21 kwietnia 2024
2024-04-20
W nietypowym, bo niedzielnym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią” poruszać się będziemy po śladach, które pozostawił w naszym regionie Król Kazimierz Wielki. Znajdziemy je w historycznych dokumentach, legendach i kronikach, które związane są dziejami naszych ziem oraz ich współczesność, a które wyznaczyły ścieżki publikacji dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
30 czerwca 2010 o Królu Kazimierzu Wielkim w audycji z cyklu „Wieczorne spotkania” Ewa Dąbska rozmawiała z Lechem Łbikiem. O początkach Kowala, historii miasta i obecności w niej Króla Kazimierza Wielkiego, w audycji z cyklu „Ale PiKne lato” z 12 lipca 2017 roku z historykami i regionalistami rozmawiał Robin Jesse. W audycji pt. „Akcja Lucim” z 9 lutego 1989 roku, Krzysztof Rogoziński odniósł się do 630-lecia nadania Lucimowi praw lokacyjnych przez Kazimierza Wielkiego. O nadaniu 19 kwietnia 1346 roku przez Króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Bydgoszczy przypomniał Michał Słobodzian w audycji z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia” z 22 kwietnia 2020 roku. Podczas uroczystej, urodzinowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, osobom i instytucjom zasłużonym dla miasta tradycyjnie wręczono Medale Kazimierza Wielkiego, o czym w materiale pt. „Urodzinowa sesja” z 20 kwietnia 2010 roku poinformowała Elżbieta Rupniewska. O podpisaniu ustawy o powstaniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy poinformowała Magda Jasińska w audycji pt. „Nowy Uniwersytet” z 16 maja 2005 roku. W 2020 roku po raz pierwszy w Bydgoszczy obchodzono święto żołnierza rezerwy, na które rezerwistów zaprosiła rezerwistów 1. Brygada Logistyczna im. Króla Kazimierza Wielkiego, do czego w materiale pt. „Rezerwiści świętują” odniosła się Jolanta Fischer. O „Pomniku Króla Kazimierza Wielkiego” jeszcze przed jego postawieniem mówił Marcin Kupczyk w relacji z 22 maja 2003 roku. Grupa bydgoskich seniorów od lat spotyka się przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego z okazji imienin monarchy, o czym 2 marca 2016 roku w materiale pt. „Imieniny króla” informował Maciej Wilkowski. „Kazimierz Wielki i Jego Czasy” to tytuł konkursu z udziałem uczniów z 85 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, do którego 5 marca 2013 roku odniósł się Maciej Wilkowski. 14 kwietnia 2015 roku do finału ogólnopolskiego „Konkursu wiedzy o Kazimierzu Wielkim” odniosła się również Kamila Zroślak. O muralu który wygrał konkurs o Kazimierzu Wielkim mówiła Bogumiła Wresiło w audycji „Dwie strony sztuki” z 24 września 2017 roku. Legendę pt. „Jak król Kazimierz Wielki Sępólnu prawa miejskie nadał” w opracowaniu Małgorzaty Jarocińskiej, 10 września 2019 roku Ewa Dąbrowska zaprezentowała w cyklu „Legendy Pomorza i Kujaw - Sępólno Krajeńskie”.
Materiały dziennikarskie związane z postacią Króla Kazimierza Wielkiego umacniają świadomość mieszkańców Pomorza i Kujaw, wzbogacając przy tym ich wiedzę o naszym regionie, w którym wciąż wiele jest jeszcze miejsc na „królewskim szlaku” oraz tych, które jeszcze przyciągają badaczy i zwyczajnie chętnych ich odkrywania. Czy znajdą swoje echo w radiowych zbiorach? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.