2024-01-18
Wyjątkowo w niedzielnym spotkaniu w audycji „Radio z historią” poruszamy temat „Karnawału”. Jak wygląda on w polskim wydaniu i jak go przeżyć? Czy popularne są koncerty karnawałowe? A jak wygląda karnawał na polskiej wsi bądź w wydaniu rycerskim? Jak przeżywano czas karnawału 100 lat temu? Odpowiedzi na te i inne karnawałowe pytania odnajdujemy w publikacjach dziennikarzy z kujawsko-pomorskiej rozgłośni, których szukaliśmy dla Państwa jak zwykle w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Nasz przegląd otworzy „Moda karnawałowa” w strofach Jacka Biniaka przedstawionych 19 stycznia 1969 roku. Karnawał po polsku przedstawił Piotr Majewski w rozmowie z prof. Tomaszem Szlendakiem w „Radiowej Akademii Myśli” z 8 stycznia 2020 roku. 10 stycznia 2002 roku pytanie - Jak przeżyć karnawał? zadał Krzysztof Rogoziński swoim gościom w audycji „Trzy serca trzy wątroby”. O symfonicznym „Koncercie karnawałowym” pod batutą Michała Dworzyńskiego dowiedzieliśmy się 13 stycznia 2019 roku w audycji Ewy Dąbskiej. Zabawom karnawałowym na polskiej wsi przyjrzał się Włodzimierz Chłodziński, a 6 stycznia 1971 roku opowiedział o nich w reportażu pt. „Wizyta karnawałowa”. Karnawał rycerski na zamku w Golubiu-Dobrzyniu przeżył Andrzej Krystek, o czym 5 lutego 2005 roku opowiedział w audycji „Raz na ludowo”. O karnawale bydgoszczan sprzed 100 lat opowiedziała Bogumiła Wresiło w odcinku cyklu „Wolne Miasta, Bydgoszcz - Toruń. 100 lat w Niepodległej” z 23 stycznia 2020 roku. „Karnawał zwierząt” wpisał się w ofertę bydgoskiej Opery Nova, o czym 20 listopada 2022 roku opowiedziała obecna na generalnej próbie Magda Jasińska. 14 stycznia 2023 roku Słuchacze mogli się przekonać jak karnawał przeżywali bohaterowie słuchowiska „W Cichej Dolinie”. Zapusty, Mięsopusty a może Podkoziołek? - o tym jak żegnamy karnawał próbował dowiedzieć się Andrzej Krystek, a odpowiedź przedstawił 7 marca 2011 roku w relacji pt. „Śledzik”. Karnawał i post a życie poza marketami zaangażowały do dyskusji gości Krzysztofa Rogozińskiego w audycji „Trzy serca trzy wątroby” z 29 marca 2001 roku.
Z pewnością karnawałowy temat przedstawia się w dziejach Kujaw i Pomorza bardzo bogato, a w spotkaniu z historią na kujawsko-pomorskiej antenie przytoczyliśmy tylko niektóre ze śladów dziennikarskich zachowanych w naszych zbiorach. Czego jeszcze możemy się po nich spodziewać? Przekonamy się w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią” przybliżającym ważne wydarzenia w naszej przeszłości, w oparciu o źródła audialne z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
31 stycznia 2024
Styczniowy cykl spotkań w audycji „Radio z historią” zamykamy aktualnym tematem, wsłuchując się w... zimę! Niskie temperatury mogą dokuczyć osobom… Czytaj dalej »
24 stycznia 2024
W kolejnym spotkaniu w audycji „Radio z historią” zaprosiliśmy Słuchaczy do Grudziądza. Wsłuchaliśmy się w historię miasta, a także we wspomnienia… Czytaj dalej »
10 stycznia 2024
Głównym tematem drugiego w 2024 roku spotkania w audycji „Radio z historią” było... RADIO! Przypominamy dzieje radiofonii, odnosząc się także do jej… Czytaj dalej »
3 stycznia 2024
Pierwsze w styczniu, a tym samym i w roku 2024 spotkanie w audycji „Radio z historią” poświęcimy Trzem Królom. Jak zapisało się to święto w publikacjach… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz