Paweł Szrot: PO chce z emigracji uczynić temat kampanii, a to gra przeciwko nim
- W sprawie paktu migracyjnego europosłowie PO nie mieli odwagi, by zabezpieczyć interes Polski - powiedział w Bydgoszczy szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, „jedynka" na liście PiS w okręgu bydgoskim.
Szrot - wraz z kandydującą z drugiego miejsca na liście bydgoską radną, pełnomocniczką wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny Grażyną Szabelską - wziął udział w konferencji przed biurem posła KO Pawła Olszewskiego i europosła Radosława Sikorskiego.
- Ostatnie wydarzenia na Lampedusie, gdzie praktycznie w ciągu kilku dni przybyło 8 tys. młodych mężczyzn i ostatnie stanowisko w tej sprawie pani Ursuli von Leyen, czyli przewodniczącej Komisji Europejskiej, która zapowiedziała tak naprawdę powrót do przymusowych relokacji migrantów, każe znowu przyjrzeć się stanowisku PO w sprawie paktu migracyjnego, który był przyjmowany w PE od wiosny – mówił szef Gabinetu Prezydenta. Według Szrota europosłowie PO nie mieli odwagi, żeby w tej sprawie zabezpieczyć interes Polski.
Jak wskazywał, Radosław Sikorski nie wziął udziału w głosowaniu, kiedy pakiet był przegłosowywany, nie głosował także, kiedy grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w lipcu przedstawiała poprawkę, która - jak mówił - ten przymusowy instrument relokacji z ekwiwalentem w postaci opłaty karnej usuwała z paktu. - Jest pytanie, czy opozycja wygra wybory - a żyjemy w demokratycznym państwie i wynik wyborów ciągle jest niewiadomą, my walczymy o zwycięstwo, wszystkie wyniki są możliwe - to jakie będzie wtedy jej stanowisko? Politycy niemieccy już zwracają uwagę, że liczą na zwycięstwo opozycji, bo to będzie po prostu skutkować przyjęciem przez Polskę tych migrantów, których KE zamierza przymusowo alokować - podkreślił Szrot.
Szabelska podkreśliła z kolei, że PiS umożliwia Polakom wypowiedzenie się, z kim chcą tworzyć lokalne społeczności, obok kogo chcą mieszkać i taką możliwość stwarza referendum, w którym Polacy mogą się wypowiedzieć co do relokacji nielegalnych emigrantów. Zachęcała do udziału w referendum, bo to - jak mówiła - jest szansa, by Polacy wprost powiedzieli, czego oczekują od państwa.
Konferencję kandydatów starała się zakłócić grupa, w której przewodniczył organizator demonstracji KOD i kilku towarzyszących mu studentów. Po konferencji Paweł Szrot odpowiadał na pytania lidera grupy.
Zobacz także

Politolog: Różnica między PiS a KO będzie się spłaszczać z kolejnymi danymi PKW (wideo)
2023-10-16, 11:47- Różnica między PiS a KO będzie się spłaszczać. Wyniesie od 5 do maksymalnie 7-8 proc. - mówił w poniedziałek w Studiu PAP prof. Bartłomiej Biskup, politolog UW. Czytaj dalej »

Liderzy bydgoskich i toruńskich list sejmowych. Rekordzistą Krzysztof Brejza z KO [dane z godz. 20.30]
2023-10-16, 10:04PKW od poranka 16 października podaje cząstkowe wyniki wyborów parlamentarnych. Oto kandydaci z największą liczbą głosów z okręgu bydgoskiego i toruńskiego. Te dane będziemy aktualizować co dwie godziny, ponieważ głosy stale… Czytaj dalej »

PiS zwycięzcą wśród amerykańskiej Polonii w wyborach do Sejmu. W Senacie kandydat opozycji
2023-10-16, 09:06W nocy z niedzieli na poniedziałek w komisjach wyborczych w USA zakończono liczenie głosów w polskich wyborach parlamentarnych i w referendum. Wśród amerykańskiej Polonii wygrał PiS zdobywając 40 procent głosów, jednak ze znacznie… Czytaj dalej »

PKW: Dane z 95,65 proc. obwodów: PiS - 36,03 proc.; KO - 30,12 proc., Trzecia Droga - 14,44 proc. [godz. 22:00]
2023-10-16, 08:28PKW publikuje kolejne cząstki wyników wyborów parlamentarnych i referendalnych. Czytaj dalej »

PKW podaje dane z wyborów do senatu: Tomasz Lenz (KO) zdobył 66,63 procent poparcia
2023-10-16, 08:18Z danych z 48,11 procent komisji obwodowych w senackim okręgu wyborczym nr 11 w woj. kujawsko-pomorskim wynika, że Tomasz Lenz (KO) zdobywa 66,63 procent poparcia, a Maria Mazurkiewicz (PiS) 33,37 procent - podała na swojej stronie PKW. Czytaj dalej »