Paweł Szrot: Wygląda na to, że desygnowanie premiera przez prezydenta chwilę potrwa [wideo]
- Widzę różne scenariusze, nawet te najbardziej nieprawdopodobne. W polityce niczego nie można wykluczać - powiedział we wtorek prezydencki minister Paweł Szrot.
Szrot we wtorek pytany był o to, kiedy prezydent Andrzej Duda rozpocznie konsultacje ze środowiskami parlamentarnymi w celu wyłonienia nowego rządu stwierdził, że „prezydent ma na to czas", a kadencja obecnego Sejmu upływa 14 listopada. Dodał, że w jego ocenie prezydent nie powinien robić niczego z „przesadnym pośpiechem" i zapewnił, że zostaną dotrzymane wszystkie konstytucyjne procedury.
„Trzeba poczekać na większość parlamentarną"
Szef Gabinetu Prezydenta RP pytany był też o to, czy zostanie zachowany zwyczaj w myśl art. 154 Konstytucji mówiący o tym, że desygnowany przez prezydenta RP prezes Rady Ministrów zazwyczaj jest osobą wskazaną przez większość parlamentarną. - Zwyczaj wskazuje, że desygnuje większość parlamentarna, ale trzeba poczekać jeszcze na tę większość parlamentarną. Czy jest czy jej nie ma, to się okazuje tak na prawdę na sali sejmowej. A póki co mamy już do czynienia z pierwszymi sporami wśród tych partii opozycyjnych, które podchodziły do wyborów. Lewica spiera się z PSL-em. PSL nieoficjalnie wysuwa swojego kandydata na premiera. Zaczekajmy, to wszystko wskazuje na to, że to jednak chwilę potrwa – powiedział.
Na pytanie o to, czy uważa, że PiS jest w stanie stworzyć koalicję i rządzić trzecią kadencję, Szrot stwierdził, że „polityka jest tym odcinkiem rzeczywistości, w którym regularnie zdarzają się nieprzewidywalne wcześniej rzeczy".
Trzy możliwe kroki wyłonienia rządu
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego. Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent desygnując premiera bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Dobre wieści z OSP Piaski. W remizie już stoi nowy wóz bojowy MAN. Zastąpił starego jelcza
2023-09-23, 08:00Ochotnicza Straż Pożarna Piaski zaprezentowała nowy wóz bojowy. W zakupie sprzętu pomogli sponsorzy, samorząd, ministerstwo klimatu oraz narodowy i wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska - za co podziękował wójt gminy Grudziądz… Czytaj dalej »
„Coraz bliżej" do Złotnik Kujawskich. Ireneusz Stachowiak przypomina o inwestycjach kolejowych
2023-09-22, 21:15Ireneusz Stachowiak, kandydat na posła Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z mieszkańcami Złotnik Kujawskich. Polityk przypomniał o inwestycjach, jakie udało się zrealizować w tym regionie w ciągu ostatnich kilku lat. Czytaj dalej »
„Osoba w kryzysie psychicznym nie może czekać". Anna Niewiadomska o psychiatrii dziecięcej
2023-09-22, 20:49Trudna sytuacja psychiatrii dziecięcej była tematem konferencji wyborczej Anny Niewiadomskiej z Koalicji Obywatelskiej. - Psychiatria dziecięca jest problemem, który nie poczeka - mówiła działaczka Fundacji Growspace, która kandyduje… Czytaj dalej »
Bydgoski radny nadal walczy o ulicę Bydgoską – w stolicy. Warszawa na razie się opiera
2023-09-22, 19:00- Bydgoszczanom taka nazwa w stolicy się należy - mówi Jarosław Wenderlich. Podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera i szef klubu PiS w bydgoskiej Radzie Miasta przypomina, że z inicjatywą nazwania jednej ze stołecznych ulic: „Bydgoska”… Czytaj dalej »
Konfederacja z Bydgoszczy przewiduje zapaść w budownictwie jednorodzinnym. Chodzi o złoża
2023-09-22, 17:47Polityka energetyczna Prawa i Sprawiedliwości jest nielogiczna - mówili w Bydgoszczy kandydaci Konfederacji w wyborach do parlamentu z okręgu bydgoskiego. Ich zdaniem przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta nowelizacja prawa geologicznego… Czytaj dalej »