Paweł Szrot: Wygląda na to, że desygnowanie premiera przez prezydenta chwilę potrwa [wideo]
- Widzę różne scenariusze, nawet te najbardziej nieprawdopodobne. W polityce niczego nie można wykluczać - powiedział we wtorek prezydencki minister Paweł Szrot.
Szrot we wtorek pytany był o to, kiedy prezydent Andrzej Duda rozpocznie konsultacje ze środowiskami parlamentarnymi w celu wyłonienia nowego rządu stwierdził, że „prezydent ma na to czas", a kadencja obecnego Sejmu upływa 14 listopada. Dodał, że w jego ocenie prezydent nie powinien robić niczego z „przesadnym pośpiechem" i zapewnił, że zostaną dotrzymane wszystkie konstytucyjne procedury.
„Trzeba poczekać na większość parlamentarną"
Szef Gabinetu Prezydenta RP pytany był też o to, czy zostanie zachowany zwyczaj w myśl art. 154 Konstytucji mówiący o tym, że desygnowany przez prezydenta RP prezes Rady Ministrów zazwyczaj jest osobą wskazaną przez większość parlamentarną. - Zwyczaj wskazuje, że desygnuje większość parlamentarna, ale trzeba poczekać jeszcze na tę większość parlamentarną. Czy jest czy jej nie ma, to się okazuje tak na prawdę na sali sejmowej. A póki co mamy już do czynienia z pierwszymi sporami wśród tych partii opozycyjnych, które podchodziły do wyborów. Lewica spiera się z PSL-em. PSL nieoficjalnie wysuwa swojego kandydata na premiera. Zaczekajmy, to wszystko wskazuje na to, że to jednak chwilę potrwa – powiedział.
Na pytanie o to, czy uważa, że PiS jest w stanie stworzyć koalicję i rządzić trzecią kadencję, Szrot stwierdził, że „polityka jest tym odcinkiem rzeczywistości, w którym regularnie zdarzają się nieprzewidywalne wcześniej rzeczy".
Trzy możliwe kroki wyłonienia rządu
Konstytucja przewiduje trzy możliwe kroki wyłonienia rządu po wyborach. W pierwszym dużą rolę odgrywa prezydent, który zwołuje posiedzenie Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier musi złożyć dymisję, a prezydent musi taką dymisję przyjąć. Rząd w stanie dymisji sprawuje obowiązki do czasu powołania nowego. Następnie prezydent desygnuje premiera i powołuje rząd. Dotychczas zwyczajowo prezydenci desygnowali osoby wskazane przez zwycięskie w wyborach ugrupowanie. Prezydent desygnując premiera bierze pod uwagę, że zaproponowany przez niego rząd, aby uzyskać wotum zaufania, musi zdobyć poparcie bezwzględnej większości w Sejmie. Jeśli Rada Ministrów nie uzyska wotum zaufania, to inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm.
W tym konstytucyjnym kroku kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Następnie szef rządu przedstawia Sejmowi program działania rządu oraz proponowany skład Rady Ministrów, których Sejm wybiera bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jest to forma udzielenia rządowi wotum zaufania. Sejm na wybór premiera i rządu ma 14 dni.
Jeżeli Sejmowi nie udałoby się stworzyć rządu, wtedy prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę. Po powołaniu przez prezydenta Rada Ministrów ma 14 dni na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania. W tym konstytucyjnym kroku Sejm udziela rządowi wotum zaufania zwykłą większością głosów, (w dwóch poprzednich krokach konieczna jest większość bezwzględna) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Jeśli za trzecim podejściem nie uda się wyłonić rządu, prezydent musi skrócić kadencję Sejmu i zarządzić wybory.
Zobacz także
Wiceminister Gembicka: Inwestorzy i mieszkańcy Grudziądza zyskają nowe drogi
2023-10-05, 07:4559 milionów złotych trafi do Grudziądza w ramach programu Polski Ład, w ramach edycji dotyczącej Stref Ekonomicznych - poinformowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi poseł Anna Gembicka. Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak: Ciech poradzi sobie bez największej spalarni odpadów w Polsce [odpowiedź spółki]
2023-10-05, 06:50Ireneusz Stachowiak - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i kandydat w wyborach do Sejmu - odpowiada związkowcom Zakładu Ciech. Ci zarzucili mu, że działa na szkodę zakładu krytykując budowę na jego… Czytaj dalej »
Kandydaci Paktu Senackiego: Izba Wyższa jest niezbędna, by prawo było stanowione prawidłowo
2023-10-04, 22:08- Mamy do odegrania wielką role w naprawianiu Rzeczpospolitej - powiedział w Toruniu Marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika zaprezentowali się dziś kandydaci do Senatu z województwa kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Minister Wenderlich: W planach obronnych PO Bydgoszcz byłaby miastem przyfrontowym
2023-10-04, 21:29Temat bydgoskich likwidacji - szczególnie w kontekście jednostek lotnictwa wojskowego - podjął w Fordonie Jarosław Wenderlich, kandydat PiS do Sejmu, przewodniczący klubu radnych PiS w bydgoskiej Radzie Miasta i podsekretarz stanu w… Czytaj dalej »
Remonty dworców w Toruniu i Mogilnie. „Kolej się prężnie rozwija, inaczej niż za rządów PO i PSL"
2023-10-04, 21:00- Przez ostatnie lata intensywnie rozwija się infrastruktura kolejowa, która w dużej mierze została zaprzepaszczona za czasu rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówił podczas konferencji przy dworcu w… Czytaj dalej »