Odkładają pieniądze, spłacają długi. Poseł Mariusz Kałużny o korzyściach z pracy więźniów
„To odpowiedź na oczekiwania społeczne i najlepsza forma resocjalizacji" - poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Kałużny podsumował w Toruniu program Zbigniewa Ziobry, dotyczący pracy dla osadzonych.
Zdaniem polityka, wprowadzone rozwiązania okazały się bardzo skuteczne:
- W naszym okręgu prawie 98 procent skazanych, tych którzy kwalifikują się do pracy, pracuje, odkłada sobie środki na życie po wyjściu z więzienia, pracuje, żeby mieć środki w czasie pobytu, żeby spłacać swoje zobowiązania - mówi Mariusz Kałużny. - Są wsparciem dla wielu przedsiębiorców. Prawie 200 przedsiębiorców w naszych regionie korzysta z pomocy skazanych. Nie ma lepszej resocjalizacji i myśmy ten program wprowadzili. Służba więzienna i skazani podejmują prace społeczne dla naszych samorządów, dla naszego społeczeństwa.
Pozytywnie ocenia program również kpt. Krzysztof Koczowski, z-ca dyrektora Zakładu Karnego w Inowrocławiu. Na pracy więźniów korzystają bowiem więźniowie, przedsiębiorcy, ale i sam zakład karny:
- Mamy ulgę do 35 procent refundacji kosztów poniesionych na wynagrodzenie dla osadzonych - mówi kpt. Krzysztof Koczowski. - To podnosi rentowność danego przedsiębiorstwa. Już nie muszą podpisywać umów indywidualnych z danym osadzonym. Nie płacą składek zdrowotnych, mogą ubiegać się o szerokiego rodzaju dofinansowania na tworzenie miejsc pracy. Osadzony uczy się pracy na zewnątrz, ma do dyspozycji swoje pieniądze. Uczy się dyspozycyjności, wykonywania obowiązków służbowych. Z każdego wynagrodzenia osadzonych jest pobierane pewna kwota, którą przekazujemy na Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej. Możemy wtedy realizować rozmaite programy.
Więźniowie mogą wykonywać pracę zarówno wewnątrz zakładu karnego, jak i poza jego terenem. Osadzeni są przeszkoleni przez służbę więzienną i samych pracodawców. Ci, którzy odsiadują wyroki za ciężkie przestępstwa nie mają możliwości opuszczenia zakładu karnego
Zobacz także
Kandydaci Polski 2050 z Inowrocławia podali priorytety swojej koalicji. O to będą walczyć
2023-09-19, 16:10Przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni w Inowrocławiu zaprezentowali trzy z z dwunastu punktów Gwarancji Trzeciej Drogi. - Po pierwsze, trzeba dofinansować oświatę - uważa dr Sławomir Drelich, kandydat na posła na Sejm. Czytaj dalej »
Toruńskie Dziewuchy i debata przed wyborami. „Przedszkola i żłobki powinny być darmowe”
2023-09-19, 12:50Darmowe żłobki, bon edukacyjny czy religia poza szkołą - to część propozycji, o których mówiły kandydatki do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
In vitro, kompromis aborcyjny i rozliczenie afery wizowej. Postulaty Trzeciej Drogi
2023-09-19, 11:00Sprawy kobiet, afera wizowa, embargo na zboże z Ukrainy — to tematy poruszane na konferencji prasowej Trzeciej Drogi organizowanej przez posła na sejm RP Dariusza Kurzawę oraz Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Kandydat Europejskiej Lewicy: Mam dość afer, chcę pomagać ludziom [Rozmowa dnia]
2023-09-19, 09:42- Polityk powinien pomagać ludziom, a nie zajmować się aferami - uważa Łukasz Wegner, kandydat na senatora z Europejskiej Lewicy w Inowrocławiu. Był on gościem dzisiejszej „Rozmowy dnia”. Czytaj dalej »
Lewica w Bydgoszczy: za pieniądze na lekcje religii można wybudować 7 tysięcy mieszkań
2023-09-18, 18:20Są ważniejsze potrzeby niż religia w szkole - mówił Michał Wysocki, współprzewodniczący Nowej Lewicy w Bydgoszczy i kandydat do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Na zorganizowanej przed Urzędem Wojewódzkim konferencji przypomniał, że… Czytaj dalej »