W kolejnym spotkaniu w audycji „Radio z historią” zaprosiliśmy Słuchaczy do Grudziądza. Wsłuchaliśmy się w historię miasta, a także we wspomnienia aktorów poznając przy tym oblicze teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. Przypomnieliśmy Festiwal Zespołów Ludowych i pojechaliśmy tramwajem do gwiazd, by zabawić się w astronomów, zwiedzając obserwatorium astronomiczne w Grudziądzu i spotykając się z Mirosławem Hermaszewskim. Wspomnieliśmy zjazd kawalerzystów i seminarium astronomiczne, a także urodziny miasta. Jeszcze raz wsłuchaliśmy się w legendę o Jadwidze i starej studni. Wszystko to odnajdujemy w publikacjach dziennikarzy z kujawsko-pomorskiej rozgłośni, których szukaliśmy dla Państwa jak zwykle w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl.
W felietonie pt.
„Legendy Pomorza i Kujaw” z 29 października 2017 roku dzięki Ewie Dąbrowskiej i Małgorzacie Jarocińskiej mogliśmy przybliżyć historię Grudziądza, a także przypomnieć dotyczącą tego miasta legendę pt.
„Jadwiga i stara studnia”. 1 lutego 1964 roku w reportażu pt.
„Kawiarnia pod sceną” Regina Adamczak przedstawiła Teatr Objazdowy we wspomnieniach aktorów Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. Do tej historii dołączył również materiał Michała Jagodzińskiego pt.
„Oblicze teatru” z 24 września 1978 roku. Refleksje z Festiwalu Zespołów Ludowych Związku Zawodowego Chemików w Grudziądzu, usłyszeliśmy 21 października 1969 roku w audycji pt.
„Echa IV Festiwalu”, którą przygotował Franciszek Prentk. Postać nieznanego kompozytora na podstawie zachowanych zapisków nutowych przedstawił Paweł Janicki w rozmowie z Włodzimierzem Szymańskim w audycji pt.
„Piotr z Grudziądza” z 25 grudnia 1977 roku. 19 maja 1978 toku Bohdan Hniedziewicz przedstawił Grudziądz w relacjach różnych przewodników w audycji pt.
„Tramwajem do gwiazd”. Pod tytułem
„Zabawa w astronomów” Urszula Łączkowska przedstawiła 15 kwietnia 1970 roku reportaż ze spotkania z członkami Towarzystwa Miłośników Astronomii w Grudziądzu. Obserwatorium astronomiczne w Grudziądzu w reportażu pt.
„Dach”, który 7 grudnia 1972 roku przedstawili Regina Adamczak i Bohdan Hniedziewicz. 19 października 1979 roku wątek astronomii i kosmosu pojawił się również w reportażu pt.
„Ad astra”, w którym Ryszard Jankowski odniósł się do Ogólnopolskich Dni Astronautyki w Grudziądzu z udziałem płk. Mirosława Hermaszewskiego, a 6 kwietnia 2016 roku Marcin Doliński rozmawiał o 42. Ogólnopolskim
„Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu”. 16 sierpnia 2012 roku również Marcin Doliński zapowiadał 24.
„Zjazd kawalerzystów w Grudziądzu”. Kontrowersyjną sprawę przekazania kilku kamienic Towarzystwu Budownictwa Społecznego w Grudziądzu poruszył Marcin Doliński w materiale pt.
„Sprzedani w Grudziądzu” z 6 stycznia 2013 roku.
„Urodziny Grudziądza 2021” i świętowanie 730. rocznicy lokacji miasta przedstawił Marcin Doliński w materiale z 18 czerwca 2021 roku.
Ze śladów dziennikarskich zachowanych w naszych zbiorach wybraliśmy tylko część dotyczącą Grudziądza. Dokąd jeszcze nas zaprowadzą? Przekonamy się w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią” przybliżającym ważne wydarzenia w naszej przeszłości, w oparciu o źródła audialne z
Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.