Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały o zarządzeniu referendum.
Wniosek o przeprowadzenie 15 października referendum ogólnokrajowego rząd skierował do Sejmu w poniedziałek.
W czwartek odbyła się w Sejmie debata nad wnioskiem, a następnie głosowanie. Za przyjęciem wniosku głosowało 233 posłów, 211 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu.
Z przyjęciem wniosku rządu opowiedzieli się posłowie PiS, a także koła Kukiz’15 oraz koła Polskie Sprawy. Przeciwko zagłosowali posłowie KO, Lewicy, KP-PLS i Polski 2050. Większość posłów Konfederacji się wstrzymała.
Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 227 głosów.
Teraz wniosek trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały Sejmu o przeprowadzeniu referendum. Projekt opracowany przez komisję nie może zmieniać merytorycznej treści pytań.
Sejm podejmuje uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Przyjęcie przez Sejm uchwały oznacza, że referendum zostaje zarządzone.
Uchwałę Sejmu o zarządzeniu referendum ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
We wniosku rządu zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
Zobacz także
Posłanki PO: Polska szkoła jest źle zarządzana, a pensje nauczycieli bardzo niskie
2023-10-04, 20:26Posłanki PO Iwona Kozłowska oraz Magdalena Łośko skrytykowały w Bydgoszczy obecny system edukacji w Polsce. Czytaj dalej »
Posiłki dla dzieci i wspieranie talentów. Szkoły korzystają z rządowych programów
2023-10-04, 20:02Poseł Prawa i Sprawiedliwości Ewa Kozanecka wspólnie z burmistrzem Janowca Wielkopolskiego Leszkiem Grzeczką podsumowała inwestycje, jakie udało się zrealizować z rządowych programów „Posiłek w szkole i w domu” oraz „Laboratoria… Czytaj dalej »
Posłanka Borowiak: Grozi nam zalew imigrantów, tylko referendum to zatrzyma
2023-10-04, 19:30We Włocławku działacze Prawa i Sprawiedliwości zachęcali mieszkańców do udziału w zbliżającym się referendum. Czytaj dalej »
Minister Moskwa w Nakle: Przeznaczymy 140 mln zł na odbetonowanie mniejszych miast
2023-10-04, 19:01Startuje program odbetonowania miast liczących do 50 tys., samorządy mogą już składać wnioski na realizację inwestycji do 2 mln zł - powiedziała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Nakle nad Notecią. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski w Tucholi: Młodzi muszą uciekać za pracą do większych miejscowości
2023-10-04, 18:27Kandydaci Konfederacji w wyborach do Sejmu i Senatu odwiedzili w środę Tucholę. Spotkali się najpierw z mieszkańcami, a potem z dziennikarzami. Czytaj dalej »