Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Z przyjęciem wniosku rządu opowiedzieli się posłowie PiS, a także koła Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowali posłowie KO, Lewicy, KP-PLS i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji się wstrzymała.
Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Zobacz także
Hołownia i Kosiniak-Kamysz zaprezentowali kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu
2023-08-22, 16:57Lider Polski 2050 Hołownia oraz prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili we wtorek w Warszawie kandydatów Trzeciej Drogi do Sejmu. - Wierzę, że Trzecia Droga zmieni naszą politykę, że po 15 października stworzymy najlepszy… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski [Konfederacja]: Listy Platformy zaczynają przypominać wielki odkurzacz
2023-08-21, 16:20Marcin Sypniewski z Konfederacji krytykuje przyjęcie przez Donalda Tuska na listę wyborczą Koalicji Obywatelskiej, lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka. Na konferencji prasowej w Bydgoszczy polityk Konfederacji nazwał ten sojusz … Czytaj dalej »
Prezentacja kandydatów KO z Torunia. Chcą zacząć realizować własne pomysły
2023-08-21, 15:18Koalicja Obywatelska rozpoczęła w Toruniu zbiórkę podpisów pod listami wyborczymi do Sejmu i Senatu. Była to też okazja do prezentacji kandydatów. Czytaj dalej »
Donald Tusk na wiecu we Włocławku: 15 października będzie dniem sądu
2023-08-18, 20:57- Pełnej prezentacji programu wyborczego poświęcimy cały dzień. Będzie to program nie tylko na 4 lata, ale też 100 konkretów na pierwszych 100 dni - mówił Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej, we włocławskim amfiteatrze. W… Czytaj dalej »
Bydgoscy kandydaci KO do Sejmu zaprezentowani. Listę otwiera Paweł Olszewski
2023-08-18, 18:51Działacze Koalicji Obywatelskiej przedstawili bydgoskich kandydatów do Sejmu. Jedynką na liście jest poseł Paweł Olszewski; znaleźli się na niej także poseł Iwona Kozłowska, senator Krzysztof Brejza, psychiatra Włodzisław Giziński… Czytaj dalej »