2024-05-03
W pierwszym w maju spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” zaczerpniemy z dziejów radia, podkreślając jego znaczenie w historii Polski, ale również przypominając ogólne początki radiofonii i historię Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia. Odnalezione w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl materiały, publikacje i reportaże potraktujemy jako eksponaty naszym „Muzeum Radia”.
1 maja 1945 roku uruchomiono w Bydgoszczy nadajnik radiowy, a tym samym rozpoczęło się tworzenie zbiorów naszej rozgłośni. Radio posiadało także swoją ciemną stronę, o czym Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian przypomnieli w reportażu pt. „Artykuł szósty” z 18 października 2011 roku, czyli opowieści o Stanisławie Marinczenko, która w 1945 roku trafiła do więzienia za posiadanie radia. W rozmowie pt. „Nasi byli pracownicy”, 1 stycznia 1990 roku Bohdan Hniedziewicz przypomniał o pospiesznej budowie nadajnika i przedstawił w biograficznych opowieściach byłych pracowników bydgoskiego radia. Dźwiękową historię Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy, w oparciu o materiały archiwalne z lat 1945-1955, 14 stycznia 2005 roku w materiale pt. „70 lat w 70 minut” przedstawił Marek Rzepa. W cyklu pt. „Historia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia” z 14 grudnia 2004 roku nasz radiowy historyk i archiwista Marek Rzepa opowiedział również o budowa radiostacji we wsi Stawki pod Toruniem, a 30 grudnia 2004 roku w tym samym cyklu odniósł się do odbiornika kryształkowego. Wśród „Eksponatów Muzeum Radia” Marek Rzepa odnalazł na płycie decelitowej zapis transmisji z „Uroczystość wręczenia medali” za zasługi przy budowie radiostacji i rozgłośni pomorskiej po II wojnie światowej, nadanej na naszych falach 30 kwietnia 1946 roku, przy okazji 1. rocznicy rozgłośni na płytach miękkich.
Przy okazji majówki mogliśmy przybliżyć Państwu krótką historię radiofonii, która obecnie również tworzy kolejne materiały mogące przydać się kiedyś w naszym „Muzeum Radia”, przy okazji wzbogacając kolekcję śladów pracy dziennikarskiej pozostawionych w zbiorach Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Dokąd nas jeszcze zaprowadzą? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
29 maja 2024
Maj w cyklu „Radio z Historią” zamykamy spotkaniem pod hasłem „Dziecko w czasie”. 1 czerwca obchodzimy każdego roku „Dzień Dziecka”, a na pomorsko-kujawskiej… Czytaj dalej »
22 maja 2024
Maj, a z nim i matury, zatem i w cyklu „Radio z Historią” pojawią się zapisywane przez lata ślady pracy dziennikarzy przyglądających się egzaminom dojrzałości… Czytaj dalej »
15 maja 2024
Na półmetku maja w cyklu „Radio z Historią” przeszukujemy radiowe zbiory, a naszym hasłem kluczowym są „Zielone Świątki w maju”. Wsłuchamy się… Czytaj dalej »
8 maja 2024
W kolejnym majowym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” śledząc dzieje rozgłośni przybliżamy publikacje dziennikarskie związane z wyzwoleniem i „Dniem… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz