2023-11-14
Trzeci raz w listopadzie rozglądamy się po radiowym archiwum, wyłuskując ślady dziennikarskiej pracy przybliżającej tym razem pomniki na Kujawach i Pomorzu. Niektórzy mijają je codziennie, a jednak nie znają ich dziejów. Bogatsi o historię zaczniemy inaczej na nie patrzeć, rozumieć. Sięgniemy zatem do materiałów odnalezionych w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Jaki „Pomnik” zyskał Wielki Astronom, przekonać się można w reportażu Urszuli Łączkowskiej z 17 listopada 1972 roku. O aferze ratuszowej z Mikołajem Kopernikiem w tle, opowiadał Marek Ledwosiński w relacji pt. „Nowy pomnik w Toruniu” z 21 czerwca 2007 roku. 20 marca 1957 roku w audycji pt. „Na Wielewskich Błoniach” Anna Jachnina odniosła się do uroczystości odsłonięcia pomnika poety Hieronima Derdowskiego. „O pomniku co nie chciał się poddać” dowiedzieć można się z reportażu Iwony Komisarek i Żanety Walentyn z 16 lipca 1997 roku. W audycji pt. „Walka o pomnik” z 17 kwietnia 2001 roku, Wojciech Sobociński i Magda Jasińska przedstawili intensywne starania o utrzymanie pomnika na Starym Rynku w Bydgoszczy. 1 sierpnia 2008 roku, w „Rozmowie dnia” Michała Jędryki na temat historii i symboliki Pomnika Walki i Męczeństwa na Starym Rynku w Bydgoszczy wypowiadał się dr Krzysztof Osińskim z Instytutu Pamięci Narodowej. „Pomnik Kazimierza Wielkiego” w Bydgoszczy jeszcze przed jego postawieniem budził wielkie zainteresowanie, o czym 6 lipca 2006 roku opowiedziała w relacji Weronika Worobiej. Gdy już „Pomnik Kazimierza Wielkiego” stanął na bydgoskich Wałach Jagiellońskich, niektórzy chcieli przenieść królewską rzeźbę na Stary Rynek, o czym 16 sierpnia 2018 roku mówił Maciej Wilkowski. Sprawa przeniesienia „króla” obudziła u bydgoskich radnych ideę konsultacji społecznych, o czym 12 sierpnia 2018 roku w materiale pt. „Pomniki na Starym Rynku” mówiła Kamila Zroślak. Inicjatywy postawienia pomnika Łupaszce w Cekcynie wzbudziła sprzeciw miejscowej społeczności, o czym 6 listopada 2006 roku w reportażu pt. „Taki trochę Kmicic” opowiedziała Żaneta Walentyn. 15 sierpnia 2005 roku w reportażu pt. „Święto Wojska Polskiego”, Andrzej Krystek odniósł się do odsłonięcia „Ławeczki Sikorskiego” w Parku Solankowym w Inowrocławiu. Pod tytułem „Nowy Pomnik we Włocławku”, 17 września 2003 roku Maciej Jastrzębski przedstawił relację z odsłonięcie pomnika powstańców styczniowych.
To tylko fragmenty tego, co o kujawsko-pomorskich pomnikach znaleźć możemy w radiowych zbiorach. Co kryją jeszcze? Przekonamy się w trakcie kolejnych spotkań w cyklu „Radio z Historią”, gdzie co tydzień przypominamy godne uwagi materiały ze źródeł audialnych z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
29 listopada 2023
Ostatnie w listopadzie radiowe spotkanie z historią prowadzi nas do Tucholi. Przeszukując radiowe archiwum odnajdujemy dziennikarskie ślady pozwalające poznać… Czytaj dalej »
26 listopada 2023
Wyjątkowo w ostatnią niedzielę listopada przeszukujemy radiowe archiwum, ponownie odnajdując ślady dziennikarskiej pracy i skupiając się na pomnikach w… Czytaj dalej »
8 listopada 2023
Druga środa listopada, coraz bliżej Narodowego Święta Niepodległości i za naturalną przyczyną rozglądamy się po radiowym archiwum, by odnaleźć przykłady… Czytaj dalej »
1 listopada 2023
W pierwszą środę listopada i przy okazji Dzień Wszystkich Świętych, w audycji „Radio z Historią” odkurzamy materiały związane z tą datą, z Zaduszkami… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz