2024-05-03
24 kwietnia 2024
2024-04-24
W ostatnim kwietniowym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” podążamy śladami „Papieża Polaka”. Jan Paweł II wpisał się w dzieje Pomorza i Kujaw i zapisał publikacjami dziennikarskimi odnalezionymi w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
„Toruń - modlitwa po śmierci papieża” to tytuł relacji, którą 2 kwietnia 2005 roku przygotował Marek Ledwosiński. Tego samego dnia pontyfikat papieża Jana Pawła II w relacji pt. „Papież - podsumowanie” przygotował Maciej Jastrzębski. Reakcje młodzieży na wieść o śmierci Jana Pawła II w relacji pt. „Ku czci papieża Jana Pawła II” z 3 kwietnia 2005 roku przedstawiła Elżbieta Rupniewska. 12 kwietnia 2005 roku w relacji pt. „Księga kondolencyjna” Michał Słobodzian odniósł się do ostatnich wpisów kondolencyjnych po śmierci papieża Jana Pawła II. Autorytet i duma z poczucia bycia Polakiem, rodakiem Jana Pawła II, dały temat przewodni audycji „Po zgiełku dnia” Pawła Janickiego z 13 kwietnia 2005 roku. Opowiadania światków pontyfikatu Jana Pawła II o spotkaniach z Papieżem, w audycji pt. „Santo Subito” z 1 października 2005 roku zebrała Ewa Dąbrowska. „Rowerem do Rzymu” na kanonizację Jana Pawła II wyruszył z Bydgoszczy student UMK, o czym 17 lutego 2014 roku informowała Monika Kaczyńska. Do kanonizacja Jana Pawła II odniósł się Maciej Wilkowski w „Dzienniku” z 26 kwietnia 2014 roku. 10 maja 2014 roku obecni w Rzymie świadkowie kanonizacji Jana Pawła II wypowiadali się w audycji Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”. Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II, złożyła wizytę w Domu Jubileuszowym w Fordonie, o czym dowiedzieć się mogliśmy 31 maja 2014 roku również w audycji Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”.
21 kwietnia 2024
2024-04-20
W nietypowym, bo niedzielnym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” poruszać się będziemy po śladach, które pozostawił w naszym regionie Król Kazimierz Wielki. Znajdziemy je w historycznych dokumentach, legendach i kronikach, które związane są dziejami naszych ziem oraz ich współczesność, a które wyznaczyły ścieżki publikacji dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
30 czerwca 2010 o Królu Kazimierzu Wielkim w audycji z cyklu „Wieczorne spotkania” Ewa Dąbska rozmawiała z Lechem Łbikiem. O początkach Kowala, historii miasta i obecności w niej Króla Kazimierza Wielkiego, w audycji z cyklu „Ale PiKne lato” z 12 lipca 2017 roku z historykami i regionalistami rozmawiał Robin Jesse. W audycji pt. „Akcja Lucim” z 9 lutego 1989 roku, Krzysztof Rogoziński odniósł się do 630-lecia nadania Lucimowi praw lokacyjnych przez Kazimierza Wielkiego. O nadaniu 19 kwietnia 1346 roku przez Króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Bydgoszczy przypomniał Michał Słobodzian w audycji z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia” z 22 kwietnia 2020 roku. Podczas uroczystej, urodzinowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta tradycyjnie wręczono Medale Kazimierza Wielkiego, o czym w materiale pt. „Urodzinowa sesja” z 20 kwietnia 2010 roku poinformowała Elżbieta Rupniewska. O podpisaniu ustawy o powstaniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poinformowała Magda Jasińska w audycji pt. „Nowy Uniwersytet” z 16 maja 2005 roku. W 2020 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy obchodzono święto żołnierza rezerwy, na które rezerwistów zaprosiła rezerwistów 1. Brygada Logistyczna im. Króla Kazimierza Wielkiego, do czego w materiale pt. „Rezerwiści świętują” odniosła się Jolanta Fischer. O „Pomniku Króla Kazimierza Wielkiego” jeszcze przed jego postawieniem mówił Marcin Kupczyk w relacji z 22 maja 2003 roku. Grupa bydgoskich seniorów od lat spotyka się przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego z okazji imienin monarchy, o czym 2 marca 2016 roku w materiale pt. „Imieniny króla” informował Maciej Wilkowski. „Kazimierz Wielki i Jego Czasy” to tytuł konkursu z udziałem uczniów z 85 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, do którego 5 marca 2013 roku odniósł się Maciej Wilkowski. 14 kwietnia 2015 roku do finału ogólnopolskiego „Konkursu wiedzy o Kazimierzu Wielkim” odniosła się również Kamila Zroślak. O muralu który wygrał konkurs o Kazimierzu Wielkim mówiła Bogumiła Wresiło w audycji „Dwie strony sztuki” z 24 września 2017 roku. Legendę pt. „Jak król Kazimierz Wielki Sępólnu prawa miejskie nadał” w opracowaniu Małgorzaty Jarocińskiej, 10 września 2019 roku Ewa Dąbrowska zaprezentowała w cyklu „Legendy Pomorza i Kujaw - Sępólno Krajeńskie”.
Materiały dziennikarskie związane z postacią Króla Kazimierza Wielkiego umacniają świadomość mieszkańców Pomorza i Kujaw, wzbogacając przy tym ich wiedzę o naszym regionie, w którym wciąż wiele jest jeszcze miejsc na „królewskim szlaku” oraz tych, które jeszcze przyciągają badaczy i zwyczajnie chętnych ich odkrywania. Czy znajdą swoje echo w radiowych zbiorach? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
10 kwietnia 2024
2024-04-10
Kolejne w kwietniu spotkanie w cyklu „Radio z historią” prowadzi nas do Łabiszyna. W tym mieście w powiecie żnińskim poznać można kościół z ciekawą historią, a także lokalnych artystów i przyjrzeć się sukcesom miejscowych bilardzistów. Tutaj działa również orkiestra dęta, a amatorzy dobrego smaku zaopatrzyć się mogą w produkt regionalny - kiełbasę w słoiku. W starej aptece można poznać ciekawe opowieści, a sympatykom historii z dreszczykiem spodobać się może legenda o wzgórzu wisielca. Wszystko to na bazie materiałów dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
Rozpoczynamy od prezentacji Łabiszyna w radiowej pigułce, dzięki felietonowi Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Legendy Pomorza i Kujaw” z 22 lutego 2017 roku. Wizytówkę tego miasta zaprezentowała również Sława Skibińska w odcinku cyklu „Alfabet gmin” z 17 kwietnia 2000 roku. 13 sierpnia 2017 roku w cyklu „Ale PiKne lato” Robin Jesse przybliżył historię kościoła w Łabiszynie i tajemnice przykościelnych katakumb. Historia miasta i kościoła w Łabiszynie, a także Dębu Jagiełły wróciła także w cyklu „Wakacyjny PiKnik”, przypomniana 5 sierpnia 2018 roku przez Michała Słobodziana. 24 maja 2014 roku w audycji „Raz na ludowo”, o otwarciu Ogrodu Różańcowego w Łabiszynie opowiadał Andrzej Krystek. Pod tytułem „Artyści na 650-lecie miasta” zaprezentowano w galerii „Wozownia” wystawę dzieł ludzi sztuki wywodzących się właśnie z Łabiszyna, o czym 27 października 2019 roku w materiale pt. „Łabiszyn - Wozownia” opowiedział Tomasz Gronet. W Łabiszynie grają w bilard, i to z sukcesami, o czym w letniej audycji „Wakacyjny PiKnik” z 5 sierpnia 2018 roku opowiedział Michał Słobodzian. 3 czerwca 2000 roku w audycji „Raz na ludowo” Andrzej Krystek przedstawił zarejestrowaną w Ciechocinku rozmowę z członkami orkiestr dętych z Lubrańca i Łabiszyna. Kiełbasa biała w słoiku, to specjał z Łabiszyna wpisany na listę produktów regionalnych Pomorza i Kujaw, o czym Andrzej Krystek przypomniał w audycji „Regionalny Znak Jakości” z 2 grudnia 2012 roku. „Ciężarówka w kamienicę” to tytuł relacji Andrzeja Krystka, którą 27 lutego 2006 roku odniósł się do nietypowego wypadku w Łabiszynie. 10 stycznia 1976 roku Ryszard Jankowski przedstawił Słuchaczom historię Państwa Pawłowskich w reportażu pt. „Opowieści ze starej apteki”. 22 lutego 2017 roku, Małgorzata Jarocińska opowiedziała o łabiszyńskim wzgórzu wisielca w cyklu Ewy Dąbrowskiej pt. „Legendy Pomorza i Kujaw - Łabiszyn”.
Materiały dziennikarskie zbierane przez lata w całym regionie pomóc mogą w poznaniu i zrozumieniu historii Pomorza i Kujaw. Z pewnością jej ślady zaprowadzą Słuchaczy do innych jeszcze miejsc, które... ale o tym przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Materiały dziennikarskie zbierane przez lata w całym regionie pomóc mogą w poznaniu i zrozumieniu historii Pomorza i Kujaw. Z pewnością jej ślady zaprowadzą Słuchaczy do innych jeszcze miejsc, które... ale o tym przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
3 kwietnia 2024
2024-04-03
Pierwsze w kwietniu spotkanie w cyklu „Radio z historią” poprowadzi nas szlakiem królewskim zaznaczonych na radiowych śladach osobą Władysława Łokietka. Przemierzymy zatem Królewskie Kujawy, odniesiemy się do zjednoczenia Królestwa i odwiedzimy związane z łokietkiem miasta królewskie. Pochylimy się także nad grobem matki króla. Wszystko to na bazie materiałów dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
Zaczynamy od wspomnienia audycji Roberta Erdmanna pt. „Pomorze i Kujawy - nasza historia”, w której 4 stycznia 2021 roku zabrzmiała pierwsza część opowieści o władcach i politykach, którym zawdzięczamy odzyskanie, traconej kilkukrotnie, państwowości. Drugą część tej opowieści autor zaprezentował w audycji „Pomorze i Kujawy - nasza historia” z 10 stycznia 2021 roku. O statku „Władysław Łokietek” mówił Tomasz Kozarow w audycji „Alfabet gmin - Nakło” z 26 kwietnia 2000 roku. Statek szkoleniowy MS „Władysław Łokietek” służy jako atrakcja dla turystów z możliwością jego wynajęcia, o czym 10 lipca 2018 roku w audycji pt. „Wakacyjny PiKnik - Nakło” mówił Wojciech Sobociński.
Z rąk króla Władysława Łokietka w 1299 roku Nakło nad Notecią otrzymało prawa miejskie, o czym 20 marca 2019 roku w audycji „Regionalny Punkt Widzenia” przypomniał Michał Słobodzian. Podobnego honoru w roku 1250 dostąpił Brześć Kujawski, o czym 12 września 2020 roku w audycji „770 lat Brześcia Kujawskiego” przypomniała Agnieszka Marszał. W Brześciu Kujawskim szukano grobu Eufrozyny Opolskiej, matki Władysława Łokietka, o czym 13 października 2015 roku w materiale pt. „Grób matki króla” mówił Marek Ledwosiński.
Z rąk króla Władysława Łokietka w 1299 roku Nakło nad Notecią otrzymało prawa miejskie, o czym 20 marca 2019 roku w audycji „Regionalny Punkt Widzenia” przypomniał Michał Słobodzian. Podobnego honoru w roku 1250 dostąpił Brześć Kujawski, o czym 12 września 2020 roku w audycji „770 lat Brześcia Kujawskiego” przypomniała Agnieszka Marszał. W Brześciu Kujawskim szukano grobu Eufrozyny Opolskiej, matki Władysława Łokietka, o czym 13 października 2015 roku w materiale pt. „Grób matki króla” mówił Marek Ledwosiński.
Wertując zachowane materiały dziennikarskie z pewnością natrafimy na inne jeszcze „królewskie ślady” oraz inne przypomnienia godne sytuacje i postaci wpisane w dzieje Pomorza i Kujaw. Choćby... ale o tym przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
18 grudnia 2024
To przedostatnie w tym roku i przedświąteczne spotkanie w środowym cyklu „Radio z Historią” i choć minęliśmy półmetek grudnia, za chwilę przywitamy… Czytaj dalej »
11 grudnia 2024
Kolejne w grudniu spotkanie w cyklu „Radio z Historią” zbliża nas do teatru w dziejach Pomorza i Kujaw. Prezentujemy fragmenty audycji z XX wieku w materiałach… Czytaj dalej »
7 grudnia 2024
W pierwszym grudniowym i nietypowym bo sobotnim spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” prezentujemy materiały dziennikarskie odwołujące się do hasła „Adwent”… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz