2023-11-08
Druga środa listopada, coraz bliżej Narodowego Święta Niepodległości i za naturalną przyczyną rozglądamy się po radiowym archiwum, by odnaleźć przykłady działalności dziennikarskiej dotykającej patriotyzmu. W audycji „Radio z Historią” zabrzmi pieśń patriotyczna oraz osadzone w patriotycznym duchu sygnały rozgłośni radiowych. Sięgniemy do historii bydgoskiego hejnału i przypomnimy jak zaczynał się program w przedwojennym Polskim Radiu. Wsłuchamy się w Pieśń Ziemi Kujawskiej i przekonamy się o czym śpiewa Polonia. Jest w czym wybierać, a wszystko odnajdujemy w materiałach odnalezionych oczywiście w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
„P”, jak pieśń patriotyczna - to temat, nad którym 10 listopada 2015 roku pochyliły się Ewa Dąbrowska i Małgorzata Jarocińska w kolejnym odcinku cyklu „Słownik muzyczny”. O patriotycznych sygnałach rozgłośni radiowych rozmawiali Paweł Turski i Marek Rzepa w jednym ze spotkań z „Radiowymi Pamiątkami” z 29 maja 2007 roku. 12 styczna 2005 roku w audycji „Historia Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia” o początkach programu w przedwojennym Polskim Radiu opowiadał Roman Szada. 31 grudnia 1967 roku w audycji pt. „Pieśń Ziemi Kujawskiej” wysłuchać można było wierszy i piosenek w wykonaniu Wandy Szkulmowskiej, uczniów Liceum Włocławskiego. 9 maja 2011 roku do rozmowy o pieśni maryjnej rozbrzmiewającej z okna na wieży bydgoskiej katedry w audycji pt. „Hejnał bydgoski” Maciej Wilkowski zaprosił Romana Biskupskiego i Jerzego Derendę. „Tu jest Ojczyzna” to tytuł audycji Zdzisława Pająka, w której 11 sierpnia 2008 roku opowiedział o Polakach na wschodnich kresach, którzy z zespołami muzycznymi przyjechali na festiwal do Cekcyna. Co znaleźć można w śpiewniku Polonii spotkanej w Brazylii mogli przekonać się 15 sierpnia 2019 roku Słuchacze cyklu pt. „Dookoła świata” Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
Charakter drugiego wieczoru środowego w listopadzie przygotował Słuchaczy na nastrój 11 listopada. W ciągu jednego spotkania trudno wyczerpać patriotyczny temat zapisany dźwiękami w archiwach kujawsko-pomorskiej rozgłośni, a to tylko fragment radiowych zbiorów. Po co jeszcze będziemy sięgać? Przekonamy się w trakcie kolejnych spotkań w cyklu „Radio z Historią”, gdzie co tydzień przypominamy godne uwagi materiały ze źródeł audialnych z Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
29 listopada 2023
Ostatnie w listopadzie radiowe spotkanie z historią prowadzi nas do Tucholi. Przeszukując radiowe archiwum odnajdujemy dziennikarskie ślady pozwalające poznać… Czytaj dalej »
26 listopada 2023
Wyjątkowo w ostatnią niedzielę listopada przeszukujemy radiowe archiwum, ponownie odnajdując ślady dziennikarskiej pracy i skupiając się na pomnikach w… Czytaj dalej »
15 listopada 2023
Trzeci raz w listopadzie rozglądamy się po radiowym archiwum, wyłuskując ślady dziennikarskiej pracy przybliżającej tym razem pomniki na Kujawach i Pomorzu… Czytaj dalej »
1 listopada 2023
W pierwszą środę listopada i przy okazji Dzień Wszystkich Świętych, w audycji „Radio z Historią” odkurzamy materiały związane z tą datą, z Zaduszkami… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz