatni osiemnastowieczny drewniany dwór na Pomorzu i Kujawach i jeden z kilku w kraju, dziś zachwyca swoją urodą i bogatą historią. A jeśli dodamy do tego głębokie wąwozy i zamek na górce, to trudno będzie uwierzyć, że takie miejsce istnieje. W reportażu pt. „Zwykła historia niezwykłego miejsca” Słuchaczy zabiera tam Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK – 16 stycznia 2025, reportaż pt. „Zwykła historia niezwykłego miejsca”

15 stycznia 2025

2025-01-15
Za datek do puszki, gorący ziemniak. Czy tak można? Fot. Michał Zaręba/arch. PR PiK

Za datek do puszki, gorący ziemniak. Czy tak można? Fot. Michał Zaręba/arch. PR PiK

W Toruniu „Pan Frytka”, w Bydgoszczy „Baloniarz” - tak nazywany jest Piotr S., szef fundacji „Pod wielkim dachem nieba”. Oficjalnie mężczyzna prowadzi działalność charytatywną. Zdaniem urzędników i Straży Miejskich oprócz zbiórki zajmuje się też nielegalnym handlem. Nie pomagają mandaty i kierowanie spraw do sądów. Piotr S. ponownie uaktywnił się w okresie świąteczno-noworocznym. Na toruńskiej Starówce miasto ostatecznie zdecydowało się ogrodzić „niechciane stoisko”. Doszło do szarpaniny. W tej sprawie pojawią się też pytania dotyczące przepisów i kontroli fundacji. O tym w reportażu Michała Zaręby pt. „Kto przebije balonik?”
Polskie Radio PiK – 15 stycznia 2025, reportaż pt. „Kto przebije balonik?”

14 stycznia 2025

2025-01-14
W Nadleśnictwie Zamrzenica w Borach Tucholskich, sokoły wędrowne przywracane są naturze. Fot. Michał Słobodzian/PR PiK

W Nadleśnictwie Zamrzenica w Borach Tucholskich, sokoły wędrowne przywracane są naturze. Fot. Michał Słobodzian/PR PiK

Nie są wielkie, ale precyzyjne i zabójcze. Polują z prędkością dochodzącą do 400 km/h. W silnikach samolotów stosowane są rozwiązania inspirowane ich nozdrzami. Z trudem wracają do natury bo w wyniku działania człowieka w latach 60. XX wieku, wyginęły. W „Popołudniu z Reportażem” przedstawiamy opowieść o procesie reintrodukcji sokołów wędrownych. Te niezwykle ptaki przywracane są naturze między innymi w Nadleśnictwie Zamrzenica w Borach Tucholskich. Do wysłuchania reportażu pt. „Ptasi rycerze”. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK – 14 stycznia 2025, reportaż pt. „Ptasi rycerze”

13 stycznia 2025

2025-01-13
„Nasze dobre i złe dni”. Fot. radio.lublin.pl

„Nasze dobre i złe dni”. Fot. radio.lublin.pl

Opowieść o dwóch kobietach: matce i córce, które mogą i muszą liczyć na siebie. Obie są schorowane, obie żyją nadzieją, że będzie lepiej i jeszcze życie się do nich uśmiechnie. Codziennie walczą ze swoimi słabościami i mozolnie tworzą swoją przyszłość. W ramach poniedziałkowego cyklu „Co słychać u naszych sąsiadów”, do wysłuchania reportażu Moniki Niedzialek z Polskiego Radia Lublin pt. „Nasze dobre i złe dni”, zaprasza Żaneta Walentyn.

10 stycznia 2025

2025-01-10
Podczas badań archeologicznych natrafiono na pozostałości po obozie oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez kpt. Alojzego Bruskiego ps. „Grab”. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Podczas badań archeologicznych natrafiono na pozostałości po obozie oddziału Armii Krajowej dowodzonego przez kpt. Alojzego Bruskiego ps. „Grab”. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Gdy zginął miał zaledwie 32 lata. Najpierw skazano go na 10 lat więzienia, ale interwencja Bolesława Bieruta przesądziła o wyroku śmierci. Walczył w obronie Warszawy, dowodził partyzantami w Borach Tucholskich. Stał na czele obozu przejściowego. W życiu kapitana Alojzego Bruskiego nie brakowało zwrotów akcji. Ta zasłużona dla Armii Krajowej postać powróciła dzięki niezwykłemu odkryciu w Borach Tucholskich. Na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego archeolodzy odkryli obozowisko oddziału Alojzego Bruskiego, broń a także tajemniczy medalik. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów reportażu autorstwa Michała Słobodziana we współpracy z Moniką Kaczyńską, pt. „Bezlitosny wyrok”. Całości tego dzieła będzie można wysłuchać premierowo w niedzielę, 12 stycznia br. o godz. 20:05 w audycji „Ziarna losu”. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK – 10 stycznia 2025, reportaż pt. „Bezlitosny wyrok”

9 stycznia 2025

2025-01-09
Terapeutyczny album komiksowy. Źródło: zrzutka.pl/album-samookaleczenia

Terapeutyczny album komiksowy. Źródło: zrzutka.pl/album-samookaleczenia

Pierwszą ranę zadałam sobie w wieku 12 lat, jak przestawałem mieć miejsce na udach, to przeniosłam się na ręce” - wspomina Weronika, jedna z osób przedstawionych w komiksie przygotowanym przez artystów i toruńskie stowarzyszenie Gildia Superbohaterów. Zakończyły się prace nad albumem, w którym zebrano opowieści o samouszkodzeniach. W internecie prowadzona jest zbiórka na druk dodatkowych egzemplarzy, które trafią do domów dziecka oraz placówek opiekuńczych w całej Polsce. Komiks porusza ważny i nasilający się w ostatnim czasie problem samookaleczeń wśród młodzieży. Poszczególne historie pozwalają zrozumieć przyczyny, mechanizmy psychologiczne i konsekwencje takich działań, pokazują strategie radzenia sobie z problemem oraz sposoby reagowania otoczenia. O tym w reportażu Michała Zaręby pt. „Przerysowani”.

Chętnych wsparcia akcji druku dodatkowych egzemplarzy komiksu kierujemy tutaj!
Polskie Radio PiK – 9 stycznia 2025, reportaż pt. „Przerysowani”

8 stycznia 2025

2025-01-08
Koncepcja stopnia wodnego w Siarzewie. Źródło: materiały PGW Wody Polskie

Koncepcja stopnia wodnego w Siarzewie. Źródło: materiały PGW Wody Polskie

Brak właściwej analizy wszystkich wariantów, od budowy drugiego stopnia, po pozostawienie wszystkiego po staremu” - to najważniejszy zarzut Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który uchylił decyzję środowiskową dla stopnia wodnego w Siarzewie w Kujawsko-Pomorskiem. Bez tej decyzji zapora i elektrownia na Wiśle nie mogą powstać. Co to wszystko oznacza dla planowanej od lat inwestycji, która miała zwolenników i przeciwników? Tematem na najbliższej sesji mają zająć się radni województwa. Więcej na ten temat w reportażu Michała Słobodziana pt. „Stopień wciąż na papierze”.
Polskie Radio PiK – 8 stycznia 2025, reportaż pt. „Stopień wciąż na papierze”

7 stycznia 2025

2025-01-07
Toruński pomnik „Dzieci Polskie Matce Polski” wymaga renowacji. Fot. Michał Zaręba/PR PiK

Toruński pomnik „Dzieci Polskie Matce Polski” wymaga renowacji. Fot. Michał Zaręba/PR PiK

Przetrwał wojnę, dzięki ówczesnemu sołtysowi Wrzosów. Pomnik „Dzieci Polskie Matce Polski” powstał w latach 30. XX wieku ze składek toruńskich uczniów i nauczycieli. Do dziś stoi na Barbarce. Wymaga jednak renowacji, o co stara się Jagoda Pawlikowska składając projekty do budżetu obywatelskiego - na razie bezskutecznie. Społeczniczka i wieloletnia nauczycielka nie zamierza się poddawać.

O tych staraniach i historii monumentu autorstwa Ignacego Zelka, znanego toruńskiego artysty międzywojennego, w reportażu pt. „Jeszcze patrzy z pomnika”, do którego wysłuchania zaprasza Michał Zaręba.
Polskie Radio PiK – 7 stycznia 2025, reportaż pt. „Jeszcze patrzy z pomnika”

6 stycznia 2025

2025-01-04
„Gra o dziecko” - reportaż z Polskiego Radia Białystok. Fot. ilustracyjne/Tomasz_Mikolajczyk/pixabay.com

„Gra o dziecko” - reportaż z Polskiego Radia Białystok. Fot. ilustracyjne/Tomasz_Mikolajczyk/pixabay.com

Walka jest bardzo nierówna. Przeciwnikiem jest komputer, a gra się o przyszłość swojego dziecka. Najpierw komputer miał być tylko do nauki, ale pojawiły się też gry. Czas spędzony przed ekranem niebezpiecznie się wydłużał. Potem była agresja, wyzwiska i świadomość, że potrzebna jest pomoc specjalisty. W poniedziałkowym cyklu „Co słychać u naszych sąsiadów” prezentujemy reportaż Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok pt. „Gra o dziecko”. To historia mamy 13-sto latka, który zmaga się z uzależnieniem od gier. Do wysłuchania reportażu zaprasza Michał Słobodzian.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę