„Jak zakładać firmę, to z Morawieckim; jak wspólny obiad, to z Trzaskowskim” [sondaż]
44 proc. badanych nie założyłoby z politykami wspólnego biznesu, a 32 proc. nie zaprosiłoby ich na obiad - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Najwięcej wskazań pod względem wspólnego zakładania firmy uzyskał Mateusz Morawiecki, a w kwestii wspólnego obiadu – Rafał Trzaskowski.
W sondażu zapytano m.in. o to, któremu politykowi Polacy pożyczyliby pieniądze i z którym mogliby spróbować założyć własny biznes. Zapytano też o bardziej osobiste kwestie: którego polityka najchętniej respondenci zaprosiliby do domu na obiad i któremu mogliby powierzyć opiekę nad dzieckiem. Nazwiska polityków i polityczek ankietowani wybierali sami – zaznaczono na stronie RMF FM. Dodano, że w zestawieniu pojawia się tylko jedna kobieta-polityk.
Połowa Polaków nie pożyczyłaby pieniędzy żadnemu politykowi. W trójce najbardziej godnych zaufania polityków, którym można bez obaw pożyczyć pieniądze, znaleźli się: Donald Tusk (14,2 proc.), Jarosław Kaczyński (12,5 proc.) i Rafał Trzaskowski (9,1 proc.).
44,5 proc. badanych nie byłoby skłonnych założyć wspólnego biznesu z żadnym z polityków. Najwięcej wskazań pod względem wspólnego zakładania firmy uzyskał premier Mateusz Morawiecki (14 proc.), za nim znalazł się Sławomir Mentzen (12 proc.). Rafał Trzaskowski zajmuje ostatnie miejsce na podium i jest ostatnim z trzech polityków, którego zaufaniem w kwestiach biznesowych obdarzyłoby więcej niż 10 proc. Polaków. Pozostali przedstawiciele naszej klasy politycznej znaleźli się daleko w tyle – wskazano.
Jedna trzecia respondentów nie zaprosiłaby żadnego z polityków na wspólny obiad. W towarzystwie Rafała Trzaskowskiego chętnie zjadłoby 18 proc. ankietowanych, Donalda Tuska 17,1 proc., a Szymona Hołowni 13,4 proc. Niedaleko od trzeciego miejsca uplasował się także Mateusz Morawiecki (11,3 proc.). Krzysztof Bosak został jedynym politykiem, z którym nikt nie wyobraża sobie wspólnego obiadu we własnym domu – stwierdzono.
Na pytanie, któremu z polityków Polacy powierzyliby opiekę nad swoim dzieckiem, połowa Polaków uznała, że jest to nienajlepszy pomysł. Największe zaufanie, jeśli chodzi o rolę „opiekuna do dziecka” budzi wśród respondentów Rafał Trzaskowski (14,4 proc.), Donald Tusk znalazł się na drugim miejscu zestawienia ze znacznie niższym wynikiem (8,6 proc.), a Beata Szydło zajęła miejsce trzecie (7,9 proc.).
Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, Zbigniew Ziobro i Krzysztof Bosak to politycy, z którymi respondenci definitywnie nie chcieliby zostawić swoich dzieci – podkreślono.
Sondaż dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” przeprowadził United Surveys w dniach 25-26 sierpnia na grupie 1000 osób.
Zobacz także

Iwona Michałek: trzeba zachęcać imigrantów do pozostania w Polsce
2023-09-18, 16:55- W tej chwili Prawo i Sprawiedliwość zarządza strachem polskich obywateli - tak tzw. aferę wizową skomentowała w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Czytaj dalej »

Wojna plakatowa? Baner Mikołaja Bogdanowicza zasłonięty ogłoszeniem Krzysztofa Brejzy [aktualizacja]
2023-09-18, 14:00W powiecie inowrocławskim odnotowano przypadki niszczenia lub zasłaniania banerów wyborczych wojewody Mikołaja Bogdanowicza, kandydata PiS do Senatu. Jego baner niedaleko centrum Inowrocławia został częściowo zasłonięty przez baner… Czytaj dalej »

Krzysztof Szczucki: Platforma Obywatelska zniszczy społeczny dorobek PiS [Rozmowa Dnia]
2023-09-18, 09:52- Każdy uczciwy wójt powie, że nigdy wcześniej nie miał takiego budżetu na inwestycje, jaki ma teraz na drogi, na stacji uzdatniania wody, na przedszkola, żłobki, ochotnicze straże pożarne. To są miliardy złotych, które płyną… Czytaj dalej »

O prawyborach w Wieruszowie jest głośno od 1997 roku. Tak głosowali mieszkańcy w 2023 roku
2023-09-18, 08:31Wieruszów, nazwany kiedyś „Polską w pigułce”, trzeci raz podjął inicjatywę zorganizowania prawyborów parlamentarnych, by powtórzyć wydarzenie, którego organizatorem był już w 1997 i 2019 roku. Głosowanie odbyło się 17 września… Czytaj dalej »

Sławomir Szeliga startuje do Senatu. „Nie jestem kandydatem z ratusza, a z osiedla”
2023-09-16, 09:03Sławomir Szeliga reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców ogłosił w Inowrocławiu, że w najbliższych wyborach będzie ubiegał się o mandat senatora. Inowrocławianin proponuje pakt senacki z wyborcami. Czytaj dalej »