20 września 2023
2023-09-20
W ostatnią środę lata w audycji „Radio z Historią” wyłuskujemy materiały, które na przestrzeni dziejów radiofonii na Kujawach i Pomorzu przybliżały Słuchaczom historię i wydarzenia w grodzie Kopernika. W tym również związane z radiostacją w Toruniu. Nie zabraknie toruńskich legend, emocji sportowych czy też aromatu i smaku słynnych toruńskich pierników... Wszystko to w materiałach odnalezionych oczywiście w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
„Toruńska piosenka - Zespoły świetlicowe przed mikrofonem” to tytuł materiału Anny Jachniny z 29 marca 1955 roku. Osiem lat wcześniej, 25 października 1947 roku na naszej antenie zaprezentowano „Sprawozdanie z uroczystości otwarcia radiostacji w Toruniu” całkowicie zburzonej w 1945 roku przez wycofujących się Niemców. Toruń przedstawiony został także w cyklu Ewy Dąbrowskiej i Małgorzaty Jarocińskiej „Legendy Pomorza i Kujaw” z 12 listopada 2017 roku. Toruniana - zabytki, tradycje i kulturę grodu Kopernika przedstawiła Regina Adamczak w reportażu pt. „Spotkania toruńskie” z 13 kwietnia 1966 roku. 15 kwietnia 1979 roku, Bohdan Hniedziewicz przedstawił opowieść o historii Torunia w reportażu pt. „Toruńskie legendy i rzeczywistość”. 20 lutego 1966 roku Leonard Milczyński opowiedział o Toruniu w audycji satyryczno-muzycznej pt. „Piernikowy wieczór”. Co wiemy na temat Aniołów? Choćby to, że jeden z nich znalazł się w herbie Torunia. 21 styczna 2012 roku dużo więcej o Aniołach opowiedziała Ewa Dąbrowska i jej goście w cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”. Emocje sportowe na radiowej antenie dominowały 23 sierpnia 2020 roku za sprawą audycji „Muzyka i Sport” i relacji z derbowego meczu 1. Ligi Żużlowej drużyn eWinner Apator Toruń i Abramczyk Polonia Bydgoszcz. 26 maja 2012 roku w materiale pt. „Podsumowanie Kontaktu” Iwona Muszytowska-Rzeszotek odniosła się do 21. Międzynarodowego Festiwalu „KONTAKT” w Toruniu. Zapis spotkania z prof. dr Kazimierzem Żurowskim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przedstawiony został 25 lipca 1972 roku w reportażu Urszuli Łączkowskiej pt. „Kwiat paproci”. Realia życia dzieci z toruńskiej Starówki oraz działalność toruńskiego Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży WĘDKA, przedstawiła Ewa Dąbrowska w audycji z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia” z 27 września 2014 roku.
Wrześniowy wieczór u styku lata i jesieni spędziliśmy bliżej Torunia i z pewnością radiowych śladów poświęconych temu miastu znalazłoby się więcej. Zachęcamy Państwa do spotkań w cyklu „Radio z Historią”, by poznać kolejne warte uwagi materiały ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.