7 czerwca 2023
2023-06-06
Z początkiem czerwca w audycji „Radio z Historią” tuż po Święcie Województwa Kujawsko-Pomorskiego odnosimy się właśnie do jego dziejów, które zanim jeszcze powstało zapisały się i wciąż zapisują ślady w audycjach rozgłośni na Kujawach i Pomorzu. Materiały poświęcone naszemu województwu czerpiemy ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.
Sprawom dotyczącym podziału administracyjnego kraju, batalii o utworzenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego i ostatecznym uchwaleniu ustawy o samorządzie poświęcone były odcinki cyklu pt. „Tydzień” Marcina Friedricha zaprezentowane w 1998 roku audycjach z 19 kwietnia, 7 czerwca, 19 lipca i 26 lipca. Debacie na temat nowego podziału administracyjnego kraju poświęcona była audycja Wojciecha Sobocińskiego i Macieja Jastrzębskiego pt. „Dwanaście a może więcej” z 5 czerwca 1998 roku. 5 stycznia 1999 roku Andrzej Walkowiak zaprosił na „Wywiad z nowym wojewodą kujawsko-pomorskim - Józefem Rogackim”. Echo pierwszych Dożynek Kujawsko-Pomorskich w Gronowie usłyszeć można było 25 września 1999 roku w audycji Andrzeja Krystka z cyklu „Raz na ludowo”. O konkursie sztuki ludowej na Pałukach i specjalnych darach twórców ludowych dla Jana Pawła II przed wizytą Ojca Świętego w Bydgoszczy mowa była również w audycji „Raz na ludowo” Andrzeja Krystka z 7 maja 1999 roku. O mobilnej wystawa „Obrazów pełnych szczęścia” zorganizowanej jak akcja billboardowa w ramach „Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego”, opowiadał materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z 1 czerwca 2014 roku. Rafał Blechacz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Województwa Kujawsko-Pomorskiego, o czym Monika Kaczyńska opowiedziała w materiale pt. „Sejmik - Święto Województwa” z 5 czerwca 2016 roku. Kujawsko-Pomorskie pierwszym polskim województwem, którego Patronem został św. Jan Paweł II, czemu 1 kwietnia 2017 roku Ewa Dąbrowska poświęciła odcinek niedzielnego cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”.
W następnych czerwcowych spotkaniach z historią sięgniemy dla Państwa po kolejne warte uwagi materiały ze źródeł audialnych zebranych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.