Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Z przyjęciem wniosku rządu opowiedzieli się posłowie PiS, a także koła Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowali posłowie KO, Lewicy, KP-PLS i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji się wstrzymała.
Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Zobacz także
Lider listy PiS w Toruniu: Jesteśmy formacją ludzi dojrzałych i odpowiedzialnych
2023-08-31, 19:31- PiS będzie miało mocne merytorycznie listy, pełne ambitnych polityków - mówi prof. Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji, lider listy PiS w Toruniu. Czytaj dalej »
Partie polityczne ich zawiodły, więc do parlamentu startują bez klubowego szyldu
2023-08-31, 15:19Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrował listy kandydatów przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. W okręgu bydgoskim i toruńskim podpisało się pod nimi ponad 24 tysiące osób. Listy zostały już złożone do Okręgowej… Czytaj dalej »
Konfederacja rejestruje wyborcze listy okręgu bydgoskiego i zapewnia, że „to silna drużyna”
2023-08-31, 11:41Konfederacja zgłosiła do rejestracji listy kandydatów na posłów w październikowych wyborach oraz dwóch kandydatów na senatorów w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
„Jak zakładać firmę, to z Morawieckim; jak wspólny obiad, to z Trzaskowskim” [sondaż]
2023-08-31, 10:1544 proc. badanych nie założyłoby z politykami wspólnego biznesu, a 32 proc. nie zaprosiłoby ich na obiad - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Najwięcej wskazań pod względem wspólnego zakładania… Czytaj dalej »
Trzecia Droga przedstawiła listę kandydatów z okręgu bydgoskiego. Co drugie miejsce dla PSLu i Polski 2050
2023-08-30, 08:29Znana jest już lista kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z okręgu nr 4, którzy w nadchodzących wyborach parlamentarnych będą startować z list Trzeciej Drogi - to koalicyjny komitet wyborczy PSL i Polski 2050, partii Szymona … Czytaj dalej »