Polska 2050 i PSL przedstawiły listę „wspólnych spraw do załatwienia”
Odpartyjnienie państwa, przywrócenie praworządności, powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego i następnie referendum ws. zasad przerywania ciąży, a także podwyżki m.in. dla nauczycieli – to główne postulaty „listy wspólnych spraw” uzgodnionej przez Polskę 2050 i PSL, którą podpisali w środę liderzy tych formacji: Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz.
Szymon Hołownia zapowiedział ponadto w środę, że w najbliższym czasie powstaną „zespoły polityczne” Polski 2050 i PSL. Do końca marca mają one „doprowadzić” kierownictwa obu partii do decyzji, czy Polska 2050 i PSL wystartują jako koalicja wyborcza w najbliższych wyborach do Sejmu.
Na początku lutego Hołownia i Kosiniak-Kamysz zapowiedzieli stworzenie wspólnej dla obu ugrupowań „jednej listy spraw do załatwienia” po wygranych wyborach. Zaprezentowali ją w środę na konferencji w Warszawie.
Lider Polski 2050 zapewnił na konferencji, że dwóm partiom udało się przejść „z fazy gadania i stroszenia piórek – do fazy wspólnej pracy”. – W ciągu trzech tygodni zrobiliśmy coś, czego nie udało się zrobić na opozycji przez osiem ostatnich lat. Dwie siły polityczne uzgodniły wspólne postulaty programowe – mówił Hołownia. Według niego to moment dużej nadziei; moment pokazania, że na początku kampanii wyborczej zaczyna się dziać coś dobrego (…).
Zgodni w sprawie aborcji i podwyżek pensji
Hołownia przedstawił trzy pierwsze zadania „na pierwsze 100 dni” przyszłego rządu w nowej kadencji parlamentarnej. – W ciągu tych pierwszych trzech miesięcy weźmiemy się bardzo poważnie za odpartyjnienie państwa, (...) ale też za przywracanie praworządności – wyliczał. – Rozdzielimy funkcje prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości – zapowiedział Hołownia.
Jak mówił, Polska 2050 i PSL chciałyby również, aby przyszły Sejm jak najszybciej przywrócił „stan prawny w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży – taki, jaki był przed skandalicznym rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego” (z października 2020 roku – przy. Red.). – Następnym krokiem powinno być jak najszybsze, dobrze przygotowane referendum w tej sprawie – podkreślił polityk.
Na liście PSL i Polski 2050 znalazł się również postulat – jak mówił Hołownia – „przywrócenia godnych płac tym, którzy dziś trzymają w swych rękach losy państwa, ale też nasze życie, przyszłość naszych dzieci”. Wyjaśnił, że chodzi o pracowników oświaty, nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia, a także urzędników służby publicznej. – Oni muszą natychmiast otrzymać podwyżki, które wyrównają inflację, a później, powoli mieć te pensje podwyższane do godnego poziomu – stwierdził.
Będzie koalicja wyborcza?
Lider Polski 2050 zaznaczył, że zaprezentowana lista postulatów to zwieńczenie pewnego etapu pracy obu ugrupowań. – Z sukcesem zakończyliśmy wstępny etap rozmów merytorycznych. Teraz siadamy do rozmów politycznych. Powstaną zespoły polityczne w najbliższym czasie, których zadaniem będzie do ostatniego dnia marca (...) doprowadzić nasze zarządy, ciała decyzyjne w partiach do decyzji o tym, czy tworzymy koalicję wyborczą na nadchodzące wybory parlamentarna – poinformował.
Dodał, że teraz między ugrupowaniami będą się toczyć „rozmowy o wspólnej politycznej przyszłości w ramach koalicji opartej o wspólne sprawy do załatwienia”. – Życzeniem moim i Władka jest, żeby w tych rozmowach udało się pokonać przeszkody i stworzyć silny blok na nadchodzące wybory parlamentarne – podkreślił lider Polski 2050.
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że „to wielka chwila, gdy dwa środowiska polityczne dochodzą do współpracy, gdy potrafią dojść do wspólnego wniosku i zaproponować projekt rozwiązań dla przyszłego rządu”. – To jest myślenie o przyszłości, o kolejnych pokoleniach, to zadbanie o lepszą Polskę – podkreślał.
Szkoły i zielona energia
Lider PSL przedstawił najważniejsze punkty dotyczące całej kadencji potencjalnego przyszłego rządu. Zaczął od edukacji, która – jak mówił – da uczniom znajomość angielskiego po podstawówce; klasy miałyby liczyć do 20 osób; a szkoły zapewnić ciepły posiłek wszystkim uczniom, niezależnie od ich statusu materialnego. Kosiniak-Kamysz podkreślił jednocześnie, że szkoła musi być wolna od polityki.
Kolejny postulat, o którym mówił lider ludowców, dotyczy zaopatrzenia kraju w energię. – Trzeba uwolnić energie, po pierwsze tę zieloną – wiatraki, fotowoltaika, biogazownie – żeby to się opłacało, żeby powietrze było czystsze, a Polska była bezpieczniejsza – mówił.
PSL i Polska 2050 postulują również przywrócenie ryczałtowego modelu pobierania składki zdrowotnej. – Pomimo większych dochodów NFZ nie ma poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, bo pieniądze zebrane od przedsiębiorców poszły na zakup węgla – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Obie partie postulują też wprowadzenie rozwiązań dla polskich przedsiębiorców. – Przedsiębiorcy są grupą upokorzoną przez rządy PiS-u. Męczeni są kolejnymi kontrolami, a rodzinne firmy są dzisiaj niszczone przez zmiany w zasadach pobierania składki zdrowotnej – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.
Trzy najważniejsze kwestie, które Polska 2050 i PSL zamieścili na liście wspólnych spraw na pierwsze 100 dni rządu to: odpartyjnienie państwa, oddanie głosu kobietom i referendum ws. aborcji oraz godna płaca. Z kolei wśród trzech punktów na cztery lata kadencji przyszłego rządu znalazły się: płynny angielski po podstawówce, zielona energia oraz proste podatki.
Jak współpraca polityków PSL i Polska2050 przebiega w województwie kujawsko-pomorskim sprawdzał Maciej Wilkowski. Więcej w relacji poniżej.
Zobacz także
Ryszard Brejza: Nie da się zbudować niczego dobrego w oparciu o nienawiść
2023-10-12, 22:00Ryszard Brejza - kandydat do Senatu reprezentujący Pakt Senacki -podsumował dziś w Parku Solankowym w Inowrocławiu swoją kampanię wyborczą. - Była bardzo brutalna ze strony polityków PiS - powiedział prezydent Inowrocławia. Czytaj dalej »
Radna Szabelska: Chaos komunikacyjny w Bydgoszczy, kierowcy nie są dobrze informowani
2023-10-12, 21:33Problemom komunikacyjnym w Bydgoszczy i trudnej sytuacji w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych poświęcona była konferencja prasowa Grażyny Szabelskiej. Czytaj dalej »
Orędzie marszałka Senatu: Wybory powinny wyłonić najlepszą reprezentację narodu [wideo]
2023-10-12, 21:10- Apeluję o udział w wyborach; niezależnie od tego, jakie są państwa preferencje personalne, apeluję, abyście wybrali kandydatów, którzy respektują demokrację, praworządność, prawa mniejszości, są pełni szacunku do kobiet… Czytaj dalej »
Minister Gembicka: Przez cztery lata pokazałam, że jestem cały czas z mieszkańcami
2023-10-12, 20:58Anna Gembicka podsumowała dzisiaj swoją kampanię wyborczą. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi ze swoimi sympatykami spotkała się na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Jak uzdrowić służbę zdrowia w Polsce? Sławomir Szeliga ma na to receptę
2023-10-12, 20:29Sławomir Szeliga - inowrocławski kandydat do Senatu wie, jak uzdrowić polską służbę zdrowia. Z zawodu lekarz-pediatra - po spotkaniach ze środowiskiem medycznym - przedstawił dziś swoją „piątkę” w ochronie zdrowia. Czytaj dalej »