2023-08-22
Czwarta środa sierpnia sierpnia w audycji z cyklu „Radio z Historią” przybliża kolejne wątki odkrywające przed Słuchaczami znaczenie słowa i sposobu operowania nim w sztuce radiowej. Oczywiście wszystko dzięki obfitym źródłom audialnym zebranym w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Rozpoczynamy od wspomnienia w „Radiowych pamiątkach” z 26 czerwca 2007 roku, okrytej słuszną sławą, pierwszej w powojennym radiu audycji satyrycznej pt. „Pokrzywy nad Brdą”. Wstawka, czyli krótki materiał reporterski, barwny i wielodźwiękowy, gdzie w kilku minutach trzeba zmieścić wiele informacji, więc trzeba dokonać selekcji. Sięgamy do wstawek z audycji „Dzień dobry - to my” z 26 listopada 1966 roku oraz z 9 lipca 1966 roku. Przypominamy audycję muzyczną dla młodzieży z 4 lutego 1969 roku, którą pt. „Rytmy 69” przygotował Jacek Biniak. 21 września 1962 roku audycję sytyryczno-muzyczną pt. „Omnibus 407” zaprezentowali Jacek Biniak i Jerzy Bieniecki. „A to ci kino” to tytuł odcinka słuchowiska „Pokój z kanarkiem” autorstwa Jerzego Sulimy-Kamińskiego w reżyserii Zenona Jarugi, który zaprezentowany został 17 maja 1966 roku. 7 grudnia 1967 roku przedstawiona została audycja satyryczno-muzyczna Zdzisława Prussa z cyklu „Eksces na antenie”. Kolejną, wartą przypomnienia audycją satyryczną „Z przymrużeniem oka” przedstawił 16 października 1984 roku Janusz Drozdowski. „Studio Mundial 86” w wersji rozrywkowej przygotowali 4 maja 1986 roku Marek Sobczak i Antoni Szpak czyli „Kabaret Klika”.
Za nami kolejna okazja, by określić kwestię głosu i słowa w kreowaniu nastroju, pobudzania wyobraźni oraz budowaniu pomostów do miejsc budzonych do życia za sprawą sztuki radiowej. Dużo by o tym mówić i wiele przykładów można przedstawić. Czy będzie jeszcze ku temu okazja? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
30 sierpnia 2023
Piąta i ostatnia środa sierpnia sierpnia przybliży Słuchaczom w audycji z cyklu „Radio z Historią” kolejne przykłady układania słowem dzieł wpisujących… Czytaj dalej »
16 sierpnia 2023
Trzecia środa sierpnia w niczym nie przypomina poprzedniej, oprócz tematu kolejnej audycji z cyklu „Radio z Historią”. Kontynuujemy zatem nasz wątek przybliżający… Czytaj dalej »
9 sierpnia 2023
W drugą środę sierpnia, zaskakującą dość kapryśną aurą, przybliżamy znaczenie słowa i sposób operowania nim w sztuce radiowej, sięgając do źródeł… Czytaj dalej »
2 sierpnia 2023
W pierwszą środę sierpnia kontynuujemy przegląd muzycznych dziejów rozgłośni na Kujawach i Pomorzu, odwołując się do obfitości źródeł audialnych… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz