Marcin Wroński: władze Unii Europejskiej grają na rzecz opozycji [Rozmowa dnia]
– Główny powód, jakim kierować się będzie Unia Europejska przy rozważaniu sprawy ukraińskiego zboża, nie jest niestety merytoryczny, tylko polityczny – uważa Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego KOWR i kandydat PiS na posła, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK.
Michał Jędryka: Ostatni dzień embarga na zboże ukraińskie. Co będzie dalej?
Marcin Wroński: To jest bardzo ważne pytanie, na które niełatwo odpowiedzieć, bo tę decyzję, którą podejmie Unia Europejska, trzeba rozpatrzeć na trzech płaszczyznach. Po pierwsze, interesy w Unii Europejskiej nie są tożsame. Inny interes mają kraje przyfrontowe, ponieważ tutaj zboże ukraińskie - do embarga - wpływało, destabilizowało rynki lokalne, bo w handlu zbożem w cenie finalnej, w handlu międzynarodowym, ważne są dwa czynniki: cena ziarna plus transport. Wiadomo: im dalej w głąb Europy, tym cena transportu ma większy udział i to zboże finalnie jest droższe, więc najbardziej to zboże destabilizowało tereny przygraniczne. Z jednej strony są interesy krajów przyfrontowych, które nie chcą, żeby eksport zboża z Ukrainy był do Unii Europejskiej, z drugiej strony mamy interesy innych krajów w Unii Europejskiej. Trzeba spojrzeć na to, że właścicielami ogromnych agroholdingów na Ukrainie są bardzo często Niemcy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy…
I jacyś anonimowi biznesmeni z różnych krajów, którzy…
Z Rosji.
Tak, między innymi.
Również z Rosji. i tak naprawdę to jest ich zboże, oni chcą, żeby to zboże miało jak najwięcej rynków zbytu, żeby jak najłatwiej było sprzedawane. To jest jedna płaszczyzna. Z drugiej strony, przed wojną 40 proc. ukraińskiej kukurydzy, która była eksportowana, trafiało do Unii Europejskiej. Ona trafiała nie do Polski, bo my mamy kukurydzy wystarczającą ilość, nawet jesteśmy eksporterami kukurydzy – sprzedajemy ją do Niemiec i do Skandynawii. Ta kukurydza trafiała do głównych producentów trzody chlewnej w Europie – czyli Niemiec, Danii, Hiszpanii, i tam służyła jako tanie zboże na paszę, i w interesie tych krajów też jest, żeby jak najwięcej zboża z Ukrainy trafiało do Europy.
No i jest jeszcze trzecia płaszczyzna – i to jest właśnie ta, która, uważam, przechyli tutaj szalę, czy będzie embargo utrzymane, czy nie: jest to sprawa polityczna. Unia Europejska – władze Unii Europejskiej – nie mamy co do tego wątpliwości – grają na rzecz opozycji w Polsce. Mamy teraz kampanię wyborczą na rzecz przejęcia władzy przez opozycję, no i przeanalizują: czy politycznie bardziej opłaca się zrobić zamieszanie, nie przedłużając embarga, czy też przedłużając.
No właśnie: bo i tak, i tak będzie ten zakaz…
Polski rząd bardzo sprawnie zaszachował Komisję Europejska, wydając rozporządzenie o zakazie importu zboża z Ukrainy. Ciężko będzie pokazać, że czegoś nie dopełnił polski rząd i zboże dalej wpływa. W tym momencie sytuacja wygląda w ten sposób.
Okazuje się, że to nie tylko Polska, ale też inne kraje, na przykład Węgry, Rumunia też już zapowiedziały, że nie będą wpuszczać ukraińskiego zboża.
Tak, tutaj akurat sprawnie minister Telus zawiązał koalicję tych krajów przyfrontowych. Tak, jak powiedziałem: cena finalna zboża to cena ziarna i cena transportu, i zawsze najbardziej destabilizuje tereny im bliżej granicy (…).
Całej „Rozmowy dnia” można wysłuchać poniżej. Inne są dostępne TUTAJ.
Zobacz także
Poseł Piotr Król od ośmiu lat zajmuje się infrastrukturą. I nie chce tego zmieniać
2023-10-12, 14:58Trasa S10 na odcinku od Bydgoszczy do autostrady A1, budowa drugiego most na Wiśle w bydgoskim Fordonie i obwodnic dla Strzelna, Kruszwicy i Nowej Wsi Wielkiej - to kluczowe inwestycje w infrastrukturę, którymi w nowej kadencji chciałby… Czytaj dalej »
Tereny pozachemowskie w wyborczym programie Jarosława Wenderlicha
2023-10-12, 14:10Kolejne punkty swojego programu wyborczego pod nazwą „9-tka Wenderlicha' przedstawił - tym razem przed Stadionem Miejskim Zawiszy w Bydgoszczy - minister Jarosław Wenderlich. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, radny… Czytaj dalej »
Dobrze zainwestowane pieniądze: wsparcie dla strażaków-ochotników ze Żnina
2023-10-12, 13:30Ewa Kozanecka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu, przekazała strażakom ochotnikom ze Żnina promesę na zakup niezbędnego sprzętu. Pieniądze pochodzą z konkursu „Fundacja KGHM Polska Miedź dla OSP” oraz programu „Orlen… Czytaj dalej »
Przemysław Przybylski: Według prawników prezydent Zaleski nie naruszył kodeksu wyborczego
2023-10-12, 12:52Chodzi o wideo, na którym prezydent Torunia chwali swojego zastępcę Adriana Móla, startującego w wyborach parlamentarnych. Nagranie zostało zarejestrowanie w toruńskim ratuszu. Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi polic… Czytaj dalej »
13 milionów dla zakładu URSUS w Chełmnie! Na konferencji legenda Solidarności
2023-10-12, 12:11Chełmiński Zakład Sprzętu Mechanicznego Ursus w Chełmnie z rządową dotacją - taką wiadomość przekazał prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, jedynka PiS-u z okręgu numer 5. Czytaj dalej »