2024-01-03
Pierwsze w styczniu, a tym samym i w roku 2024 spotkanie w audycji „Radio z historią” poświęcimy Trzem Królom. Jak zapisało się to święto w publikacjach dziennikarzy z kujawsko-pomorskiej rozgłośni? Przekonamy się przeszukując dla Państwa materiały odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
„Kim byli Trzej Królowie?” - odpowiedzi w felietonie z 6 stycznia 2021 roku szukał Wojciech Sobociński. Apokryfy o mędrcach w audycji „Wiara tworzy kulturę” z 11 stycznia 2021 roku przybliżyli: Michał Jędryka, Tomasz Rowiński oraz ich goście. „Orszaki Trzech Króli” mają już na Kujawach i Pomorzu swoją tradycję, a te w Inowrocławiu i Lubostroniu 4 stycznia 2020 roku opisał Tomasz Gronet. Jak się mają wspomniane orszaki do tradycji kolędowania? - odpowiedzi w audycji „Nasz mały świat” z 6 stycznia 2020 roku poszukiwała Adriana Andrzejewska-Kuras. W audycji „Regionalny Punkt Widzenia” z 5 stycznia 2017 roku Michał Słobodzian o Święto Trzech Króli, tradycje kolędowania i świątecznych życzeń zapytał najmłodszych. Maszkary zwierzęce, herody, diabeł, Żyd, Cygan, muzykanci, a także Trzej Królowie - wszyscy zaistnieli 4 stycznia 2017 roku w materiale Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek pt. „Tradycje - Gody, Trzej Królowie”. Zwyczaje związane z okresem Trzech Króli opisała Anna Jachnina w audycji pt. „Szczodraki” z 22 grudnia 1966 roku. Do jubileuszowej, dziesiątej edycji Orszaku Trzech Króli odniosła się Ewa Dąbrowska w audycji „Na Objawienie Pańskie” z 6 stycznia 2023 roku. Po 60 latach Święto Trzech Króli ustanowiono jako dzień wolny od pracy, o czym 5 stycznia 2011 roku w audycji „Dwunasta dwadzieścia” opowiadała Magda Jasińska. Komu Papież zepsuł Święta? - 15 grudnia 2012 roku w audycji „Pierwszy Dzień Tygodnia” odpowiedzi szukali Ewa Dąbrowska i jej goście odnosząc się do publikacji pt. „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo”, ostatniej z trzech książek Benedykta XVI. O Święcie Trzech Króli po hiszpańsku w audycji „Czatuj” z 6 stycznia 2017 roku opowiedział Michał Zaręba. 5 stycznia 2013 roku w audycji „Raz na ludowo” kujawskie zwyczaje ludowe na Trzech Króli przybliżył Andrzej Krystek.
Zobacz także
31 stycznia 2024
Styczniowy cykl spotkań w audycji „Radio z historią” zamykamy aktualnym tematem, wsłuchując się w... zimę! Niskie temperatury mogą dokuczyć osobom… Czytaj dalej »
24 stycznia 2024
W kolejnym spotkaniu w audycji „Radio z historią” zaprosiliśmy Słuchaczy do Grudziądza. Wsłuchaliśmy się w historię miasta, a także we wspomnienia… Czytaj dalej »
21 stycznia 2024
Wyjątkowo w niedzielnym spotkaniu w audycji „Radio z historią” poruszamy temat „Karnawału”. Jak wygląda on w polskim wydaniu i jak go przeżyć? Czy… Czytaj dalej »
10 stycznia 2024
Głównym tematem drugiego w 2024 roku spotkania w audycji „Radio z historią” było... RADIO! Przypominamy dzieje radiofonii, odnosząc się także do jej… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz