Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Z przyjęciem wniosku rządu opowiedzieli się posłowie PiS, a także koła Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowali posłowie KO, Lewicy, KP-PLS i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji się wstrzymała.
Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Zobacz także
Janowiec Wielkopolski i inne miasta regionu ze wsparciem na ratowanie zabytków
2023-09-29, 08:16Poseł Prawa i Sprawiedliwości Ewa Kozanecka wręczyła w Pakości dotacje na renowację zabytków w ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Czytaj dalej »
Za zasługi dla kultury i prawa. Mieszkańcy Kowalewa Pomorskiego z odznaczeniami
2023-09-29, 07:52Prof. Mieczysław Domarecki za wkład w rozwój kultury, a sekretarz gminy Monika Piróg za zasługi dla legislacji. Mieszkańcy Kowalewa Pomorskiego zostali uhonorowani ministerialnymi odznaczeniami. Wręczył je podczas uroczystej sesji… Czytaj dalej »
Konfederacja okręgu bydgoskiego: Spółki Skarbu Państwa bez reklam i bez polityki
2023-09-29, 07:00Marcin Sypniewski, kandydat do Sejmu, jedynka na liście Konfederacji w okręgu bydgoskim zapowiada, że jeden z najważniejszych projektów ustaw, które chciałby wnieść pod obrady sejmu w przyszłej kadencji dotyczy finansów i reklamy… Czytaj dalej »
Plakaty wyborcze „jedynki" PiS-u miały zostać powieszone nielegalnie. Kandydat odpowiada
2023-09-28, 18:08We Włocławku na słupach ogłoszeniowych, należących do Ośrodka Sportu i Rekreacji, pojawiły się nielegalnie rozwieszone materiały wyborcze ,,jedynki' PiS-u Krzysztofa Szczuckiego. Plakaty zasłoniły inne materiały wyborcze. Krzysztof… Czytaj dalej »
Minister Schreiber o rozbudowie Centrum Onkologii: Plan tej inwestycji jest już rozpatrywany
2023-09-28, 17:03O inwestycjach w bydgoskich szpitalach mówił przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Poseł PiS ubiegający się o reelekcję poinformował m.in. o planie rozbudowy Centrum Onkologii. Czytaj dalej »