Iwona Michałek: Pedofilia przeniosła się do Internetu. Nie jesteśmy na to przygotowani
O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie mówiła podczas konferencji w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu nawiązała do informacji, które pojawiły się ostatnio w mediach - chodzi o youtuberów, którzy mieli nawiązywać relacje o podłożu seksualnym z osobami poniżej 15-go roku życia.
– W szkołach nie ma zajęć z ochrony przed tymi zdarzeniami w sieci – mówi Iwona Michałek. – Mało tego, ograniczona została działalność telefonu zaufania. Mało tego, jest powołana – sama uczestniczyłam w jej powołaniu – komisja do spraw pedofili w sejmie. Ona funkcjonowała, ale w tej chwili nie funkcjonuje i to jest zatrważające. Nauczyciele nie są wyposażeni w wiedzę, jak zapobiegać, jak rozmawiać z uczniami, z dziećmi.
Iwona Michałek postuluje o przeznaczenie 6 procent PKB na edukację i odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela, wprowadzenie zajęć o bezpieczeństwie w sieci oraz obecność psychologa w każdej szkole.
Posłanka zwróciła też uwagę na zniszczenie ubiegłej nocy wszystkich jej instalacji wyborczych, które wykupiła w Toruniu. – Nie idźcie państwo kandydaci tą drogą, to nie jest dobra droga do parlamentu – apelowała Iwona Michałek.
Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji w Lęborku odnosił się do zarzutów opozycji, że od kilku miesięcy nie powołano przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii.
– Co do zasady sprawami związanymi z nadużyciami w tym obszarze zajmuje się prokuratura. Ta komisja pełni dodatkową funkcję w tym obszarze, niedługo ten wakat zostanie uzupełniony – zapewnił Müller.
Wskazał, że prokuratura w takich sprawach działa cały czas, podejmuje odpowiednie działania. – Ostatnio też słyszeliśmy o nadużyciach w świecie tzw. influencerów, youtuberów, tutaj Policja i Prokuratura podjęły właściwe działania, informował o tym premier i minister Kamiński (szef MSWiA - przyp. red.) - zwrócił uwagę rzecznik rządu.
Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat od kwietnia nie ma przewodniczącego. Z tej funkcji zrezygnował wtedy Błażej Kmieciak. Z kolei w maju z funkcji zastępcy przewodniczącego i z członkostwa w komisji zrezygnował Andrzej Nowarski. Sejm próbował dokonać uzupełnienia składu komisji na początku lipca. Wtedy jednak żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał aprobaty większości posłów. W konsekwencji należy powtórzyć procedurę wyboru. Sejm nie wybrał też wówczas przewodniczącego komisji. Ten punkt został zdjęty z porządku obrad izby (źr. PAP).
Zobacz także
Kujawsko- pomorskie głosowało. Frekwencja na godz. 17:00- ponad 56 procent [nasze relacje]
2023-10-15, 09:12W kraju zakończyły się wybory do Sejmu i Senatu, a także referendum. Lokale wyborcze były czynne do 21.00. W Kujawsko-Pomorskiem ich otwarcie przebiegało bez większych zakłóceń. Czytaj dalej »
Polonia amerykańska już zagłosowała. Za oceanem odnotowano rekordową frekwencję
2023-10-15, 00:27Mimo siąpiącego deszczu przed konsulatem RP w Waszyngtonie w sobotę zgromadził się bezprecedensowy tłum chętnych do oddania głosu w wyborach parlamentarnych i referendum. Niektórzy na oddanie głosu musieli czekać niemal godzin… Czytaj dalej »
W piątek o północy zaczęła się cisza wyborcza i referendalna. Obowiązują pewne zakazy [wideo]
2023-10-14, 00:00Po godzinie 24:00, czyli w sobotę, 14 października, zacznie obowiązywać cisza wyborcza i referendalna. Potrwa ona do niedzieli do 21:00, kiedy to zostaną zamknięte lokale wyborcze. Czytaj dalej »
Polskie drogi i wspieranie rodzimych produktów w wyborczym programie Marcina Wrońskiego
2023-10-13, 23:00Marcin Wroński kandydat na posła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości podsumował swoją kampanie. Polityk przypomniał swoje najważniejsze postulaty. Czytaj dalej »
Jarosław Wenderlich przypomina o społecznych programach PiS - u i o swojej „dziewiątce"
2023-10-13, 22:30Minister Jarosław Wenderlich podsumował w Bydgoszczy swoją kampanię wyborczą. Polityk zachęcał do udziału w wyborach i głosowania cztery razy „na nie' w referendum. Jak podkreślił, jest to wybór pomiędzy ośmioma latami rządów… Czytaj dalej »