Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Z przyjęciem wniosku rządu opowiedzieli się posłowie PiS, a także koła Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowali posłowie KO, Lewicy, KP-PLS i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji się wstrzymała.
Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Zobacz także
Jan Szopiński: Wszystko, co wiąże się z prywatyzacją, powinno być transparentne [Rozmowa dnia]
2023-10-04, 09:53Poseł Jan Szopiński z Lewicy, wypowiadając się na temat referendum ogłoszonego wraz wyborami, stwierdził, że w innych okolicznościach uznałby je za zasadne, ale w obecnej sytuacji nie weźmie w nim udziału. Zapytaliśmy między innymi… Czytaj dalej »
Lewica w Bydgoszczy: Zmiany klimatyczne to jedno z największych wyzwań
2023-10-03, 18:56Bydgoscy kandydaci do Sejmu z listy Lewicy przedstawili w Parku Kazimierza „Zielony Ład” - proponowany przez nich program, który ma zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo w dobie kryzysu klimatycznego. Czytaj dalej »
Krzysztof Szczucki z poparciem samorządowców i prawników. Założono komitet poparcia [zdjęcia]
2023-10-03, 17:19W Toruniu zaprezentowano honorowy komitet poparcia Krzysztofa Szczuckiego, lidera Prawa i Sprawiedliwościowy w okręgu toruńsko-włocławskim, liczy on 22 osoby. Wśród nich są m.in. samorządowcy i prawnicy. Czytaj dalej »
Kandydaci z Inowrocławia zaprezentowali „piątkę Konfederacji”
2023-10-03, 16:25Konfederacja przedstawiła swoich kandydatów do Sejmu i Senatu z powiatu inowrocławskiego. W konferencji wziął udział Marcin Sypniewski, „jedynka” listy z okręgu bydgoskiego. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich: Przygotowują kolejne ataki na św. Jana Pawła II, trzeba Go obronić!
2023-10-03, 12:32Bydgoscy radni PiS apelują do władz miasta, aby stanęły w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Czytaj dalej »