Iwona Michałek: Pedofilia przeniosła się do Internetu. Nie jesteśmy na to przygotowani
O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie mówiła podczas konferencji w Toruniu posłanka Porozumienia Iwona Michałek. Kandydatka Trzeciej Drogi do Sejmu nawiązała do informacji, które pojawiły się ostatnio w mediach - chodzi o youtuberów, którzy mieli nawiązywać relacje o podłożu seksualnym z osobami poniżej 15-go roku życia.
– W szkołach nie ma zajęć z ochrony przed tymi zdarzeniami w sieci – mówi Iwona Michałek. – Mało tego, ograniczona została działalność telefonu zaufania. Mało tego, jest powołana – sama uczestniczyłam w jej powołaniu – komisja do spraw pedofili w sejmie. Ona funkcjonowała, ale w tej chwili nie funkcjonuje i to jest zatrważające. Nauczyciele nie są wyposażeni w wiedzę, jak zapobiegać, jak rozmawiać z uczniami, z dziećmi.
Iwona Michałek postuluje o przeznaczenie 6 procent PKB na edukację i odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela, wprowadzenie zajęć o bezpieczeństwie w sieci oraz obecność psychologa w każdej szkole.
Posłanka zwróciła też uwagę na zniszczenie ubiegłej nocy wszystkich jej instalacji wyborczych, które wykupiła w Toruniu. – Nie idźcie państwo kandydaci tą drogą, to nie jest dobra droga do parlamentu – apelowała Iwona Michałek.
Tymczasem rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji w Lęborku odnosił się do zarzutów opozycji, że od kilku miesięcy nie powołano przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii.
– Co do zasady sprawami związanymi z nadużyciami w tym obszarze zajmuje się prokuratura. Ta komisja pełni dodatkową funkcję w tym obszarze, niedługo ten wakat zostanie uzupełniony – zapewnił Müller.
Wskazał, że prokuratura w takich sprawach działa cały czas, podejmuje odpowiednie działania. – Ostatnio też słyszeliśmy o nadużyciach w świecie tzw. influencerów, youtuberów, tutaj Policja i Prokuratura podjęły właściwe działania, informował o tym premier i minister Kamiński (szef MSWiA - przyp. red.) - zwrócił uwagę rzecznik rządu.
Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat od kwietnia nie ma przewodniczącego. Z tej funkcji zrezygnował wtedy Błażej Kmieciak. Z kolei w maju z funkcji zastępcy przewodniczącego i z członkostwa w komisji zrezygnował Andrzej Nowarski. Sejm próbował dokonać uzupełnienia składu komisji na początku lipca. Wtedy jednak żaden z dwóch kandydatów nie uzyskał aprobaty większości posłów. W konsekwencji należy powtórzyć procedurę wyboru. Sejm nie wybrał też wówczas przewodniczącego komisji. Ten punkt został zdjęty z porządku obrad izby (źr. PAP).
Zobacz także
Kandydaci Paktu Senackiego: Startujemy, by rozwiązywać problemy małych ojczyzn
2023-09-05, 14:47Czterech z pięciu kandydatów Paktu Senackiego z województwa kujawsko-pomorskiego zaprezentowało się na konferencji prasowej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Chcemy walczyć z ideologizacją polskiej szkoły
2023-09-04, 21:00- Oczekujemy edukacji na miarę XXI wieku, a nie cofania się do średniowiecza - powiedzieli na konferencji prasowej w Toruniu poseł Arkadiusz Myrcha i Barbara Zalewska - nauczycielka, radna gminy Łubianka. Czytaj dalej »
Listy Nowej Lewicy zarejestrowane. „Jesteśmy gotowi do przejęcia władzy”
2023-09-04, 16:18Nowa Lewica zarejestrowała w poniedziałek swoje listy kandydatów do parlamentu w okręgu bydgoskim i toruńskim. Czytaj dalej »
Liderzy Konfederacji na spotkaniu w Bydgoszczy: Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje w państwie
2023-09-04, 10:24Brak normalnego systemu ochrony zdrowia, piramida finansowa zamiast systemu emerytalnego, NBP zarządzane przez stand-upera, skomplikowany system podatkowy i łupienie Polaków - to zdaniem Sławomira Mentzena efekt 18 lat rządów PO-PiS… Czytaj dalej »
Kosma Złotowski: przy układaniu list chcieliśmy uniknąć syndromu „tłustych kotów” [Rozmowa dnia]
2023-09-04, 09:47Donald Tusk zapewniał niedawno, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra wybory, to następnego dnia załatwi odblokowanie środków z Unii Europejskiej. Czy to oznacza, że w przypadku zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości środki będą nadal… Czytaj dalej »