2023-11-26
Wyjątkowo w ostatnią niedzielę listopada przeszukujemy radiowe archiwum, ponownie odnajdując ślady dziennikarskiej pracy i skupiając się na pomnikach w Kujawsko-Pomorskiem. Jak odnosimy się do nich w naszej codzienności? Czy pomnik może stać się źródłem ludzkiej nienawiści? Jak wpisuje się w naszą pamięć czy poczucie wdzięczności? Czy ich obecność pomaga nam wyraźniej rozumieć historię? Spróbujmy poszukać odpowiedzi w materiałach odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Nasz przegląd rozpoczynamy od materiału Michała Zaręby pt. „Dewastacja pomnika” z 1 sierpnia 2018 roku, dotyczącego aktu wandalizmu wobec pomnika Żołnierzy Wyklętych w Toruniu. 16 września 2002 roku o budowie pomnika Edwarda Gierka opowiedział Maciej Jastrzębski w reportażu pt. „Włocławskie gierki”. Uroczysta sesja bydgoskiej Rady Miasta, odsłonięcie pomnika Andrzeja Szwalbego znalazły się w relacji Elżbiety Rupniewskiej pt. „Bydgoszcz urodziny miasta” z 18 kwietnia 2007 roku. 1 stycznia 2016 roku o uroczystości odsłonięcia pomnika Artylerii w Toruniu opowiedział w audycji „Czatuj” Michał Zaręba. „Pomnik Wyklętych” był tematem wywiadu Macieja Wilkowskiego z dr Markiem Szymaniakiem z bydgoskiego IPN-u i społecznego komitetu budowy takiego pomnika, zaprezentowanego 27 grudnia 2016 roku. 29 stycznia 2017 roku w materiale pt. „Pomnik Wyklętych” Marek Ledwosiński odniósł się do zawiązania społecznego komitetu budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych we Włocławku. Idea budowy „Pomnika Żołnierzy Wyklętych” w Bydgoszczy, znalazła się również 6 czerwca 2017 roku w materiale Roberta Erdmanna. 2 kwietnia 2018 roku w materiale pt. „Zbrodnia Pomorska - pomnik” Monika Kaczyńska umieściła ślad spotkania członków Komitetu Budowy Pomnika, który odsłonięty został w Toruniu 2 października tego samego roku. „Pomnik Wdzięczności Chrystusa Króla” stanął w Sępólnie Krajeńskim, o czym 25 września 2014 roku w materiale pod tym samym tytułem opowiedział Marcin Doliński. 23 grudnia 2016 roku w audycji „Z wizytą w parafii w Brzozie” o budowie pomnika poległych w Brzozie Powstańców Wielkopolskich mówiła Ewa Dąbrowska. Mieszkańcy Parlinka podjęli inicjatywę postawienia rzeźby postaci typowego mieszkańca wsi o imieniu Bartek, o czym 9 listopada 1999 roku w reportażu pt. „O Bartku, który zjednoczył wieś” opowiedziały: Iwona Komisarek i Żaneta Walentyn. Dalsze losy pomnika chłopa polskiego Bartka w Parlinku przedstawiła Żaneta Walentyn w audycji „Bliżej życia” z 19 czerwca 2014 roku. 18 kwietnia 2007 roku w audycji pt. „Pomnik papieża” Marek Ledwosiński ujawnił szczegóły uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w Toruniu. 23 lutego 2016 roku w audycji „Organizacje Pożytku Publicznego” Elżbieta Rupniewska spotkała się z przedstawicielami działającego w Bydgoszczy Społecznego Komitetu Budowy Szkoły - Pomnika Jana Pawła II.
Zobacz także
29 listopada 2023
Ostatnie w listopadzie radiowe spotkanie z historią prowadzi nas do Tucholi. Przeszukując radiowe archiwum odnajdujemy dziennikarskie ślady pozwalające poznać… Czytaj dalej »
15 listopada 2023
Trzeci raz w listopadzie rozglądamy się po radiowym archiwum, wyłuskując ślady dziennikarskiej pracy przybliżającej tym razem pomniki na Kujawach i Pomorzu… Czytaj dalej »
8 listopada 2023
Druga środa listopada, coraz bliżej Narodowego Święta Niepodległości i za naturalną przyczyną rozglądamy się po radiowym archiwum, by odnaleźć przykłady… Czytaj dalej »
1 listopada 2023
W pierwszą środę listopada i przy okazji Dzień Wszystkich Świętych, w audycji „Radio z Historią” odkurzamy materiały związane z tą datą, z Zaduszkami… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz