27 grudnia 2023

2023-12-27
To już ostatnie w grudniu, a tym samym w roku 2023 spotkanie w audycji „Radio z historią”. Poświęcimy je Powstaniu Wielkopolskiemu, które pojawiło się również w publikacjach dziennikarzy z kujawsko-pomorskiej rozgłośni. Odszukamy je dla Państwa oczywiście z materiałów odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Portret pani Misiakowej - uczestniczki Powstania wielkopolskiego ukazała Anna Jachnina w reportażu pt. „Jaki znak twój? - Orzeł Biały” z 29 lutego 1968 roku. 10 stycznia 1969 roku o „Korzeniach polskości” z uczestnikami Powstania Wielkopolskiego rozmawiali Regina Adamczak i Bohdan Hniedziewicz. Wspomnienia powstańców wykorzystał Zbigniew Kuczewski w reportażu pt „Herosi tamtych lat” z 6 stycznia 1987 roku. Wspomnienia o dziadku powstańcu wykorzystała Urszula Łączkowska w reportażu pt. „Gdy dziadek wypędzał Prusaków” z 23 sierpnia 1976 roku. W trakcie koncertu z 4 maja 1977 roku Paweł Billert przedstawił „Pieśni” z Powstania Wielkopolskiego. 26 grudnia 2011 roku temat Powstania Wielkopolskiego zaistniał w audycji „Dwunasta dwadzieścia” łączącej studia w Bydgoszczy i w Poznaniu. 26 grudnia 2010 roku bydgoskie obchody 92. rocznicy wybuchu „Powstania Wielkopolskiego” przybliżyła Monika Siwak-Waloszewska. Historyczną rekonstrukcję bitwy o dworzec kolejowy w Kcyni opisała Tatiana Adonis w materiale pt. „Kcynia - dworzec kolejowy” z 2 lutego 2012 roku. O powstałym w Muzeum Ziemi Szubińskiej portalu internetowym upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie, 26 grudnia 2012 roku w audycji „Dwunasta dwadzieścia” opowiedział Michał Słobodzian. 27 grudnia 2018 roku w materiale pt. „Powstanie Wielkopolskie - Gąsawa” Tomasz Gronet odniósł się do obchodów 100. rocznicy wybuchu walk powstańczych, które Polsce przywróciło Gasawę. W audycji „Regionalny Punkt Widzenia” z 2 stycznia 2019 roku, Michał Słobodzian i jego goście opowiadali o Powstaniu Wielkopolskim na Krajnie, a 9 stycznia 2019 roku, również w „Regionalnym Punkcie Widzenia” Michał Słobodzian odniósł się do historii zdobycia niemieckiego pociągu pancernego pod Rynarzewem. 11 stycznia 2020 roku o idei „Biegu powstańczego” w Żninie, upamiętniającego wybuch Powstania Wielkopolskiego, odniósł się Tomasz Gronet.

Była to ostatnia w tym roku odsłona cyklu „Radio z Historią” przybliżającego ważne wydarzenia w naszej przeszłości, w oparciu o źródła audialne z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Czym zajmiemy Państwa uwagę w roku 2024? O tym przekonać się będziemy mogli już za tydzień :) Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 27 grudnia 2023

23 grudnia 2023

2023-12-23
Trzecie w grudniu spotkanie w audycji „Radio z historią” przesunęło się nam na sobotni, przedświąteczny wieczór. Zimowe już i często mroźne niebo potrafi przyciągać wzrok ciekawymi układami świetlistych punktów i w tej oprawie poszukamy radiowych publikacji odnoszących się do zjawisk, które choć w dalekim kosmosie, relacjonowane są przez śledzących je dziennikarzy. Czerpać będziemy dla Państwa oczywiście z materiałów odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Nasz przegląd rozpoczynamy od reportażu pt. „Zaćmienie Europy” z 22 sierpnia 1999 roku, w którym Piotr Majewski wraz z innymi obserwatorami-entuzjastami z Polski, odnieśli się do całkowitego zaćmienia Słońca z 11 sierpnia 1999 roku. Od 2001 roku na kujawsko-pomorskiej antenie wspomniany Piotr Majewski przybliża Słuchaczom zagadnienia astronomiczne w cyklu „Radio Planet i Komet”. 27 sierpnia 2003 roku Mars znalazł się najbliżej Ziemi w dziejach ludzkiej cywilizacji, o czym 28 sierpnia 2008 roku w audycji pt. „Wielka Opozycja Marsa 2003” opowiedział oczywiście nasz radiowy „dyżurny astronom” Piotr Majewski. W audycji „Radio Planet i Komet” z 9 kwietnia 2006 roku Piotr Majewski odniósł się do całkowitego zaćmienia Słońca, które najlepiej dało się obserwować w Turcji. 25 kwietnia 2005 roku „Radio Planet i Komet” przybrało wymiar audycji specjalnej, bo też powstałej na szczycie góry Paranal w Chile, gdzie mieści się Europejskie Obserwatorium Południowe. 14 grudnia 2002 roku pod kopułą toruńskiego Planetarium odbyła się premiera seansu autorstwa Jerzego Rafalskiego, poświęconego tajemnicy Gwiazdy Betlejemskiej, do czego Piotr Majewski odniósł się w świątecznej audycji „Radio Planet i Komet” z 26 grudnia 2002 roku.

Tyle jeżeli chodzi o nasz astronomiczny przegląd materiałów ze zbiorów, które wciąż są uzupełniane. W wigilijną niedzielę na kujawsko-pomorskiej antenie zainteresowani usłyszeli kolejne, ostatnie już w roku 2023 wydanie „Radia Planet i Komet”. W poświąteczną środę ostatnia w tym roku odsłona cyklu „Radio z Historią” przybliżającego ważne wydarzenia w naszej przeszłości, w oparciu o źródła audialne z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 23 grudnia 2023

13 grudnia 2023

2023-12-14
Druga środa grudnia wypada w tym roku dokładnie w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jaka była mroźna i śnieżna niedziela 13 grudnia 1981 roku w mediach? Jak przedstawia się ten czas we wspomnieniach Słuchaczy? Co wiemy o ofiarach stanu wojennego w Polsce? Co utrwalili w tamtym czasie dziennikarze utrwalili dziennikarze i jak wyglądała wtedy ich praca w radiu? Odpowiedzi szukamy w materiałach odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Wspomnienia z wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego, w audycji pt. „13 grudnia” z 13 grudnia 1989 roku zebrali Jolanta Kuligowska-Roszak, Michał Jagodziński i Tomasz Osiński. Dramatyczny czas po 13 grudnia 1981 roku ukazała bydgoska „Wystawa stanu wojennego”, o której 11 grudnia 2011 roku opowiedział Andrzej Krystek. Toruńska młodzież poznawała historię 13 grudnia 1981 roku poprzez „Filmy stanu wojennego” wyświetlane w Centrum Sztuki Współczesnej, do czego 12 grudnia 2011 roku odniosła się Adriana Andrzejewska. W audycji pt. „Urodzeni w stanie wojennym” z 12 grudnia 2000 roku Paweł Janicki odniósł się do tamtych czasów w świadomości młodzieży tamtego rocznika. 12 grudnia 2015 roku w audycji „Pierwszy dzień tygodnia” Ewa Dąbrowska wróciła do tematu procesu w sprawie morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. 12 grudnia 2011 roku w audycji pt. „Stan Wojenny” Marek Ledwosiński przedstawił najmłodszego więźnia politycznego tamtego okresu. O tym jak oceniamy stan wojenny dowiedzieliśmy się 12 grudnia 2010 roku z „Opinii słuchaczy”, których do dyskusji w audycji „Popołudnie z nami” zaprosił Ireneusz Sanger. Również 12 grudnia 2010 roku w audycji „Bliżej życia” Żaneta Walentyn przedstawiła atmosferę 13 grudnia 1981 roku w radiu, wciąż żywą we wspomnieniach pracowników kujawsko-pomorskiej rozgłośni.

W tym szczególnym odcinku cyklu spotkań z przeszłością przypomnieliśmy jedynie część ważnych materiałów zapisanych śladami w radiowych zbiorach. Do końca roku 2023 zajrzymy do radiowego archiwum jeszcze dwa razy. Dokąd zaprowadzą nas odnalezione tam ślady? Przekonamy się w kolejnej odsłonie cyklu „Radio z Historią” przybliżającym ważne wydarzenia w naszej przeszłości, w oparciu o źródła audialne z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 13 grudnia 2023

6 grudnia 2023

2023-12-07
W pierwszą środę grudnia, dokładnie w Mikołajki, podążamy śladami św. Mikołaja. Kim był? Co ma wspólnego z Grudziądzem? Jak jego imieniny celebrują przedszkolaki, seniorzy i osoby niepełnosprawne? Jak przedstawiają się Mikołajki na folkowo i czym zajmują się pomocnicy św. Mikołaja? Co spodobało się dzieciom w siedzibie Polskiego Radia PiK? Odpowiedzi szukamy w materiałach odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Kto jest Mikołaj? Takie pytanie usłyszeli przedszkolaki, a ich odpowiedzi przedstawiła Magda Jasińska w audycji pt. „Mikołajki przedszkolaki” z 5 grudnia 2004 roku.2 maja 2020 roku w materiale pt. „Zwiedzamy Grudziądz” Marcin Doliński zaprosił Słuchaczy do Bazyliki Mniejszej, XIV-wiecznego grudziądzkiego kościoła św. Mikołaja. W ramach akcji „Anioły do mnie wysyłaj”, do małych pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy.przyszedł św. Mikołaj, o czym 11 grudnia 2018 roku w materiale pt. „Szpital - Mikołajki” opowiedziała Kamila Zroślak. 4 grudnia 2017 roku Kamila Zroślak opowiedziała o Mikołajkach i Bożym Narodzeniu u Polaków na „Wileńszczyźnie”. W ramach akcji Caritas ulicami Bydgoszczy przejechał „Konwój św. Mikołaja”, o czym 6 grudnia 2019 roku opowiedziała Sława Skibińska-Dmitruk. W audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 6 grudnia 2009 roku, Ewa Dąbrowska odniosła się do akcji pod hasłem „Św. Mikołaj pierwszym wolontariuszem międzynarodowym”. 13 grudnia 2014 roku „Przewodnik świąteczny” przedstawiła Iwona Rzeszotek. „Mikołajki” potrafią być „odjazdowe”, o czym 23 listopada 2015 roku opowiedział Bartosz Kustra. Występy artystyczne, świąteczne paczki i oczywiście św. Mikołaj - tak wyglądały toruńskie „Mikołajki dla seniorów i niepełnosprawnych”, do czego 4 grudnia 2019 roku odniósł się Michał Zaręba. Bydgoski zespół Jakim Cudem w ramach festiwalu „Mikołajki Folkowe” zaprezentował autorskie interpretacje utworów ludowych, o czym 14 grudnia 2014 roku w materiale pt. „Jakim Cudem z nagrodą” opowiedziała Magda Jasińska. 13 grudnia 2012 roku w materiale pt. „Mikołaje”, Anna Pudlińska odniosła się do koncertu w ramach podziękowań dla pomocników św. Mikołaja. „Dzieciaki w radiu” to tytuł materiału Jolanty Fischer, która 6 grudnia 2019 roku odniosła się do wizyty dzieci z Domu Dziecka w Cerkwicy Małej, w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK.

Ze św. Mikołajem zainaugurowaliśmy grudniowy cykl spotkań z przeszłością zapisanych śladami w radiowych zbiorach. Przed nami jeszcze trzy grudniowe wieczory środowe. Dokąd nas jeszcze zaprowadzą? Przekonamy się choćby za tydzień w kolejnym spotkaniu w cyklu „Radio z Historią”, przypominającym Słuchaczom godne uwagi materiały ze źródeł audialnych z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - Radio z Historią z 6 grudnia 2023

Zobacz także

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Tak tworzymy kopie cyfrowe z archiwalnych taśm. Film: Marek Rzepa

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę