300 milionów złotych dla bydgoskiego Centrum Onkologii. Dyrektor CO już wie, na co je wyda
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu, w ramach którego 4,2 mld złotych trafi do szpitali onkologicznych w całej Polsce. Pieniądze otrzyma 19 podmiotów w 15 województwach. W naszym regionie 300 milionów złotych z Funduszu Medycznego trafi do Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?
– Ciągle zwiększająca się liczba chorych na nowotwory złośliwe stawia przed Centrum Onkologii w Bydgoszczy niecodzienne zadania – mówi dyrektor placówki, prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski. – Te zadania z całą stanowczością, skrupulatnością i profesjonalizmem realizuje załoga naszej lecznicy i powiem wprost, że tych inwestycji pacjenci potrzebują, jak powietrza (...). Nowy blok operacyjny, modernizowany Oddział Intensywnej Terapii, modernizowana apteka z systemem komputerowej obsługi, nowoczesna centralna sterylizacja, zakład patomorfologii – to są tylko niektóre, wybrane elementy, które będą w budynku głównym rozbudowywane i modernizowane. Po drugiej stronie szpitala, od strony południowej, powstanie nowoczesny budynek poświęcony innowacyjnym terapiom onkologicznym, czyli wszystkiemu temu, co jest związane z precyzyjnym leczeniem zaawansowanych stadiów nowotworowych. Musimy zapewnić pacjentom optymalne warunki do podawania chemioterapii ambulatoryjnej, do leczenia onkologicznego w systemie stacjonarnym (...). Suma 300 milionów złotych pozwoli na realizację tych zamierzeń w ciągu najbliższych lat – mówi prof. Kowalewski.
Symboliczny czek na kwotę 300 milionów złotych z Funduszu Medycznego dla Centrum Onkologii w Bydgoszczy przekazał minister Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP i „jedynka" PiS w okręgu bydgoskim.
– Fundusz ten umożliwia wsparcie jednostek ochrony zdrowia, realizację konkretnych inwestycji każdego roku. Fundusz zasila każdego roku ponad 4 miliardy złotych, i co ważnie, ta kwota nie wygasa z końcem roku budżetowego. Niewykorzystane środki przychodzą na rok następny – zapewnia minister Szrot.
Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta RP we współpracy z ministrem zdrowia. Jest finansowany ze środków publicznych w łącznej wysokości ok. 40 mld zł, a okres jego realizacji obejmuje lata 2021-2029.
Więcej w relacji Agaty Raczek.
Zobacz także
Kandydaci Polski 2050 z Inowrocławia podali priorytety swojej koalicji. O to będą walczyć
2023-09-19, 16:10Przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni w Inowrocławiu zaprezentowali trzy z z dwunastu punktów Gwarancji Trzeciej Drogi. - Po pierwsze, trzeba dofinansować oświatę - uważa dr Sławomir Drelich, kandydat na posła na Sejm. Czytaj dalej »
Toruńskie Dziewuchy i debata przed wyborami. „Przedszkola i żłobki powinny być darmowe”
2023-09-19, 12:50Darmowe żłobki, bon edukacyjny czy religia poza szkołą - to część propozycji, o których mówiły kandydatki do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
In vitro, kompromis aborcyjny i rozliczenie afery wizowej. Postulaty Trzeciej Drogi
2023-09-19, 11:00Sprawy kobiet, afera wizowa, embargo na zboże z Ukrainy — to tematy poruszane na konferencji prasowej Trzeciej Drogi organizowanej przez posła na sejm RP Dariusza Kurzawę oraz Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Kandydat Europejskiej Lewicy: Mam dość afer, chcę pomagać ludziom [Rozmowa dnia]
2023-09-19, 09:42- Polityk powinien pomagać ludziom, a nie zajmować się aferami - uważa Łukasz Wegner, kandydat na senatora z Europejskiej Lewicy w Inowrocławiu. Był on gościem dzisiejszej „Rozmowy dnia”. Czytaj dalej »
Lewica w Bydgoszczy: za pieniądze na lekcje religii można wybudować 7 tysięcy mieszkań
2023-09-18, 18:20Są ważniejsze potrzeby niż religia w szkole - mówił Michał Wysocki, współprzewodniczący Nowej Lewicy w Bydgoszczy i kandydat do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Na zorganizowanej przed Urzędem Wojewódzkim konferencji przypomniał, że… Czytaj dalej »