2023-08-16
Trzecia środa sierpnia w niczym nie przypomina poprzedniej, oprócz tematu kolejnej audycji z cyklu „Radio z Historią”. Kontynuujemy zatem nasz wątek przybliżający znaczenie słowa i sposobu operowania nim w sztuce radiowej, sięgając do źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Na początek zapraszamy do Kopalnia Soli w Inowrocławiu, w reportażu Bohdana Hniedziewicza z 24 grudnia 1982 roku, pt. „Pożegnanie kopalni”. Jeszcze wiosną 1945 roku, gdy z entuzjazmem witano nowe rozgłośnie Polskiego Radia w regionach, art. 6 Manifestu PKWN przewidywał karę śmierci za posiadanie odbiornika radiowego... o tym opowiada reportaż pt. „Artykuł szósty”, który Żaneta Walentyn i Michał Słobodzian zaprezentowali 9 września 2012 roku. 31 lipca 2004 roku w reportażu pt. „Bo ja nazywam się...” Żaneta Walentym przybliżyła postać Prof. Elżbiety Zawackiej i Jej udział w Powstaniu Warszawskim. Postać toruńskiego taksówkarza z 50-letnim stażem, 19 kwietnia 2009 roku przedstawił Michał Słobodzian w wielokrotnie nagradzanym reportażu pt. „Wciąż dzwoni o dziesiątej”. 6 listopada 2010 roku Michał Słobodzian zaprezentował reportaż pt. „Jestem niewidzialny”, opowiadający historię młodego człowieka, który w najlepszym momencie życia usiłował popełnić samobójstwo. 13 września 2021 roku w reportażu pt. „Bez tej pracy żyć nie mogę”, Adriana Andrzejewska-Kuras opowiedziała historię 91-letniego Józefa Kanii, który mimo wieku nie wyobrażał sobie życia bez swojego zakładu szewskiego, na którego przyszłości mogła zaważyć pandemia. O miłości, której symbolem stał się kamień polodowcowy leżący w lesie na gdańskiej Strzyży, w reportażu pt. „W kamieniu wyryte” z 23 marca 2018 roku opowiedzieli Magdalena Świerczyńska-Dolot i Michał Zaręba.
Było to drugie spotkanie, w którym przypomnieliśmy kwestię głosu i słowa w kreowaniu nastroju, pobudzania wyobraźni i zabierania Słuchaczy w inne światy za sprawą jakże szerokiego zakresu sztuki radiowej. Czy wyczerpaliśmy temat? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnych wartych uwagi materiałów ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Zobacz także
30 sierpnia 2023
Piąta i ostatnia środa sierpnia sierpnia przybliży Słuchaczom w audycji z cyklu „Radio z Historią” kolejne przykłady układania słowem dzieł wpisujących… Czytaj dalej »
23 sierpnia 2023
Czwarta środa sierpnia sierpnia w audycji z cyklu „Radio z Historią” przybliża kolejne wątki odkrywające przed Słuchaczami znaczenie słowa i sposobu… Czytaj dalej »
9 sierpnia 2023
W drugą środę sierpnia, zaskakującą dość kapryśną aurą, przybliżamy znaczenie słowa i sposób operowania nim w sztuce radiowej, sięgając do źródeł… Czytaj dalej »
2 sierpnia 2023
W pierwszą środę sierpnia kontynuujemy przegląd muzycznych dziejów rozgłośni na Kujawach i Pomorzu, odwołując się do obfitości źródeł audialnych… Czytaj dalej »
Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.
Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.
W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz