11 października 2023
2023-10-15
W kolejną jesienną środę i drugą w październiku w audycji „Radio z Historią” kontynuujemy wędrówkę wiślanym szlakiem ubarwionym audycjami z radiowego archiwum. Wisła odnalazła sobie miejsce w publikacjach radiowych twórców, m.in. w dźwiękowych wizytówkach krajobrazowych naszego regionu, ważnych inwestycjach, dziejach rodzinnych oraz na pięcioliniach. Wszystko to odnajdujemy w materiałach odnalezionych oczywiście w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
3 grudnia 2017 roku z Adrianą Andrzejewską spędziliśmy wieczór „Z wizytą w siedzibie zespołu Wisła w Kurytybie”. „W dolnym biegu Wisły i Noteci” to tytuł materiału z 14 lutego 1969 roku, w którym Janusz Drozdowski opisał stan zagrożenia powodzią na tych rzekach. O „Zaporze we Włocławku” i o „Budowie stopnia wodnego na Wiśle” opowiedział Ryszard Jankowski w reportażach z 24 sierpnia i 26 września 1968 roku. Statki Wikingów, barki do spławu zboża czy rybackie dłubanki pojawiły się na Wiśle za sprawą 1. „Festiwalu Wisły”, o którym 26 lipca 2017 roku opowiedział Wiktor Strumnik. Uroczystą paradą ponad 40 tradycyjnych łodzi dotarł do Torunia „Festiwal Wisły”, o czym 14 sierpnia 2018 roku opowiedział Michał Zaręba. Atrakcje turystyczne, przyrodnicze i inne walory Doliny Dolnej Wisły zaprezentował Andrzej Krystek w audycji „Parki Krajobrazowe - Dolna Wisła” z 4 sierpnia 2014 roku. Pod tytułem „Toruń i Wisła” ukazał się „Album o Wiśle”, który 2 stycznia 2018 roku przedstawiła Monika Kaczyńska. 10 sierpnia 1979 roku, w reportażu pt. „Wiślany rodowód”, do wsi Wiąg na spotkanie z rodziną Meringów zaprosili Ryszard Borkowski i Zbigniew Ostrowski.
Drugi październikowy wieczór wśród radiowych śladów archiwalnych prowadził nas nad Wisłą. Dokąd podążymy jeszcze? Przekonamy się w trakcie kolejnych spotkań w cyklu „Radio z Historią”, gdzie sięgniemy po inne, warte uwagi materiały ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.