2024-04-03
30 marca 2024
2024-03-29
Wyjątkowo sobotnie, u progu świąt Wielkanocy spotkanie w cyklu „Radio z historią” odnosić się będzie do Wielkiego Tygodnia. Jak postrzegamy ten wyjątkowy czas w kontekście postaci biblijnych, a jakie jest jego znaczenie teologiczne w ujęciu różnych religii? Przybliżymy rolę Wielkiego Tygodnia w wierze i kulturze katolickiej. Dlaczego niektórym brak kultury i szacunku dla Świąt? Przypomnimy jak traktowany jest Wielki Tydzień na Kujawach. Wsłuchamy się w Pieśni Pasyjne i weźmiemy udział w Misterium Męki Pańskiej. Przypomnimy Wyjątkową Drogę Krzyżową i odniesiemy się do obecności i poszanowanie krzyża w polskiej Wielkanocy. Wszystko to na bazie materiałów dziennikarskich odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
Wielki Tydzień w kontekście postaci biblijnych przedstawiła Ewa Dąbska w audycji „Wieczorne spotkania” z 30 marca 2010 roku. Wielkanoc i Wielki Tydzień w religiach chrześcijańskich, znaczenie teologiczne oraz zwyczaje w katolicyzmie, prawosławiu i protestantyzmie przybliżył Andrzej Krystek w audycji z cyklu „Dwunasta dwadzieścia” z 6 kwietnia 2009 roku. W audycji „Wiara tworzy kulturę” z 29 marca 2021 roku, o roli Wielkiego Tygodnia w wierze i kulturze katolickiej z zaproszonymi gośćmi rozmawiali Michał Jędryka i Tomasz Rowiński. W audycji „Bliżej życia” z 24 marca 2013 roku Żaneta poruszyła temat braku kultury i szacunku dla Świąt Wielkanocnych. 12 kwietnia 2017 roku w audycji „Jaki region - Włocławek”, Michał Słobodzian przypomniał jak dawniej Wielki Tydzień czczono na Kujawach. O charakterze „Pieśni Pasyjnej” w kontekście Wielkiego Piątku, opowiadała audycja Ewy Dąbrowskiej z 9 kwietnia 2009 roku. 28 marca 2010 roku o dziesiątej już inscenizacji „Misterium Męki Pańskiej” wystawionej w malowniczej kotlinie obok Doliny Śmierci opowiedział Andrzej Krystek. W materiale pt. „Pakość - droga krzyżowa” Elżbieta Rupniewska opowiedziała 27 lutego 2013 roku o jedyna w Polsce Nocnej Drodze Krzyżowej. W audycji pt. „Znak sprzeciwu cz. I - Wielki Piątek” z 20 marca 2008 roku Ewa Dąbrowska nawiązała do rekolekcji watykańskich pt. „Znak Sprzeciwu”, wygłoszonych w 1976 roku dla papieża Pawła VI, przez Karola Wojtyłę. Wiersze o dniach Triduum Paschalnego w audycji pt. „Spotkania z poezją - Polska Wielkanoc” z 15 kwietnia 2006 roku przedstawiła Małgorzata Maniszewska.
Wielki tydzień, Wielkanoc, tradycje i zagadnienia wiary związane z tym szczególnym czasem zostawiły przez lata wiele śladów w radiowych zbiorach. W naszym spotkaniu pojawiła się zaledwie ich część. Inne, jakże ciekawe tematy czekają, by po nie sięgnąć i przypomnieć. Jakie? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych życzą i o wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
20 marca 2024
2024-03-20
Trzecie z marcowych spotkań w cyklu „Radio z historią” przypada akurat na początek wiosny, a zatem poszukamy śladów tej „najpiękniejszej pory roku” w materiałach dziennikarskich wypełniających wiosenną kolekcję Polskiego Radia PiK. Będzie o bocianach i Marzannie, regeneracji po zimie i o wiosennych porządkach w ogródku, o zakochanych, otwierających się szlakach rowerowych i imprezach rozkwitających właśnie na wiosnę. Wszystko to odnajdujemy w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
Zwiastunem wiosny jest znajomy bocian urządzający się w gnieździe niedaleko Wisły w bydgoskim Łęgnowie, o czym już 22 lutego 2017 roku w relacji pt. „Bocian Maciek na wiosnę” poinformował Andrzej Krystek. Obecne w naszej tradycji wiosenne topienie Marzanny ma swój początek w „Wierzeniach Słowian”, o czym 29 kwietnia 2021 roku przypomniała Jolanta Fischer. 19 marca 2005 roku nad wyjątkowością „Wiosny” pochyliła się w rozważaniach Magda Jasińska. O wiosennym ukojeniu nerwów i sposobach regeneracji ciała po zimie dowiedzieć się można od Agnieszki Marszał w audycji „Sztuka życia” z 17 marca 2022 roku. Wiosna otwiera listę porządkowych prac w ogrodach i na działkach, o czym 25 marca 2023 roku w audycji „Raz na zielono” przypomnieli goście Małgorzaty Burchardt. Start do warsztatowej wiosny w toruńskim Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury podsumowała Iwona Muszytowska-Rzeszotek w rozmowie pt. „WOAK - teatr” z 12 marca 2018 roku. „Wiosnę festiwali” czyli akcję promującą wydarzenia organizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, przedstawiła Bogumiła Wresiło w materiale pt. „Wiosna w MCK-u” z 10 lutego 2019 roku. 11 stycznia 1973 roku w audycji „Między wiosnami” przedstawiliśmy fragmenty powieści Mariana Turwida o powstańcach wielkopolskich w Poznaniu. O odradzającym się wiosną życiu rozmawiał Paweł Janicki w ramach „Spotkania z ks. Szukalskim” z 21 marca 2001 roku. O wiośnie i zakochanych już 17 grudnia 1959 roku w audycji „Spacerkiem po Pomorzu” rozmawiali Regina Adamczak i Bohdan Hniedziewicz. Wiosenny zwyczaj ludowy wybierania króla i królowej pasterzy przedstawiła Anna Jachnina w audycji pt. „Pasterska wiosna” z 31 grudnia 1957 roku. Wiosna to początek kolejnego sezonu dla rowerzystów, o czym 20 marca 2016 roku w materiale pt. „Rowery” przypomniała Kamila Zroślak.
Godziny nie wystarczy, by sięgnąć po wszystkie wiosenne akcenty odnajdywane w bogatej bazie naszego radiowego archiwum, a przecież mnóstwo w nim innych tematów, po które warto sięgnąć, odkurzyć i przypomnieć. Jakich? Przekonamy się w kolejnej odsłonach cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
13 marca 2024
2024-03-13
W kolejnym z marcowych spotkań w cyklu „Radio z historią” wizyta w Muzeum Radia mieszczącym się w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK, a przy okazji i do radiowego archiwum, w którym słowo „Muzea” pomoże odnaleźć ślady reporterskich wizyt w różnych tego typu instytucjach w Kujawsko-Pomorskiem. Niektóre z nich mogą dziwić, jak choćby Muzeum Mydła i Historii Brudu lub Muzeum Zabawek i Bajek. Inne zbliżają Słuchacza do historii uzbrojenia, piśmiennictwa, druku czy czasów jurajskich. A to zaledwie mały procent materiałów, z których czerpiemy i odnajdujemy w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
3 lutego 2013 roku w audycji „Na szlaku” Tomasz Kaźmierski opowiedział Słuchaczom o „Muzeum Mydła i Historii Brudu” w Bydgoszczy, w którym 14 października 2013 roku o „Myciu rąk” z Joanną Janką rozmawiał Andrzej Krystek. 6 czerwca 2013 roku Iwona Muszytowska-Rzeszotek odwiedziła „Muzeum Zabawek w Toruniu”. W ramach akcji „Ale PiKne lato”, 30 sierpnia 2017 roku Michał Słobodzian odwiedził toruńskie „Muzeum Zabawek i Bajek”. 7 września 2015 roku Andrzej Krystek odwiedził „Muzeum Wojskowe” w Bydgoszczy, do którego trafiły bezcenne zabytki artyleryjskie przedwojennego Wojska Polskiego. 23 maja 2017 roku rozpoczął się w bydgoskim „Muzeum Wojskowym”
sezon turystyczny dla zwiedzających jego zbiory i podziwiających ekspozycje plenerowe, co sprawdził Andrzej Krystek. Uczestnicy „Miejskiej Gry Wojennej” zorganizowanej przez „Muzeum Historyczno-Wojskowe” w Toruniu, musieli rozbroić wroga, z czego relację w materiale pt. „Gra - Powstanie Warszawskie” z 31 lipca 2013 roku zdał Michał Zaręba. Tysiące eksponatów: militaria, pamiątki po żołnierzach z całego świata podziwiał Michała Słobodzian w działającym przy I LO w Toruniu Muzeum Historyczno-Wojskowym, czego echo można usłyszeć w audycji „Bliżej życia” z 2 maja 2018 roku. „Spalony zabytkowy autobus” to tytuł relacji Andrzeja Krystka z prywatnego Muzeum Komunikacji w Paterku koło Nakła, z 2 października 2012 roku. W audycji „Na szlaku” 31 maja 2008 roku Tomasz Kaźmierski odwiedził Park Jurajski w Solcu Kujawskim. Również w audycji „Na szlaku” z 19 stycznia 2008 roku Tomasz Kaźmierski zabrał Słuchaczy do prywatnego Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
sezon turystyczny dla zwiedzających jego zbiory i podziwiających ekspozycje plenerowe, co sprawdził Andrzej Krystek. Uczestnicy „Miejskiej Gry Wojennej” zorganizowanej przez „Muzeum Historyczno-Wojskowe” w Toruniu, musieli rozbroić wroga, z czego relację w materiale pt. „Gra - Powstanie Warszawskie” z 31 lipca 2013 roku zdał Michał Zaręba. Tysiące eksponatów: militaria, pamiątki po żołnierzach z całego świata podziwiał Michała Słobodzian w działającym przy I LO w Toruniu Muzeum Historyczno-Wojskowym, czego echo można usłyszeć w audycji „Bliżej życia” z 2 maja 2018 roku. „Spalony zabytkowy autobus” to tytuł relacji Andrzeja Krystka z prywatnego Muzeum Komunikacji w Paterku koło Nakła, z 2 października 2012 roku. W audycji „Na szlaku” 31 maja 2008 roku Tomasz Kaźmierski odwiedził Park Jurajski w Solcu Kujawskim. Również w audycji „Na szlaku” z 19 stycznia 2008 roku Tomasz Kaźmierski zabrał Słuchaczy do prywatnego Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.
W bogatej bazie naszego radiowego archiwum odnajdujemy ślady działalności muzealnej na Kujawach i Pomorzu, które poznać można nie wychodząc z domu. Oczywiście zaczerpnąć można ze zbiorów poświęconych innym tematom. Jakich? Przekonamy się odkurzając nasze ślady w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią”, które korzysta ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
6 marca 2024
2024-03-06
Kolejny odcinek marcowych spotkań w cyklu „Radio z historią” pochylamy się nad tematem codzienności seniorów w „jesieni życia”. W zapisach materiałów zachowanych w zbiorach kujawsko-pomorskiej rozgłośni odnajdujemy ślady audycji dotyczące bezpiecznej starości, instytucji opiekującymi się osobami u schyłku ich życia, tematyce godnego przeżywania starości czy rozumieniu eutanazji... Przykłady takich audycji czerpiemy oczywiście ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
Bezpieczna starość była tematem spotkania z seniorami, do którego Jolanta Fischer odniosła się w materiale pt. „ZUS - seniorzy” z 21 października 2019 roku. 18 sierpnia 2016 roku w audycji publicystycznej pt. „DPS-y”, Adriana Andrzejewska poruszyła sprawę wyzwań, przed jakimi stawiane są Domy Pomocy Społecznej. O pamiętniku pani Zoffi, który autorka napisała w trakcie pobytu w nakielskim Domu Pomocy Społecznej, opowiada reportaż Ewy Dąbrowskiej pt. „To jest moje życie” z 19 maja 2019 roku. Seniorzy rodu - radosna jesień życia czy samotność i poczucie wykluczenia? - odpowiedzi szukała Ewa Dąbska w audycji „Regionalny Punkt Widzenia” z 18 stycznia 2017 roku. „Starzejące się społeczeństwo wyzwaniem dla pomocy społecznej” to temat konferencji w Toruniu, do której odniosła się Monika Kaczyńska w materiale pt. „Starość” z 23 maja 2012 roku. O podsumowaniu projektu współpracy ponadnarodowej pod hasłem „Starzeć się godnie w Europie - różnorodne wizje samorządów lokalnych” opowiada Adriana Andrzejewska w materiale pt. „Starość - program” z 13 grudnia 2010 roku. 8 sierpnia 2022 roku w audycji „Z sercem na dłoni” Elżbieta Rupniewska odwiedziła bydgoski Dom Dziennego Pobytu „Senior” prowadzony przez Stowarzyszenie „Z potrzeby serca”. W „Wieczorze z reportażem” z 12 czerwca 2011 roku, Żaneta Walentyn przedstawiła dzieło Michała Zaręby pt. „Sto lat”, którego bohaterem jest stuletni podopieczny Domu Pomocy Społecznej. Historię pani Grażyny, wolontariuszki w hospicjum, opowiedział Michał Słobodzian w reportażu pt. „Wszystko mi dałaś” z 19 października 2006 roku. 4 listopada 2004 roku w relacji pt. „Hospicjum” Sława Skibińska odniosła się do „Drzwi otwartych” w Hospicjum Sue Ryder w Bydgoszczy. Jak przygotować się na śmierć najbliższych i na własną? Dlaczego eutanazja jest zła? - odpowiedzi Ewie Dąbrowskiej i Słuchaczom udzielił ks. Jan Kaczkowski w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 1 listopada 2014 roku.
Starość, jesień życia budzą refleksję i zapisują się sytuacjami o różnym zabarwieniu emocjonalnym. Jednak zawsze warto się nad nimi pochylić i uszanować. Warto wsłuchać się przy tym w publikacje naszych dziennikarzy, w których być może znajdziemy echo innych, jakże ważnych spraw zachowanych w bogatej bazie naszego radiowego archiwum. Jakich? Przekonamy się odkurzając nasze zbiory w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią” korzystającego ze źródeł audialnych z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
3 marca 2024
2024-03-01
W nietypowym bo niedzielnym, jednak już marcowym spotkaniu w cyklu „Radio z historią” przybliżamy Słuchaczom radiowe dzieje Inowrocławia, który zapisał się śladami naszym archiwum już bardzo dawno, a nasze zbiory są wciąż uzupełniane. tematykę rolnictwa. W dziejach kujawsko-pomorskiej rozgłośni na śladach utrwaliła się nie tylko sól, ale również tragiczne wydarzenia wojenne, czy związane z życiem kulturalnym. Oczywiście nie obędzie się bez związanej z Inowrocławiem legendy. Wszystko zaczerpnięte ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl!
Nasze pierwsze w marcu spotkanie rozpoczyna wspomnieni Obchodów Barbórkowych w Inowrocławiu, do których 1 stycznia 1957 roku w reportażu pt. „Sól” odniósł się Ryszard Jankowski. 24 października 1977 roku w reportażu pt. „Barwy soli” Krystyna Bacciarelli opisała wizytę w kopalni soli w Inowrocławiu. Losy tejże kopalni soli Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian przedstawili 23 kwietnia 2017 roku w reportażu pt. „Chichot Szatana” przypomnianym w audycji „Bliżej życia”. 22 stycznia 1967 roku w reportażu pt. „Śmierć ma smak winogron”, Regina Adamczak i Bohdan Hniedziewicz odnieśli się do przypadku zatrucia glikolem etylowym w Inowrocławiu. Pod tytułem „Inowrocławska noc krwawa” Zbigniew Suchar obudził 4 listopada 1969 roku wojenne wspomnienie hitlerowskiej masakry więźniów z zakładu karnego przy ulicy Gabriela Narutowicza w Inowrocławiu. Historię Inowrocławia poprzez dzieje miejscowych zakładów Inofama przedstawił 7 stycznia 1987 roku Leszek Czerwiński w reportażu pt. „Fotografie mego ojca”. 4 marca 1977 roku w materiale pt. „Amatorskie zespoły przed mikrofonem”, z Jackiem Matuszewskim o instrumentalno-wokalnym zespole „Labirynty” z Inowrocławia rozmawiał Paweł Janicki. 17 kwietnia 1979 roku relację z koncertu laureatów eliminacji do „XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Radzieckiej - Inowrocław 79” przedstawił Ryszard Lewandowski. 24 maja 1985 roku Ewa Grande przybliżyła Słuchaczom przebieg uroczystości wręczenia Prymasowi Józefowi Glempowi Medalu „Honorowego Obywatela Inowrocławia”. W odcinku cyklu „Legendy Pomorza i Kujaw” Ewy Dąbrowskiej z 15 kwietnia 2018 roku, Małgorzata Jarocińska przedstawiła opowieść pt. „O przepowiedni królowej Jadwigi w kościele inowrocławskim”.
Inowrocław obecny w publikacjach naszych dziennikarzy być może odezwie się echem przy okazji najbliższych odwiedzin tego miasta. Co jeszcze znajdziemy w bogatej bazie naszego radiowego archiwum? Przekonamy się odkurzając nasze zbiory w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią” korzystającego ze źródeł audialnych z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
20 listopada 2024
Pochmurnym szlakiem trzeciej środy listopada, w audycji „Radio z Historią” zabraliśmy Państwa na Pałuki do Żnina. Oczywiście po śladach audycji i materiałów… Czytaj dalej »
13 listopada 2024
Druga środa listopada w audycji „Radio z Historią” w trakcie trwającego w Bydgoszczy „Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej” jest okazją do przeglądu… Czytaj dalej »
6 listopada 2024
Wieczór pierwszej środy listopada w audycji „Radio z Historią” spędzamy w dolnym biegu Wisły i Noteci, które gęsto zapisały się śladami odnajdywanymi… Czytaj dalej »
2 listopada 2024
Nietypowo bo sobotni wieczór rozpoczynamy listopadową serię spotkań w audycji „Radio z Historią”. Jej bohaterami będą święci i błogosławieni z regionu… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz