Sławomir Mentzen: Zgodnie z zapowiedziami nie poprzemy rządu PO ani PiS
Będziemy popierać ustawy, które uważamy za słuszne i sprzeciwiać się tym, które uznamy za szkodliwe – poinformował Sławomir Mentzen po spotkaniu przedstawicieli Konfederacji z prezydentem.
W środę po godz. 16:00 zakończyła się ostatnia tura konsultacji prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych. Politycy Konfederacji – Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik i Przemysław Wipler opuścili Pałac Prezydencki.
– Rozmawialiśmy o sytuacji zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że – zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami – nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu Prawa i Sprawiedliwości – powiedział Mentzen.
– Naszym interesem jest realizowanie naszego programu, w związku z tym będziemy popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, sprzeciwiać się wszystkim ustawom, które będziemy uznawać za szkodliwe, niezależnie od tego, kto te ustawy będzie proponował – poinformował.
Dodał, że podczas konsultacji wymienili się z prezydentem „spostrzeżeniami dotyczącymi polskiego bezpieczeństwa: energetycznego, żywieniowego, militarnego oraz relacji polski z Unią Europejską”.
– Podczas spotkania odpowiadaliśmy na pytania prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Szczegółowo były analizowane najrozmaitsze warianty koalicji – zarówno z innymi siłami politycznymi, jak i z nami – relacjonował Bosak.
– My pytaliśmy prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie: o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, stosunek do konfliktu bliskowschodniego, o kwestie traktatu pandemicznego, a także o kwestie zabezpieczenia i gwarancji własności, życia ludzkiego w państwie polskim oraz polskiej suwerenności, a także o ewentualną nowelizację traktatów unijnych – dodał.
Mentzen poinformował, że „Konfederacja dostała zaproszenie ze strony prezydenta do dalszego kontaktu”, z którego jak zapewnił, z „pewnością będą korzystać przez tę kadencję Sejmu, dopóki Andrzej Duda jest prezydentem, aby dbać o realizację programu Konfederacji”.
We wtorek i w środę prezydent Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, na konsultacje. Spotkania odbywały się osobno z każdym z komitetów wyborczych, w kolejności zgodnej z wynikami osiągniętymi przez te komitety w wyborach.
W wyborach do Sejmu PiS zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18.
Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała w środę, że w czwartek, o godzinie 12:00, prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji. Podkreśliła, że podczas spotkań z komitetami prezydent zadeklarował otwartość na dialog i współpracę w sprawach najważniejszych dla Polski.
Zobacz także
„PiS oszukał młodych ludzi”. Nowa młodzieżówka PO zaczyna działalność w regionie
2023-04-17, 16:56Stowarzyszenie Nowa Generacja Młodych, młodzieżówka Platformy Obywatelskiej, zainaugurowała działalność na Kujawach i Pomorzu. - W ciągu dwóch, trzech tygodni struktury stowarzyszenia zostaną powołane w całym kraju - zapowiadają… Czytaj dalej »
Rzecznik PiS: jestem zdziwiony, że sztandarowym projektem PSL i Polski 2050 jest kwestia aborcji
2023-03-03, 11:40- Jestem za tym, aby w ogóle nie zajmować się tą sprawą - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek o pomyśle referendum nt. aborcji. Przeprowadzenia referendum chcą przedstawiciele PSL i Polski 2050 - umieścili je na wspólnej „liście… Czytaj dalej »
Polska 2050 i PSL przedstawiły listę „wspólnych spraw do załatwienia”
2023-03-01, 18:21Odpartyjnienie państwa, przywrócenie praworządności, powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego i następnie referendum ws. zasad przerywania ciąży, a także podwyżki m.in. dla nauczycieli - to główne postulaty „listy wspólnych spraw”… Czytaj dalej »