6 września 2023
2023-09-06
W pierwszą środę września w audycji „Radio z Historią” przybliżamy Słuchaczom wydarzenia 3 września 1939 roku w Bydgoszczy, stan wiedzy o pierwszych dniach II wojny światowej, echo propagandy nazistowska o wydarzeniach bydgoskich, prowokację niemiecką w badaniach Instytutu Pamięci Narodowej oraz wypowiedziach świadków historyków, a także oceny Polaków i Niemców wspomnianych wydarzeń i „Krwawej Niedzieli”. To wszystko zostawiło swoje ślady w źródłach audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Przebieg wydarzeń wrześniowych w Bydgoszczy znanych z hitlerowskiej propagandy pod nazwą „Krwawa Niedziela”, w audycji „Wieczorne spotkania” z 3 września 2018 roku przedstawił Wojciech Sobociński. Bydgoskie wydarzenia z 3 września 1939 roku spotykają się z kontrowersyjnymi opiniami, co 2 września 2003 roku w audycji „Krwawa niedziela” przedstawiła Weronika Worobiej. 13 listopada 2003 roku w relacji pt. „IPN krwawa niedziela” Elżbieta Rupniewska przedstawiła wynik badań w tej sprawie ze strony Instytutu Pamięci Narodowej. Pytanie - kto mordował podczas „Krwawej Niedzieli” wróciło także 2 września 2004 roku w audycji Marcina Kupczyka. W 70. rocznicę bydgoskiej „Krwawej Niedzieli” o swoich wspomnieniach z początku września 1939 roku, w relacji Adriany Andrzejewskiej z 2 września 2009 roku opowiedziała pani Genowefa, która mieszkała na początku II wojny światowej na bydgoskim Szwederowie. 2 września 2014 roku w materiale pt. „Koniec Krwawej Niedzieli” Tatiana Adonis odniosła się do odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary tamtych wydarzeń, w trakcie uroczystości na Cmentarzu Bohaterów na bydgoskim Wzgórzu Wolności. 10 lutego 2015 roku w materiale Ewy Dąbrowskiej o bydgoskiej „Krwawej Niedzieli” opowiadał pan Tadeusz Centek - świadek wydarzeń wojennych. Czym była „Krwawa Niedziela” dla Polaków i Niemców? Skąd różnice interpretacyjne? Odpowiedzi szukała Żaneta Walentyn w audycji „Pytać każdy może” z 3 września 2019 roku. O wydarzeniach w Bydgoszczy z początku września 1939 roku, z gośćmi spotkania z Gunterem Schubertem, autorem książki pt. „Krwawa Niedziela - Śmierć legendy”, w części I i części II audycji „Po zgiełku dnia” rozmawiała Elżbieta Rupniewska.
Dźwiękowe karty historii Bydgoszczy być może zachęcą Państwa do spotkań w cyklu „Radio z Historią”, by poznać kolejne warte uwagi materiały ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.